Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na diody

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
JohnyM

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: JohnyM »

Kupujesz sprzęt za gruba kasę i nie martwisz się o koszt palika HBO (jak to robi większość laboratoriów, które zazwyczaj i tak korzystają z jednej kostki a reszta się marnuje). Albo zastanawiasz się, co chcesz robić, jakie fluorochromy są ci potrzebne i jakie jesteś wstanie zdobyć i do tego dopasuj światło albo skorzystaj z opcji pierwszej.
Gdybyś chciał mieć wszystko co Pluta opisuje w swojej książce, to pewnie by Ci życia brakło na zbieraniu.
Yaner
Posty: 15
Rejestracja: 1 lut 2013, o 10:32

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: Yaner »

aagaciak pisze:Faktycznie pomyliłem się
zasugerowałem się natężeniem podanym na zasilaczu 700 mA ze zdjęcia. Jak piszesz dioda pracuje przy natężeniu 700uA więc 1000 razy mniejszym ( czy nie daje za mało światła?)
Tu ja myślałem o czym innym a napisało się co innego.
Oczywiście miało być mA nie uA. Obwód pracuje w układzie dokładnie jak na zdjęciach. Driver zasila bezpośrednio diodę prądem 700mA.
Jasność w tym układzie jest jak najbardziej wystarczająca, nawet z obiektywem x100 jest OK.
aagaciak pisze:Sam robiłem próby na diodzie no name 3W 700mA
temperatura diody na radiatorze typu słoneczko mierzona termometrem zdalnym przekraczała 110C bez umieszczania jej w zamkniętej przestrzeni mikroskopu wiec test ograniczyłem tylko do kikunastosekundowych włączeń (karty katalogowe podają max temperaturę pracy 120C) .
Termometr zdalny czasem może podawać nieco błędne wskazania, zależne są one nie tylko od temperatury obiektu ale i od rodzaju jego powierzchni.
W tym konkretnym obwodzie jak pisałem wcześniej co najmniej raz dioda świeciła wewnątrz mikroskopu nieco ponad godzinę. Kilka razy od kilkunastu minut do godziny. Po jednej takiej sesji ok 20min. sprawdziłem temperaturę, zaawansowanym czujnikiem palcem zwanym . Spokojnie można było trzymać słoneczko w pobliżu diody, było ciepło ale nie gorąco. Ale dla bezpieczeństwa diody, zwycięzcy aukcji doradzę dodatkowy radiator.
Yaner
Posty: 15
Rejestracja: 1 lut 2013, o 10:32

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: Yaner »

kriscavok pisze: Można więcej szczegółów? Jaki mikroskop i jaki układ? Ja stosuję PWM i jestem ciekaw innych rozwiązań.
Mikroskop to Zeiss Amplival.
Oświetlenie nic odkrywczego, podeprę się linkami aukcji allegro,
użyłem takiej diody allegro 2914167937
1.jpg
1.jpg (14.09 KiB) Przejrzano 864 razy
drivera jak ten allegro 2898827487
Regulacja natężenia świtała, najprostszą metodą czyli potencjometr w układzie zabezpieczającym przed przegrzaniem. Tak jak tu na forum pokazano na stronie poprzedniej.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: kriscavok »

Czyli PWM, identycznie jak ja.
Yaner
Posty: 15
Rejestracja: 1 lut 2013, o 10:32

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: Yaner »

Uwagi kolegi aagaciak nie dawały mi spokoju.
Ponownie wszystko połączyłem (ostatnio używałem tego oświetlacza kilka miesięcy temu). Po 10min świecenia wewnątrz mikroskopu słoneczko nagrzewa się mocno, daje się wziąć w palce ale za długo trzymać się nie daje. Dołożyłem mały radiator docięty z jakieś starego radiatora chyba karty graficznej.
Obecnie wygląda to tak, poprawił się nieco komfort pracy diody.

Wnioskiem z tego doświadczenie jest, że muszę nad swoim domowym oświetlaczem nieco popracować.
aagaciak
Posty: 33
Rejestracja: 21 cze 2009, o 13:10

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: aagaciak »

Ja z kolei pokusiłem się na rozebranie oświetlacza
Biolara od dołu - jeszcze z tym nic nie robiłem
ale po umieszczeniu mikroskopu na podstawie
otwierają się nowe możliwości przerobienia oświetlacza

dla ciekawych zamieszczam zdjęcia - Biolar po odkręceniu spodniej pokrywy

po odkręceniu tubusu mocującego oświetlacz żarowy
Ostatnio zmieniony 4 lut 2013, o 21:30 przez aagaciak, łącznie zmieniany 1 raz.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: kriscavok »

U mnie ta mała śrubka nie chciała się odkręcić, poza tym mój Biolar jest praktycznie nieużywany. i nie ryzykowałem rozkręcania.
Myślę, że jeśli chodzi o samą diodę, to należy iść drogą wskazaną przez misiek_w94 i mnie, bo jest możliwość centrowania tak jak w oryginale.
Ja poddałem się również w powyzszej metodzie, z powodu faktu, że soczewka widoczna na zdjęciu jest we wgłębieniu i nijak nie mógłbym tam podejść z palnikiem lampy błyskowej o co mi chodziło, stąd moje ciśnienie na OH 100 gdzie jest dużo miejsca i dodatkowa możliwość regulacji przy pomocy ruchomej soczewki.
Powodzenia!
marcin93
Posty: 449
Rejestracja: 15 cze 2012, o 14:17

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: marcin93 »

Faktycznie pod spodem biolara jest duża przestrzeń. Można w niej umieścić praktycznie całą elektronikę wraz z zasilaczem. Najlepsze w biolarze jest to, że jest on metalowy i kanciasty". Pierwsze daje możliwości wiercenia itp. drugie znacznie ułatwia jakieś przeróbki bo łatwiej jest majstrować na płaskim niż na obłym (większość nowych mikroskopów jest plastikowa i obła waśnie). Co w dodatku metalową obudowę można też wykorzystać jako radiator. Taka ilość stali świetnie może się sprawdzić przy chłodzeniu np. zasilaczy, driverów.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: Pickul »

misiek_w94 ciekawe spostrzeżenie, myślcie, myślcie . a później być może skorzystają inni
aagaciak
Posty: 33
Rejestracja: 21 cze 2009, o 13:10

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: aagaciak »

Znalazlem mikroskop delty z podswietleniem led UV 365 i 395 nm
Co prawda nie jest do rozwiazanie klasy Bilolara ale z opisu wynika, ze oswietlenie led jest wystarczajace do pobudzenia fluorescencji.

link do oswietlaczy led uv 365 nm

Kod: Zaznacz cały

amecam.pl/produkty/oswietlacz-365nm-k-54.html
o cenę oświetlacza nie pytałem ale cena diody 1,2 W to około 500-600 zł netto
Ostatnio zmieniony 11 lut 2013, o 12:56 przez aagaciak, łącznie zmieniany 1 raz.
aagaciak
Posty: 33
Rejestracja: 21 cze 2009, o 13:10

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: aagaciak »

linki do opisu przeróbek mikroskopu na LED UV

Kod: Zaznacz cały

microscopy-uk.org.uk/mag/artjun09/ld-fluoro.html

Kod: Zaznacz cały

microscopy-uk.org.uk/mag/artmar11/dw-foray5.html

Kod: Zaznacz cały

microscopy-uk.org.uk/mag/artjul11/dw-foray6.html
Załączniki
1.jpg
2.jpg
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: kriscavok »

aagaciak, to jeden z powodów dla którego postanowiłem nie sprzedawać oświetlacza epi.
Jak widać powyżej mikroskopia o hobby to ogromnych możliwościach rozwoju. Czekam z ciekawością na wyniki.
Osobiście dopóki nie postudiuję i upewnię się, że nie zniszczę sobie oczu przy zabawie z UV jestem bardzo ostrożny.

Na marginesie, ciekaw jestem jak ma się rozwiązanie z diodą i okularem 10x jako kolimatorem do oświetlenia Kohlera w normalnym mikroskopie, to na pewno sprawdzę.
Right above: The same LED inserted into the base of a reversed Zeiss 10X Kpl W eyepiece. By trial and error with optics to hand, this eyepiece focussed the beam to a ca 1 cm spot i.e. the approx. size of relay lens stop, thus improving light efficiency. The eyepiece focussed the LEDs emission array in the rear focal plane of an objective in use, suggesting a well set up light system.
nie trzeba było bardzo wnikać, obiecujące.
francisco
Posty: 135
Rejestracja: 9 cze 2013, o 18:14

Re: Modernizacja oswietlenia mikroskupu PZO - halogen na dio

Post autor: francisco »

Hello
I have had many problems with Biolar lighting.
I decided to adapt the microscope illumination base to a Nikon microscope.
Result: PERFECT. Lighting very powerful (100W) and very uniform. Possibility of different filters, xcellent centering, etc .
Francisco
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość