Modernizacja starego Biolara - plan achromaty

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
diogenes
Posty: 42
Rejestracja: 27 gru 2011, o 15:30

Modernizacja starego Biolara - plan achromaty

Post autor: diogenes »

Witam,

Śledzę forum, ostatnio rzadko, bo koncentruję się bardziej na praktyce niż na czytaniu, a tym bardziej pisaniu.

O testach obiektywów poczytałem i stwierdzam, że robicie tu dużą i świetną robotę. Ze mną jest jednak tak, że czasem potrzebuję silnej sugestii, aby dojść do przekonania do czegoś:)

O co chodzi? Chodzi o to, że planuję zmodernizować mojego Biolara. Chcę mu zabudować plan achromaty zamiast achromatów. Nie mam czasu na polowania na aukcjach, chcę to zakupić jednym strzałem – cały zestaw. Dzwoniłem do tzw. starego PZO, ale tam z dostępnością ubogo, poza tym obsługa sprawiała wrażenie, że tak naprawdę nie wiedzą co mają i jak długo to będą mieli w ofercie. Zerknąłem zatem do tzw. nowego PZO i tam jest wszystko, co mogłoby mnie interesować. Za zestaw: 100x, 60x, 40x, 20x, 10x, 4x sumarycznie wyszłoby jakieś 4300PLN brutto. Może dadzą rabat przy takim zamówieniu:)

W mojej zabawie z mikroskopem chodzi o fotografię. Wszystko zaczęło się od momentu, kiedy w pracy znalazłem starego Studara, potem stwierdziłem, że warto jest mieć coś takiego prywatnie i trafił mi się Biolar w dobrej cenie więc kupiłem, razem z nasadką tri. Zaprzągłem do tego lustrzankę i fotki wychodzą dobre, pod warunkiem, że tak zwany postproces będzie dobry. A dobry będzie wtedy, kiedy poświęci mu się odpowiednią ilość czasu. Z mojego hobby rodzi się obecnie wizja zarobku, a raczej małej chałturki. Robię teraz portfolio i chcąc zaoszczędzić czas wymyśliłem, aby mniej spędzać na obróbce zdjęć z achromatów kosztem zaprzęgnięcia do roboty plan achromatów. I tu rodzą się pewne pytania:




1. Czy taka inwestycja ma sens wobec tego co napisałem powyżej?

2. Czy te obiektywy podpasują do starego Biolara – w ofercie sklepu PZO są obiektywy korygowane na nieskończoność jak i takie bez tej adnotacji. Rozumiem, że te drugie to do tubusu 160mm, czyli do starego Biolara?

3. Czy te obiektywy są porównywalnej jakości z tymi produkowanymi w latach osiemdziesiątych (dziewięćdziesiątych) zeszłego wieku, czy też to jakaś nowa „jakość”?

4. Czy zakup plan achromatów będzie rodził konieczność zakupu odpowiednich okularów projekcyjnych, czy też będzie można pracować ze standardowymi?

5. Co to jest semi plan achromat, czy warto się tym interesować?

Za odpowiedzi będę wdzięczny i na miarę możliwości zrewanżuję się. Aby nie było, że jestem całkiem leniwy, powiem że przechwyciłem w końcu książkę Pluty „Mikroskopia optyczna” , PWN, Warszawa 1982. Po wstępnym przejrzeniu, powiem, że polecam, ale jako że zdobyłem ją dziś późnym popołudniem, muszę zadawać tak nieprofesjonalne pytania, jak wyżej:)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Modernizacja starego Biolara - plan achromaty

Post autor: planapo »

po pierwsze: nowe PZO to chinszczyzna, ta lepsza, ale chinszczyzna.

w starym PZO na Grochowskiej juz nic nie mieli okolo pol roku temu, rok temu byl jeszcze komplet planow za okolo 2500.

1. nie ma sensu kupowac nowych bo z te cene na rynku wtornym masz set plan apo.

2. kazde obiektywy 160 mm beda pasowac, ale najlepsze sa Nikony CF bo nie potrzebuja dedykowanej optyki do kompensacji korekcji.

3. wspolczesna chinszczyzna przegrywa z polskim PZO, sa to subtelne roznice, ale przegrywa: testy-obiektywow-porownania-i-do-wiadcz ... 914-15.htm

4. w przypadku nikonow CF nie. dobra jest tez projekcja bezposrednia - zadnego szkla miedzy obiektywem a aparatem.

5. nie warto. cos pomiedzy achromatem a planem.
diogenes
Posty: 42
Rejestracja: 27 gru 2011, o 15:30

Re: Modernizacja starego Biolara - plan achromaty

Post autor: diogenes »

Dziękuję za błyskawiczny odzew.
planapo pisze: w starym PZO na Grochowskiej juz nic nie mieli okolo pol roku temu, rok temu byl jeszcze komplet planow za okolo 2500.
Zgadza się, zapomniałem po prostu dodać, że dzwoniłem tam wczesną wiosną tego roku:)
planapo pisze:1. nie ma sensu kupowac nowych bo z te cene na rynku wtornym masz set plan apo.
Nie zrozumieliśmy się do końca - pytanie ma sens następujący: czy warto dopłacić za plany i czy za tym pójdzie stosowny wzrost jakości zdjęć, bądź obniżenie nakładów czasowych pracy? Druga rzecz - czas. Czy dosyć szybko zdobędę cały set na rynku wtórnym?
planapo pisze:2. kazde obiektywy 160 mm beda pasowac, ale najlepsze sa Nikony CF bo nie potrzebuja dedykowanej optyki do kompensacji korekcji.
O tych Nikonach już wiedziałem wcześniej. Od Ciebie:)
planapo pisze:3. wspolczesna chinszczyzna przegrywa z polskim PZO, sa to subtelne roznice, ale przegrywa
Muszę jeszcze raz, spokojnie, poczytać.
planapo pisze:4. w przypadku nikonow CF nie. dobra jest tez projekcja bezposrednia - zadnego szkla miedzy obiektywem a aparatem.
Czyli do PZO planów okulary projekcyjne dedykowane? Inaczej nie ma sensu?
planapo pisze:5. nie warto. cos pomiedzy achromatem a planem.
Tak też podejrzewałem, ale wolałem się upwenić.

Wielkie dzięki i z chęcią poczytam dalsze sugestie.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Modernizacja starego Biolara - plan achromaty

Post autor: planapo »

czy warto dopłacić za plany i czy za tym pójdzie stosowny wzrost jakości zdjęć, bądź obniżenie nakładów czasowych pracy? Druga rzecz - czas.
roznica jest, przegladnij i poczytaj nasze testy. zalezy tez co zamierzasz fotografowac i jakie sa wymagania techniczne tej fotografii.
Czy dosyć szybko zdobędę cały set na rynku wtórnym?
chinski od reki, troche taniej niz np. w naszej Delcie (i w kilku inych firmach), ale jak dolicza clo i vat to roznica bedzie niewielka lub nawet wyjdzie drozej bo to jest 30% wartosci:

ebay.pl/itm/New-60X-160-0-17-Plan-Achromatic-Objective-for-Compound-Microscope-Storage-Case-/170957678215

chinczycy na swoich aukcjach oferuja je sporo taniej i wtedy warto kupowac jesli koniecznie chce sie te obiektywy.
na inne lepsze obiektywy trzeba troche popolowac, caly set na raz rzadko sie trafia.
Czyli do PZO planów okulary projekcyjne dedykowane? Inaczej nie ma sensu?
zalezy co zamierzasz fotografowac i jakie sa wymagania techniczne tej fotografii.
diogenes
Posty: 42
Rejestracja: 27 gru 2011, o 15:30

Re: Modernizacja starego Biolara - plan achromaty

Post autor: diogenes »

planapo pisze:zalezy co zamierzasz fotografowac i jakie sa wymagania techniczne tej fotografii.
Moje zainteresowania zmierzają w kierunku szeroko rozumianej fotografii technicznej, w tym również miernictwa mikroskopowego.

Istotne dla mnie są:

- wysoki kontrast

- małe zniekształcenia obrazu


Mniej istotne są:

- jakość odwzorowania barw

- głębia ostrości (która w mikroskopii chyba nie istnieje, a raczej jest płytka, jak cienka jest kartka papieru)

Obecnie mogę powiedzieć, że będę działał jedynie w świetle odbitym. Raczej nie będę operował w najwyższych zakresach powiększeń możliwych do osiągnięcia mikroskopem optycznym.
Stosowane techniki obserwacyjne, to jasne i ciemne pole, ale bezwzględnie będę musiał też opanować kontrast(y) fazowe.
Być może dojdzie też fluoroscencja.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Modernizacja starego Biolara - plan achromaty

Post autor: planapo »

w takim razie przydalby sie mikroskop metalurgiczny lub przynajmniej obiektywy do swiatla odbitego i oswietlacz pionowy do Biolara. jesli chodzi o obiektywy przemyslowe to przerobki i hybrydy sa mozliwe w mniejszym stopniu bo one maja czesto inne gwinty (duzo wieksze niz RMS - 25 i 27 mm) i na typowy gwint (20,2 mm) nie podejda.

z Nikonow CF gwint RMS (20,2 mm) i korekcje do swiatla odbitego maja te z serii M Plan, np:

ebay.com/itm/NIKON-M-Plan-20X-0-4-Microscope-objective-/130812331600

pojawiaja sie bardzo czesto na ebayu w niezlych cenach. sa na dlugosc tubusa 210 mm, ale pewnie daloby sie zrobic jakas przerobke zeby przypasowac do PZO. Inne Nikony do swiatla odbitego z serii BD lub nowszej CF z korekcja na nieskonczonosc nie beda pasowac. wiecej w tej materii chyba nie pomoge.
diogenes
Posty: 42
Rejestracja: 27 gru 2011, o 15:30

Re: Modernizacja starego Biolara - plan achromaty

Post autor: diogenes »

planapo pisze:wiecej w tej materii chyba nie pomoge
Już pomogłeś dużo.
planapo pisze:w takim razie przydalby sie mikroskop metalurgiczny lub przynajmniej obiektywy do swiatla odbitego
Metalograficzny:) To będzie moja główna działka. Nie wiedziałem, że są dedykowane obiektywy do światła odbitego, w każdym razie na Biolarze się da. Mikroskopy metalograficzne to z reguły mikroskopy odwrócone. Pewnie jest tak dlatego, aby zachować idealną prostopadłość płaszczyzny obserwowanej do osi optycznej układu. Mnie to ograniczenie chyba nie dotyczy - zbudowałem maszynę do preparatyki próbek, która tnie (plasterkuje) a później poleruje z dokładnością do 0,01mm.
planapo pisze:(.) i oswietlacz pionowy do Biolara
Jest ci on u mnie a nazywa się EPI OE 4
planapo pisze: jesli chodzi o obiektywy przemyslowe to przerobki i hybrydy sa mozliwe w mniejszym stopniu bo one maja czesto inne gwinty (duzo wieksze niz RMS - 25 i 27 mm) i na typowy gwint (20,2 mm) nie podejda.
Jeżeli takowe istnieją i są warte uwagi, to to żaden problem dla mnie - mam dosyć dobrą wiedzę o obróbce skrawaniem i zaprzyjaźnionego speca z parkiem maszynowym. Jeżeli byś mógł, bardzo proszę o rozwinięcie tego wątku.

Jeszcze raz wielkie dzięki.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Modernizacja starego Biolara - plan achromaty

Post autor: planapo »

w obiektywach metalurgicznych do swiatla odbitego nie siedze jakos mocno, tylko troche ogolnych rzeczy moge powiedziec wiem ze ludzie uzywaja ich czesto do fotografii wiekszych obiektow (owady itp) gdzie zaklada sie obiektyw bezposrednio na aparat, do tego one oprocz swiatla odbitego maja korekcje do uzywania bez szkielka nakrywkowego co przy wyzszych NA (w zasadzie od 0,3 w gore) zaczyna miec duze znaczenie dla jakosci obrazu - jesli sprobujesz cos poogladac bez szkielka klasycznym obiektywem z korekcja 0,17 to od 20x w gore to zaczyna robic sie mgła i mydło.

do Biolara bez kombinacji podejda CFy z serii M Plan na 210 TL, do tego CFy maja juz nie raz wspominana dobra wlasciwosc, wiec jesli chciec ograniczyc kombinacje to jest to chyba najlepszy wybor, zostanie tylko sprawa przedluzenia tubusa.
sa jeszcze nowsze z serii CF N, ale sa dosc rzadkie, za to trafiaja sie najlepsze klasy plan apo:

ebay.pl/itm/Nikon-M-Plan-APO-100x-0-95-210-0-objective-/200581915722

nastepne to Nikony BD do jasnego i ciemnego pola (BD - Brightfield/Darkfield), z wiekszym gwintem (25mm albo 27mm, nie pamietam), tez na 210 TL.

nowsze Nikony CF z korekcja na nieskonoczonosc nie podejda bo to inna optyka, odpada, tym bardziej CFI z serii L.

sa adaptery gwintu 25/27 mm na RMS, odwrotne tez sa, np:

ebay.com/itm/26mm-M26x0-75-RMS-thread-adapter-microscope-objective-Nikon-BD-etc-/140866537771

tu trzeba by zrobic oczywiscie test na tolerancje dlugosci tubusa bo adapter dodaje pewna grubosc i trzeba by sie przekonac czy i jesli tak to w jakim stopniu wplywa to na obraz do tego trzeba wydluzyc tubus do 210 mm (albo do 210 minus grubosc adaptera). jak masz dobry park maszynowy to kazdy taki adapter zrobisz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 10 gości