Moj Nikon Eclipse z DIC

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Moj Nikon Eclipse z DIC

Post autor: planapo »

Ladny secik
Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Re: Moj Nikon Eclipse z DIC

Post autor: Hyper »

Moj set staje sie coraz bardziej kompletny. niestety na wlasnej skorze przekonalem sie, ze pryzmat kondesorowy od starszego typu nie jest kompatybilny z nowym typem (starsze maja wieksza srednice).
z tego wzgledu opoznia sie testy sliderkow do PA60x.

nigdzie nie moge namierzyc pryzmatow M i H. Gdyby ktos wypatrzyl to prosze o info. Szukam tez krazka Ph1.
JohnyM

Re: Moj Nikon Eclipse z DIC

Post autor: JohnyM »

2 miski DIC i 3 slidery PA? Myślałem, że nie ma czegoś takiego jak overkill, myliłem się ^^
Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Re: Moj Nikon Eclipse z DIC

Post autor: Hyper »

Heh ja bym to nazwal porzadna selekcja

1 slider PA60 Oil sprzedam jak tylko zrobie testy. Zostawie sobie tylko 1 Oil i Water (bo w przyszlosci kupie 60xWI). Miska DIC trafila do mnie w komplecie z innym elementem systemu. Chetnie wymienie ja za pryzmaty M, H lub jakis obiektyw PA
JohnyM

Re: Moj Nikon Eclipse z DIC

Post autor: JohnyM »

Gdybym miał zgadywać, to te slidery są pewnie identyczne, naklejką się różnią
Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Re: Moj Nikon Eclipse z DIC

Post autor: Hyper »

tez tak obstawiam.

swoja droga to gdyby tylko miec wglad do tajnych technicznych informacji to jestem przekonany, ze masa sprzetu mikroskopowego to sa te same elementy, tylko inaczej oznaczone przez producenta. te wszystkie analizatory, polaryzatory, slidery DIC i inne na bank sa identyczne w wielu modelach mikroskopow tylko maja inne oznaczenia.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Moj Nikon Eclipse z DIC

Post autor: planapo »

Nie mam takiej wiedzy, ale daloby sie to jakos doswiadczalnie sprawdzic czy roznia sie tylko naklejka?

Piekny set!
JohnyM

Re: Moj Nikon Eclipse z DIC

Post autor: JohnyM »

Interferometrem . albo UPI ^^
Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Re: Moj Nikon Eclipse z DIC

Post autor: Hyper »

ech planapo. jak teraz walcze juz ze swoim setem to widze jak bardzo by mi sie przydal Y-IM. czy tego samego efektu (w mniej wygodnej formie) by nie mozna uzyskac stosujac PLI photo eyepieces?
JohnyM

Re: Moj Nikon Eclipse z DIC

Post autor: JohnyM »

Zakładając, że twoja puszka ma odpowiednie piksele, to Y-IM oraz PLI nie dają nic, poza pustym powiększeniem. Co do efektu. oba zmieniają powiększenie - to efekt jest ten sam jednak PLI oprócz powiększenia obrazu, zmienia także rozmiar obrazu w płaszczyźnie matrycy aparatu - czyli wprowadza/redukuje winetę.
Ostatnio zmieniony 12 gru 2015, o 22:55 przez JohnyM, łącznie zmieniany 1 raz.
Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Re: Moj Nikon Eclipse z DIC

Post autor: Hyper »

hmm.
co rozumiesz pod pojeciem odpowiednie piksele

Mam D810 i robiac zdjecia widze ogromna roznice miedzy tym co np. mam w okularach CFI 10x i PA20x. Tu mam 10x20 = 200x

a robiac zdjecie D810 mam 20x. Nawet jesli zrobie cropa to nie ma sily zebym zobaczyl w tej samej jakosci na cropie to co przez okulary. stad szukam optycznego powiekszenia obrazu zanim zarejestruje go aparat.
JohnyM

Re: Moj Nikon Eclipse z DIC

Post autor: JohnyM »

Policz sobie rozdzielczość swoich obiektywów w um - i sprawdź rozmiar pikseli i odstępy pomiędzy nimi z twojej puszki. Potem je porównaj - piksel powinien być mniejszy niż rozdzielczość szkła, ale nie zbyt mały, bo wtedy marnuje się światło.
Spróbuj zrobić zdjęcie przez okular i porównaj - komórką albo lustrem. Poczytaj tutaj odnośnie powiększenia przy foceniu z aparatem:
olympus-ims.com/en/microscope/terms/total_magnification/

Okulary też dają puste powiększenie. tak jakby. okulary służą do poprawienia niedoskonałości oka, nie obiektywu.
Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Re: Moj Nikon Eclipse z DIC

Post autor: Hyper »

zaraz lookne za rozdzielczosc teoretyczna moich obiektywow i porownam z wielkoscia piksela.
z fizyka nie bede dyskutowal (jako fizyk), ale wydaje mi sie, ze jest miejsce na 2-3 krotne powiekszenie optyczne przed rejestracja przez D810.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości