Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczanie..

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
phpsql
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 12:53

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

Post autor: phpsql »

No właśnie w MB-30 tak ustawiałem, ale w tym Amplivalu nie potrafię sobie poradzić
phpsql
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 12:53

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

Post autor: phpsql »

JohnyM, jak wycentrować kondensor w tym Amplivalu?
JohnyM

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

Post autor: JohnyM »

Czy mógłbyś mi zmierzyć odległość między płaszczyzną oporową oświetlacza i żarnika żarówki? Nie mam oryginalnego oświetlacza.
phpsql
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 12:53

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

Post autor: phpsql »

JohnyM proszę wytłmacz mi jak krowie na rowie co mam zrobić, bo ja po prostu nie wiem, o co Ci chodzi - nie mój poziom wiedzy mikroskopowo-optycznej
JohnyM

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

Post autor: JohnyM »

Od 1 do 2.
Załączniki
_DSC02380001.JPG
phpsql
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 12:53

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

Post autor: phpsql »

)) o, i to rozumiem!
53 mm przy porządnie wkręconej żarówce.
JohnyM

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

Post autor: JohnyM »

Dzięki. Jeszcze zapomniałem dodać, jeśli masz przysłonę irysową w kondensorze (po fotce widzę, że chyba masz) to ustawiasz zoom na Na obiektywu i przysłoną dobierasz wartość pomiędzy 1/3 a 2/3. To taka wygódka choć można poradzić sobie zupełnie bez przysłony operując jedynie zoomem. Przysłona jest centrowana.
phpsql
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 12:53

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

Post autor: phpsql »

JohnyM, mam w domu mikroskop Carl Zeiss Ergaval z halogenowym oświetleniem - chcesz zdjęcie, jak jest zrobiony oświetlacz + wymiary itd.?
JohnyM

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

Post autor: JohnyM »

Nie trzeba, dzięki. Jestem w trakcie dorabiania leda do dia i do epi.
phpsql
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 12:53

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

Post autor: phpsql »

Ten obiektyw:

ebay.de/itm/CZJ-MIKROSKOP-Ergaval-Amplival-1-Objektiv-Apochromat-40-0-95-160-0-17-1-Hand-/221263801859

mechanicznie będzie pasował do mojego Amplival-a.

A teraz dwa pytania:
- Czy warto? Czy obraz będzie lepszy (domyślnie dla foto w przyszłości) niż teraz mam na planachromacie?
- Ile można zalicytować? Jaka cena jest znośna (nie spieszy mi się, mogę czekać i szukać)
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

Post autor: planapo »

pogrzeb w testach obiektywow, ten apo 40x byl testowany przez nas, w tym przeze mnie. Nie jest wart wiecej niz 500-600 zl, jest na gwint RMS. Stary obiektyw, zadna rewelacja.

Jesli chodzi o fotografie to jest temat rzeka, mysle ze na pczatek najlepsze sa plany lub fluoryty. Plan Apo maja bardzo male odleglosci robocze i sa wrazliwe na grubosc preparatu i szkielek i jesli preparat/szkla nie spelniaja dokladnie parametrow to obraz na plan apo bywa gorszy niz na planie/fluorycie.
phpsql
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 12:53

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

Post autor: phpsql »

Mhm, dzięki. Poczytałem - żadna rewelacja. Zobaczę, czy uda się kupić go do 90,- Euro.

Może wówczas bym do tego dodał taki okular projekcyjny allegro 3465033700 Zeiss-a? Co o tym myślisz?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

Post autor: planapo »

nie spiesz sie z kupowaniem sprzetu, naprawde nie warto powtarzac nasze doswiadczenia bo wielu z nas uczylo sie na swoich eksperymentach, nie zawsze trafnych ( kupowanie dosc starych obiektywow jest najczesciej nienajlepszym posunieciem (

wiem ze komus napalonemu spieszy sie do setu plan apo, ale naprawde nawet z achromatow mozna wyciagnac bardzo wiele i zrobic zdjecia mieszcace sie w czolowce.

Jesli chodzi o okulary projekcyjne to nie bede doradzac, osobiscie jestem zwolennikiem projekcji bezposredniej, co jest mozliwe w przypadku optyki majacej pelna korekcje w obiektywie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości