Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczanie..

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
phpsql
Posty: 87
Rejestracja: 20 kwie 2010, o 12:53

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

Post autor: phpsql »

Jasne, dzięki. Zostaję więc przy swoim planachromacie na razie
JohnyM

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

Post autor: JohnyM »

Mam ten projektyw 4:1. Bardzo ładnie działa z coolpixem i analogowym lustrem. Przypuszczam, że do lustrzanki cyfrowej o niepełnej klatce może być obcięte pole widzenia i lepiej zadziałałby słabszy. Projekcja bezpośrednia to tylko dla obiektywów systemu 00 i prawdopodobnie nikona CF.
Co do testów kolegów z forum, to jest w nich dużo przydatnych informacji, ale tak naprawdę to często mogą wprowadzać w błąd. Np: Pickul bardzo narzekał na obiektyw plan zeissa 40x, a przy okazji kupna innych obiektywów dostałem także wspomnianą czterdziestkę od Pickula. Racja była baznadziejna. Szkło w kiepskim stanie i brudne, obraz był zamglony i nieostry. A przy okazji kupna innego mikroskopu zeissa miałem identyczną czterdziestkę w pięknym stanie i obraz w niej jest ostry i klarowny. Kolejna sprawa, to czy obiektywy były testowane na odpowiednim mikroskopie i z odpowiednim okularem, bo wbrew pozorom, długość tubusa to nie jest jedyny parametr jaki należy spełnić. Co do wspomnianego apochromatu, to nie mam z nim żadnych doświadczeń, ale całkiem nieźle prezentują się obiektywy GF-. tyle że wymagają one specjalnych okularów z korekcją, i mają bardzo duże pole widzenia (FN25, chyba w tym czasie tylko Olympus miał większe bo 26,5).
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

Post autor: planapo »

wiele starszych testow rzeczywiscie ma znaczenie dla konkretnego setu na jakim byly robione, ale jednak daja niezly poglad na to jakie sa roznice miedzy obiektywami roznych klas, a o to komus kto sobie to pytanie stawia chodzi, wbrew pozorom ciezko znalezc takie porownania w sieci.
homodelfinus
Posty: 43
Rejestracja: 3 sty 2015, o 15:31

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

Post autor: homodelfinus »

JohnyM, Witaj. Mógłbyś mi podać swój numer tel? Chciałbym się spytać o regulację amplivala. Kupiłem niedawno i nie mogę wycentrować wiązki światła oraz ustawić kohlera.
Pozdrawiam.
homodelfinus
Posty: 43
Rejestracja: 3 sty 2015, o 15:31

Re: Mój Zeiss Amplival - czyszczenie, regulacja, dopieszczan

Post autor: homodelfinus »

phpsql, Witam. Właśnie kupiłem amplivala. Pomóglbyś mi ustawić oświetlenie bo mam go zupełnie rozregulowanego. Nie mogę wycentrować wiązki światła.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość