NADmierne dokarmianie?

nakrecona_malpa
Posty: 159
Rejestracja: 11 kwie 2007, o 16:30

NADmierne dokarmianie?

Post autor: nakrecona_malpa »

Pojaiwił mi sie problem otórz wydaje mi sie że mój waćpanek jest nadmiernie dokarmiany, ma do dyspozycji karme, dodatkowo wisi w jego klatce kolba dostaje również pój tabletnk CalciFit Vitakraftu oraz łyżeczke Cocktail Vitakraftu do karmy no i kawałek suszonego jabłka, i cały czas ma dostęp do sianka wi tranku Vitrkraftu, ale to co mnie nie pokoi że kto by nie przyszedł do mojego pokoju to go dodatkowo dokarmia najgorsza jest matka, ostatnio naliczyłam że dała mu 6 pestek dyni naraz a oprócz tego co jakieś pare godzin dostaje jakiegoś orzecha, a jak znajomi przychodzą to eszcze mu coś podtykają i to wszystko sie dzieje w jeden dzień. Tłumaczą sie tym że on prosi (bo sie piera na klatce i tak ładnie patrzy).Wkurza mnie to

Prosze napiszcie jaka jest pojemność szynszyla bo mi sie wydaje że to co on dostAJe to stanowczo za duże dawki. nie chce żeby był otyły albo chory. napiszlie ile z tego co napisałam powinien faktycznie jeść szynszyl o ile mniejszych porcji trzeba przestrzegać podajcie jakieś dawki
Szyszek1993
Moderator
Posty: 808
Rejestracja: 25 sty 2007, o 13:18

Re: NADmierne dokarmianie?

Post autor: Szyszek1993 »

Ja czytałem że szynszyl powienien dziennie dsotawać 2 łyżki stołowe pokarmu(może być jedna ran druga wieczorem) oraz ciągły dostęp do sianka. Oprócz tego można mu dawac jakiś smakołyk- tak jak mówiłas, kawałek jabłka czy kilka pestek! W klatce moze się znależć jakaś kolba którą szyszorek będzie sobie obgryzał!
muppet
Posty: 413
Rejestracja: 17 lip 2006, o 23:15

Re: NADmierne dokarmianie?

Post autor: muppet »

Jeżeli twój szynszyl nie będzie dużo jadł to będzie dłużej żył. Robiono badania na szczurach w USA i te szczury które miały stały dostęp do pokarmu żyły nawet dwa razy krócej od tych które były nadiecie". M.in. jak się je za dużo i zbyt kalorycznie to sprzyja to rozwijaniu się raka (tak w skrócie).
Szyszek1993 ma racje - 2 łyzki stołowe pokarmu na dzien. Ze smakołykami tez nie ma co przesadzac - tymbardziej jezeli są to orzechy. Od sianka raczej nie przytyje
Kiara
Posty: 733
Rejestracja: 7 gru 2006, o 09:09

Re: NADmierne dokarmianie?

Post autor: Kiara »

Mój dostaje wydzielony pokarm,tak jak człowiek śniadanie i kolacje.To mu w zupełności wystarczy ale jak każdy on również ma prawo do smakołyków.Daje mu je,co pewien czas,nie na okrągło bo by tylko to chciał jeść.Kolbe ma na jeden dzień,więc kupuje mu ją tylko raz w miesiącu.Za to dostaje witaminki,co dwa dni i standardowo sianko i herbal pets.

Uważam,że powinnaś upomnieć swoją mamę i gości.Szynszyl otyły to szynszyl nieszczęśliwy.Będziesz patrzeć tylko na lenia,co wszystko by chciał dostać pod pyszczek.Pamiętaj,że z otyłością wieżą się choroby i większe szansę na śmierć zwierzęcia.To tak jak z ludźmi.
nakrecona_malpa
Posty: 159
Rejestracja: 11 kwie 2007, o 16:30

Re: NADmierne dokarmianie?

Post autor: nakrecona_malpa »

czyli menu takie:
2x po 1 łyżce pokarmu dziennie
siano
kolba
i teraz bo nie zrozumiałam ile tych łakoci?
ja mu dawałam karme uzupełniającą Cocktail Vitakraftu(małą łyżeczke dziennie) i Calci Fit Vitakraftu (pół tabletki dziennie) a co do pestek to ile dziennie? bo kilka to może być 1-9?
ile max łakoci na dzień powinien dostać zwierzaczek?
np 4 pestki dyni i kawałek jabłka? czy jak?

[ Dodano: Wto Cze 19, 2007 09:11 ]
i co z orzechami i innymi tłustymi ziarnami? w jakich ilościach na dzień
Szyszek1993
Moderator
Posty: 808
Rejestracja: 25 sty 2007, o 13:18

Re: NADmierne dokarmianie?

Post autor: Szyszek1993 »

Moim zdaniem Cocktail Vitakraftu i Calci Fit Vitakraftu dawkujesz odpowiednio jednak ta kolba to tak nie za często.

Co do łakoci. Ja rozumiem kilka jako ok. 4 w przypadku rodzynek. Pestek dyni możesz dać ok. 3 bo sa większe i jakiś niewielki kawałek jabłka lub jakiegoś innego owoca lub wazywa.

Ja stosuje się do takich dawek i mojemu szynszylowi jest dobrze- przynajmniej tak mi się wydaje. Nie ejst spasiony ani tez chudy- w sam raz!
Kiara
Posty: 733
Rejestracja: 7 gru 2006, o 09:09

Re: NADmierne dokarmianie?

Post autor: Kiara »

Musisz dawkować ziarna,które są tłuste,ponieważ to zaszkodzi twojemu zwierzęcie i będziesz świadkiem rozwolnienia i w poźniejszym czasie twój szynszyl może mieć problemy z wątrobą.Wszystko z umiarem,tak 2 ziarna słonecznika i inne też w tym limicie.Witaminy możesz podawać ile chcesz jeżeli niema żadnych uwag na etykiecie.Kolba nie za często ale i nie za rzadko.Jedna,dwie na miesiąć+kostka wapienna.
nakrecona_malpa
Posty: 159
Rejestracja: 11 kwie 2007, o 16:30

Re: NADmierne dokarmianie?

Post autor: nakrecona_malpa »

ja mu wieszam kolbe w klatce (taką kokosowo różaną bo tylko takie znikają i niego) i wisi przez 2-3 tygodnie
Szyszek1993
Moderator
Posty: 808
Rejestracja: 25 sty 2007, o 13:18

Re: NADmierne dokarmianie?

Post autor: Szyszek1993 »

U mnie taka kolba przetrwa jakieś 3 do 4 dni. Chwila moment i już jej nie ma!
muppet
Posty: 413
Rejestracja: 17 lip 2006, o 23:15

Re: NADmierne dokarmianie?

Post autor: muppet »

nakrecona_malpa pisze:ja mu wieszam kolbe w klatce (taką kokosowo różaną bo tylko takie znikają i niego) i wisi przez 2-3 tygodnie
- ja też tak miałam. zabrałam kolbę i dałam szynszylowi po 2 miesiacach - zniknęła w jedną noc
nakrecona_malpa
Posty: 159
Rejestracja: 11 kwie 2007, o 16:30

Re: NADmierne dokarmianie?

Post autor: nakrecona_malpa »

no dokładne on lubi urozmaicenia jak coś jest na bierząco to nie tyka, wisi sobie to niech wisi a jak przez jakiś czas sie nie pojawia to zeżre od razu

[ Dodano: Czw Lip 12, 2007 10:33 ]
Mam pytanie, czy szynszyl może w widzoczny sposób utyć? Bo mi sie wydaje że mój utył.Jest gruby, biega po 2-3 godziny sianka ma do woli z karmy itak wybiera co mu pasuje tostaje kawałeczek ususzonego jabłka 2 razy dziennie i ok 2-3 pestki dyni.ale jakby był coraz grubszyczy misie wydaje? to normalna dawka czy dalej zadużo żarcia dostaje?
Shisha
Posty: 1
Rejestracja: 4 wrz 2007, o 11:43

Re: NADmierne dokarmianie?

Post autor: Shisha »

Witam

Wszyscy piszecie ze sianka mozna dawac do bólu. hmmm. a co jesli moj szynszyl zjada od razu wszystko to co dostanie? hmm.moze to misie wydaje ze malo mu daje

Co do kolby to gdy ja zawieszam mu ją w klatce wieczorem, to rano cala klaka jest obsypana pokruszona kolba chyba bardziej traktuje ja jako zabawke niz cos do jedzenia
gosiamm
Posty: 16
Rejestracja: 4 wrz 2007, o 17:41

Re: NADmierne dokarmianie?

Post autor: gosiamm »

a propos nadmiernego karmienia. Dzisiaj zauwazyłam ze moja szynszylka lubi płatki śniadaniowe - czy są one dobre dla nich?

i chyba jednak za dożo daje jej jescale czasem ona sama podchodzi i widzę ze chyba prosi o jakis orzeszek:( i jak tu odmówić:)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości