NaOH roztwór + winian

Jak stworzyć własne laboratorium, gdzie kupić odczynniki i sprzęt laboratoryjny, wszystko o bezpieczeństwie, doświadczeniach...
bayo84
Posty: 5
Rejestracja: 28 lip 2013, o 18:48

NaOH roztwór + winian

Post autor: bayo84 »

Witam

Przygotowuje roztwór do czyszczenia monet miedzianych zaatakowanych trądem miedzi.

Roztwór ten to NaOH (5 procentowy roztwór) 10g/100ml winianu sodowo-potasowego.
nie jestem chemikiem, ale przygotowałem go w taki sposób (nie mając wagi analitycznej)
95 ml wody + około 2,5 ml NaOH - otrzymałem roztór około 5-procentowy
Do roztworu dodałem 5,5 ml winianu

Czy otrzymałem prawidłowy roztwór. Czy taki roztwór jest niebezpieczny dla postronnych lub materii martwej?
Podczas rozpuszczania NaOH w wodzie słoik zaczął robić się ciepły. Czy proces NaOH + H2O jest procesem egzotermicznym?

Pozdrawiam
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: NaOH roztwór + winian

Post autor: Adax82 »

bayo84,
Proces rozpuszczania NaOH w H2O jest silnie egzotermiczny. W skrajnych warunkach dojdzie do wrzenia wody, gdyż rozpuszczalność NaOH w wodzie jest wysoka.
Co do trawienia monet": nie słyszałem, żeby robić to w środowisku alkalicznym. Podaj przepis, który skądś tam wziąłeś to jakoś ocenię to.
Zasadniczo monety/wyroby ze srebra oczyszcza się z użyciem kwasu fosforowego oraz nieznacznego użycia HCl ( na podstawie danych z markowej firmy ).
bayo84
Posty: 5
Rejestracja: 28 lip 2013, o 18:48

Re: NaOH roztwór + winian

Post autor: bayo84 »

"Konserwacja monet i medali - Marek Kołyszko - publikacja raczej poważna - po pierwszych próbach muszę powiedzieć, że wyniki są zadawalające. Niestety nie jestem chemikiem dlatego działam nieco w ciemno - dlatego dokonuje prób na destruktach szukając dobrej metody. Wiadomo, że NaOH jest żrące - czy w takim 5% roztowrze nadal jest zagrożeniem (dla oczu/skóry) Tak czy siak działam w okularkach i rękawiczkach lateksowych, ale pytam z ciekawości
bayo84
Posty: 5
Rejestracja: 28 lip 2013, o 18:48

Re: NaOH roztwór + winian

Post autor: bayo84 »

Poczytałem o ługu sodowym wiem już wiem czy roztwór jest groźny A jaka substancja powstaje z połączeniu NaOH z winianem sodowo-potasowym? W słoiku na dnie powstaje biały osad, który po wstrząśnięciu się rozpuszcza. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: NaOH roztwór + winian

Post autor: DMchemik »

Skoro się rozpuszcza, to nie powstaje żaden nowy związek raczej, może się chwilowo strącić winian sodu, który ponownie się rozpuszcza, czasem obserwuje się takie zjawiska podczas mieszania roztworów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości