narząd Bojanusa i gruczoł Kebera

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
ameba

narzĄd Bojanusa i gruczoŁ Kebera

Post autor: ameba »

Kochani! Mam ogromną prośbę, czy mógłby mi ktoś powiedzieć coś na temat narządu Bojanusa i gruczołów Kebera. Błagam, potrzebne mi to jak najszybciej, a nie mogę nigdzie znaleźć. Piszcie tu lub [at].pl lub na gg: 5147299 .Z góry dziękuję.
Ostatnio zmieniony 18 lut 2006, o 21:16 przez ameba, łącznie zmieniany 1 raz.
Kaska
Posty: 31
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

narząd Bojanusa

Post autor: Kaska »

ameba pisze:na temat narządu Bojanusa i gruczołów Kebera.
narząd Bojanusa, parzysty narząd wydalniczy (→ metanefrydia) małży w postaci poskręcanego kanału wygiętego na kształt litery V, o wierzchołku skierowanym do tyłu ciała lejek metanefrydium otwiera się do worka osierdziowego, natomiast otwór wydalniczy otwiera się do jamy płaszczowej u podstawy nogi.

Nie znam czegoś takiego jak gruczoł Kebera (może chodziło Ci o narząd Webera u ryb?

Ah i jeszcze jedno: PISZCIE W TEMACIE POSTU O CO PYTACIE
bagatha

Re: narzĄd Bojanusa i gruczoŁ Kebera

Post autor: bagatha »

Kaska, wazne,ze post jest we wlasciwym dziale

Rzeczywiscie ja takze nie znalazlam nic na temat narzadu Kebera, wiec zapewne chodzi o narzad Webera:

Narząd Webera- rodzaj narządu usprawniającego (wspomagającego) narząd słuchu spotykany u niektórych ryb (np. karpiowatych i sumowatych), tworzony przez kostne połączenie między pęcherzem pławnym a błędnikiem błoniastym (właściwym narządem słuchu) słuŻy do przekazywania drgań pęcherza pławnego, wywoływanych przez dźwięki wysokiej częstotliwości, do ucha wewnętrznego
Kaska
Posty: 31
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Narząd Webera

Post autor: Kaska »

bagatha pisze:Kaska, wazne,ze post jest we wlasciwym dziale
Ważne są tematy, co wiemy po tytule: POMOC, Help (me), Ważne, itd. nic Tematy ułatwiają pracę tym, którzy chcą pomagać innym na tym forum a ja chcę
bagatha

Re: narzĄd Bojanusa i gruczoŁ Kebera

Post autor: bagatha »

tak masz racje. Ale z drugiej strony, ja tak mowie, bo czytam kazdego posta i cokolwiek by nie bylo szukam odpowiedzi.
ale masz racje, tytul co nieco ulatwia,szczegolnie jak ktos czegos szuka.
bardzo fajnie,ze chcesz pomagac, czasem ciezko jest tu nadazyc za wszystkim
pozdrowienia!
edii

Re: narzĄd Bojanusa i gruczoŁ Kebera

Post autor: edii »

Przepraszam za temat, pierwszy raz tu jestem i nie znam się zbytnio. Chodziło i GRUCZO£ KEBERA, ale juŻ wiem o co z nim chodzi

Teraz mam ogromną prośbę, aby ktoś napisał mi, co to są STRZA£KI MI£O¦CI To jest jakoś powiązany z mięczakami, moŻe głowonogami.
Kaska
Posty: 31
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: narzĄd Bojanusa i gruczoŁ Kebera

Post autor: Kaska »

Chodzi o Sagittoidea (strzałki), czyli gromadę bezkręgowców?
edii

Re: narzĄd Bojanusa i gruczoŁ Kebera

Post autor: edii »

Nie! Chodzi o narząd kopulacyjny u ślimaków. Czy moŻe mi ktoś coś na ten temat powiedzieć?
Laura
Posty: 177
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: narzĄd Bojanusa i gruczoŁ Kebera

Post autor: Laura »

Strzałka miłości.
Kopulujące ślimaki wbijają w ciało partnera wapienną igłę, noszącą właśnie to miano. Zatem prawdziwy Amor jest mięczakiem.
Laura
Posty: 177
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: narzĄd Bojanusa i gruczoŁ Kebera

Post autor: Laura »

I cos jeszcze:
"Strzałka miłości to silnie zwapniony szpikulec w układzie rozrodczym ślimaków, kórym osobnik przekazujący spermatofor, kłuje drugiego osobnika, po czym strzałaka się łamie i zaostaje w tym drugim osobniku. Do końca nie jest jeszcze wyjaśnine po co ten elemaent u slimaków występuje ale najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie to takie, iż skoro to jest silnie nasycona węglanem wapnia struktura, to jest to jakby podarek dodatkowe źrodło wapnia potrzebne potomstwu do budowy skorupek, które daje osobnik kopulujący temu który będzie składał jaja.
Czyli wymiana spermatoforu nie jest zwana strzałką miłości tylko jest to struktura w układzie rozrodczym slimaków.

Mam nadzieje, ze pomoglam.
Pozdrawiam.
bagatha

Re: narzĄd Bojanusa i gruczoŁ Kebera

Post autor: bagatha »

Z ujsciem zbiornika nasienia lacza sie rozne gruczoly, z ktorych najbardziej charakterystyczne sa gruczoly sluzowate czyli palcowate laczace sie z woreczkiem strzalki milosnej. Woreczek strzalki milosnej wystepuje o slimakow z rodziny Helicidae i czasem w rodzinie Zontitae. Ma on grube, silnie umiesnione scianki, a w jego waskim swietle znajduje sie delikatny wapienny sztylecik, nazywany strzalka milosną. Czasem wystepuja dwa, a nawet cztery takie strzalki. Podczas spolkowania strzalka milosca odgrywa role bodzca, zostaje wycisnieta i wbota w cialo partnera, powodujac niekiedy nawet dosc znaczna rane.

zrodlo: podr. Bezkregowce cz.1, Grabda.
pozdrowienia
bagatha

Re: narzĄd Bojanusa i gruczoŁ Kebera

Post autor: bagatha »

teraz to juz Edii nie bedzie mial zadnych watpliwosci
Laura
Posty: 177
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: narzĄd Bojanusa i gruczoŁ Kebera

Post autor: Laura »

Dobrze, ze nawzajem uzupełniłyśmy swoje wypowiedzi :] Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość