Nasadka tri do Biolara

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
JohnyM

Re: Nasadka tri do Biolara

Post autor: JohnyM »

Muszę zaprzeczyć temu, co wcześniej napisałem. Mam od pewnego czasu nasadkę trino od Mb-30 i stwierdzam że jest całkiem przyjemna. Może było kilka różnych rodzajów?
Moja ma powiększenie 1,5x TYLKO dla binokularu. Fototubus ma 1x
Niby nie ma regulacji dzielenia światła, ale tak naprawdę po swoich doświadczeniach stwierdzam, że w nasadce trino i tak korzystam tylko z pryzmatu 75/25, a ta nasadka właśnie taki posiada.
Zaleta jest taka, że jest zawsze gotowa do pracy i daje lepszy wynik proporcji: pole widzenia okularu / pole widzenia aparatu - co dla mnie jest bardzo istotne.
Wada, właściwie tylko jedna - mało światła trafia do binokularu. Dla halogenu/ledu to nie problem. Przy żarowym i DIC może być ciemno przy dużych powiększeniach.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Nasadka tri do Biolara

Post autor: LoginPiotrusia »

Dopiszę jeden post w tym wątku.

Mam Biolara z MNT-4, czyli głowica trino od MB-30. Właśnie jej zaletą jest to, że jest zawsze gotowa do pracy. Taki zestaw podłączony do PC działa jak live view

Rano zakładałem do PZO Biolar głowicę trino od Olympus BH (dokładnie BHA). NIE OD BH-2, tylko od BH. Pasuje od ręki bez jakichkolwiek modyfikacji. Podział: 100/0 oraz 20/80.
JohnyM

Re: Nasadka tri do Biolara

Post autor: JohnyM »

Nie pasuje od ręki, jednak nie ma żadnych efektów ubocznych w standardowej konfiguracji. Jak się dorzuci niestandardowy obiektyw/kilka rzeczy pod nasadkę, może być pewna wineta. Ma troszkę mniejszą średnicę i jest lekko zdecentrowana. Kilka pasków taśmy izolacyjnej załatwi sprawę.
rocksea20
Posty: 4
Rejestracja: 6 lut 2015, o 09:24

Re: Nasadka tri do Biolara

Post autor: rocksea20 »

Zastanawiam się nad zakupem nasadki trinokularowej do mikroskopu PZO Biolar. W związku z tym czy takie coś będzie pasować?

Kod: Zaznacz cały

oi58.tinypic.com/sltefa.jpg
oi59.tinypic.com/xmmvqw.jpg
To jest chyba nasadka do mikroskopu firmy Zeiss? Dodam, że jestem laikiem jeżeli chodzi o te sprawy. Chciałbym w miarę korzystnej cenie wyposażyć swojego Biolara w funkcję robienia zdjęć przy pomocy lustrzanki. Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Nasadka tri do Biolara

Post autor: planapo »

To nie jest nasadka z CH, tylko z całej serii BH. Wiem, bo sam taką mam i pasuje ona bez problemów i do Olympusa i Biolara.
Poszukaj bardziej moze w te strone - sprawdzone.
rocksea20
Posty: 4
Rejestracja: 6 lut 2015, o 09:24

Re: Nasadka tri do Biolara

Post autor: rocksea20 »

Chyba najtańsza propozycja którą udało mi się znaleźć:

Kod: Zaznacz cały

ebay.pl/itm/OLYMPUS-Microscope-Trinocular-Head-for-BH2-series-/221672870617?pt=UK_BOI_Medical_Lab_Equipment_Lab_Equipment_ET
Cena 300 EUR. No nic będę dalej szukał. Jakby ktoś miał jakieś spostrzeżenia odnośnie tej nasadki tri od tego Zeissa to byłbym wdzięczny.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Nasadka tri do Biolara

Post autor: planapo »

Poobserwuj troche rynek, moze sie cos trafi taniej. Najczesciej tak sie dzieje (:
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Nasadka tri do Biolara

Post autor: LoginPiotrusia »

A ta kolejna jest od BH2 - nie pasuje. Pasują te od BH (bez dwójki).
Napiszę Ci gdzieś za godzinę Priv, bo mam dwa luźne Trino - może będziesz zainteresowany

Natomiast w sprawie nasadki Tri od Zeissa: Nasadka będzie pasować do Biolara, tylko będzie troszkę zbyt luźna i będzie trzeba ją odpowiednio zamontować. Natomiast głowicę od Biolara już nie włożysz w nią (w tę nasadkę), więc będziesz musiał używać również nasadki dwuocznej od Zeissa.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Nasadka tri do Biolara

Post autor: LoginPiotrusia »

Przykład głowicy Trino, która można zastosować do PZO (np. do Biolara).

Opis: Głowica Trino Reichert z mocowaniem w standardzie Zeiss. Głowica posiada bardzo dobry podział światła 100/0 - 0/100. Wówczas, przy obserwacji ocznej na okulary idzie 100% światła (po 50% na każdy okular), natomiast po przełączeniu na tryb foto - 100% światła idzie na wyjście foto, dzięki czemu zdjęcia są bardzo jasne nawet przy technice DIC i obiektywie 100x. Pasuje od ręki do mikroskopów Carl Zeiss Jena, Reichert, Meopta, Lomo, natomiast po pięciu minutach pracy - również do PZO (Studar, Biolar, MB-30 itd.). Na zdjęciu zamontowana do mikroskopu PZO Biolar B, wraz z okularami PZO 12xO oraz okularem projekcyjnym Carl Zeiss Jena MF-Projektiv K 2,5:1, przez który można robić zdjęcia.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Nasadka tri do Biolara

Post autor: Boguslaw »

LoginPiotrusia, pięknie, ładnie i przyjemnie, tylko proszę dać mi namiar, jak i gdzie mogę kupić tego typu nasadkę trinokularową za 150$ ew. 150 Euro, bo to akurat na moją kieszeń", jak się oczywiście opanuję z kupnem pięknych złomów - )
Odebrałem właśnie za 100 zł CUDOWNY Micro Korth Berlin (pewnie w miarę młody, bo ponoć okolice lat 80-tych ub.w.)
Ma dwa niedociągnięcia czyli obiektywy tylko z PZO i brak przesłony irysowej (już mi chodzi po głowie jakaś Smiena, Zenit lub nie wiem co jeszcze) - )
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Nasadka tri do Biolara

Post autor: LoginPiotrusia »

Bogdan, co do nasadki Trino to przecież wiesz, że jeśli coś nowego wrzucam na fejsa, to znaczy, że właśnie to mam i się tym bawię. Więc nie róbmy handlu na forum tylko zapraszam na emaila

ps. wiesz, że wariat jesteś z tymi ślicznościami typu Micro Korth Berlin"? Wiem, że jest cudny - widziałem go na aukcji To ten z tym dziwnym obiektywem, PZO 12,5x / 20x prawda?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Nasadka tri do Biolara

Post autor: Boguslaw »

LoginPiotrusia pisze:Bogdan, co do nasadki Trino to przecież wiesz
Nie wiedziałem, bo rzadko zaglądam na fejsa :-(
Kupiłbym na raty :-P, bo właśnie dałem się naciągnąć na kolejny staroć na OLX. Też (chyba?) cudo, a że sprzedający zszedł z 250 zł na 100 zl, to ktoś jest głupi, mamy do wyboru dwie osoby :- D
LoginPiotrusia pisze:ps. wiesz, że wariat jesteś z tymi ślicznościami
Wariaci też mają prawo żyć (jak każdy inny, mniej lub bardziej normalny) i cieszyć się takim, a nie innym życiem - )
LoginPiotrusia pisze: To ten z tym dziwnym obiektywem, PZO 12,5x / 20x prawda?
To nie ten, jesli taki obiektyw, to raczej od MIPRO.
Jak masz, to podaj namiar, bo pewnie przeoczyłem, albo zbyt drogo jak na mnie, było :- (
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Nasadka tri do Biolara

Post autor: LoginPiotrusia »

Żeby ułatwić poszukiwania innym osobom, które w przyszłości trafią na ten post: kolejny przykład głowicy Trino, która można zastosować do PZO (np. do Biolara).

Opis: Głowicę foto (trino) od mikroskopu Olympus BH (BHA) można zamontować do mikroskopów PZO Biolar, Studar oraz MB-30.
Ponieważ Olympus CH ma takie samo mocowanie głowicy jak BH - to zapewne głowica od Olympus CH również będzie pasowała. Ponieważ ciężko jest na rynku wtórnym kupić głowicę trino PZO - rozglądanie się za nakładkami innych firm jest bardzo dobrą alternatywą.
Mocowanie nasadki od Olympus BH jest nieznacznie mniejsze, więc, żeby głowica nie była luźna - wystarczy cienka blaszka, trochę taśmy klejącej lub klej kropelka
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości