Nasadka tri do Biolara

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
wojtekpa
Posty: 43
Rejestracja: 14 gru 2012, o 19:26

Nasadka tri do Biolara

Post autor: wojtekpa »

JohnyM pisze: Do PZO można z powodzeniem stosować nasadki tri olympusa, a biolara dostaniesz na allegro za 600zł albo i taniej."

I to jest dla mnie bardzo ważna informacja. Praktycznie nie osiągalna nasadka Tri w Biolarze wstrzymywała mnie od zakupu w związku z planowaną mikrofotografią. Od których mikroskopów mogą jeszcze pasowć Tri do Biolara bez dodatkowych przeróbek? Czy wszystkie nasadki o dł 160 mm da się zaadaptować czy niestety nie?
pozdr
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: kriscavok »

Z moich doświadczeń, BH2 i Biolar mają inne wymiary nasady głowicy, nie mam co prawda głowicy do bh2 a tylko element pośredni do polaryzacji, który montuje się pod głowicą, który ma identyczne mocowanie jak głowica i nie pasują do siebie z Biolarem. Średnica mocowania BH2 jest mniejsza. Technicznie możliwe jest zamocowanie ale nie jest to ideał.
wojtekpa
Posty: 43
Rejestracja: 14 gru 2012, o 19:26

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: wojtekpa »

Czyli wytoczenie czegoś w rodzaju cienkiej tulei rozwiązała by ten problem. A jak jest z optycznego punktu widzenia? Czy nie występuje tu żadna degradacja obrazu?
Pytam się bo możliwe że to będzie jedyna możliwość posiadania Biolara z trino. Chciałbym uniknąć kupowania dedykowanej kamery a umiejscowienie lustrzanki na okularze w nasadce bino w związku z wagą aparatu może nie być najlepszym rozwiązaniem. Niestety lustro klapie dość mocno i może dochodzić do drgań. I tego niestety nie przeskoczę.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: kriscavok »

Wytoczenie jakiejś stożkowej tulei pewnie tak.
Jeśli chodzi o degradację, to nie zauważyłem naocznie, lecz to mogą być subtelne sprawy.
Zapytaj tego człowieka
daniel.nardin.pagesperso-orange.fr/PZOBiolar.htm
Na zdjęciu widać Biolara z nasadką z tańszej seri Olympusów - CH.
Lusage dune tète trinoculaire dOlympus BH est plus pratique et donne de meilleurs résultats photographiques. Czyli działa.
Ja z nim korespondowałem (po angielsku) na inny temat i był bardzo pomocny.

Ja zdecydowałem się na nasadkę trino PZO 1,5x starszego typu taka jak MB30. Oryginalnie miała współpracować z zestawem do fotografii PZO ale po dotoczeniu przedłużki zrobiła się z niej normalna nasadka trino. Jest kompatybilna z Biolarem, widnieje nawet na schemacie w ksiązce Pluty jako jedno z akcesoriów do Biolara. Musiałem kupić drugiego Biolara, żeby ją dostać. (na szczęście sprzedałem z zyskiem).
wojtekpa
Posty: 43
Rejestracja: 14 gru 2012, o 19:26

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: wojtekpa »

Ha, jednak. Bardzo fajnie gość to przedstawił. Jakbym miał jeszcze jakieś pytania to pozwolę sobie coś napisać - w dziale z mikrofoto oczywiście
Dziękuję za pomoc.
JohnyM

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: JohnyM »

To nie jest nasadka z CH, tylko z całej serii BH. Wiem, bo sam taką mam i pasuje ona bez problemów i do Olympusa i Biolara.
Co do tej 1,5x PZO, to nie polecam, jest tragiczna.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Pickul »

JohnyM jakie powiększenie ma nasadka Olympusa od BH2 ?
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: kriscavok »

JohnyM, To co piszesz jest bardzo ciekawe.
1.
1.jpg
Na tym zdjęciu jest BH2 pod głowicą jest czarny element oznaczony 1,25x, wydaje mis się że mam identyczny i on nie pasuje do nasadki Biolara. Opublikuj proszę zdjęcie i symbol nasadki, którą masz. Czy pasowanie jest perfekcyjne, czy potrzebne były jakieś kombinacje?

2. Co było nie tak z tą nasadką PZO 1,5x bo jestem na końcowym etapie jej odpalenia. jaką metodą fotografujesz?

Nasadka foto do Biolara warta jest osobnego wątku.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Nasadka tri do Biolara

Post autor: kriscavok »

Z tego co wnioskuję tutaj to BH pasuje do CH2 ale nie do BH2.
Załączniki
olympus-bh-bha-bhb-bhc-brochure-1977.pdf
(10.94 MiB) Pobrany 42 razy
olympus-ch-2-chd-chs-cht-brochure.pdf
(3.91 MiB) Pobrany 40 razy
olympus-bh-2-brochure.pdf
(5.41 MiB) Pobrany 45 razy
JohnyM

Re: Nasadka tri do Biolara

Post autor: JohnyM »

Ta powyższa strona jest świetna.
Ja mam taką nasadkę jak jest na tym biolarze po prawej. Ma mniejszą średnicę mocowania od PZO (już gdzieś tu na forum o tym pisałem), ale nie ma żadnego problemu z optyką.
Chyba wszystkie nasadki Olympusa mają 1x, ale często komponenty między tubusem a nasadką wprowadzają własne powiększenie.
Załączniki
fag.jpg
bio.jpg
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Nasadka tri do Biolara

Post autor: kriscavok »

A jak sobie poradziłeś z różnicą średnic? I co Ci nie działało w tej nasadce PZO 1,5x?
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: Nasadka tri do Biolara

Post autor: kriscavok »

.photomacrography.net/forum/viewtopic.php?t=18614
Jeszcze nie przeczytałem całości ale wygląda, ze częściowo na temat.
JohnyM

Re: Nasadka tri do Biolara

Post autor: JohnyM »

Nie ma problemu. Zakładam i dokręcam. Jedyne co, to że nie da się jej unieruchomić, ale też nie lata bez przyłożenia siły ręki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości