Naświetlanie roślin

Forum ogrodnicze poświęcone uprawie roślin, znajdziesz tu odpowiedzi na większość pytań i problemów związanych z ogrodnictwem.
Demodras
Posty: 4
Rejestracja: 1 lis 2010, o 21:24

Naświetlanie roślin

Post autor: Demodras »

Mam parę pytań odnośnie naświetlania roślin.

1. Jakie lampy oddają najlepiej naturalne warunki świetlne (światło słoneczne) ? Chodzi mi tutaj głównie o przybliżoną barwę światła. Zaznaczam, że chodzi mi o lampy o koszcie mniejszym niż sodowe.

2*. Przy jakim świetle (oraz jakich lamp do tego użyć) najlepiej uwidocznią się dobowe ruchy tropiczne (w tym przypadku liście pomidora zwyczajnego)?

3. Czy do każdej lampy/świetlówki/panelu diodowego można zamontować potencjometr ?

4. Czy luxomierz robi zawsze taki sam pomiar niezależnie od barwy światła, czy jest to raczej natężenie konkretnej barwy ?

Zależy mi na dość szybkiej odpowiedzi na wszystkie cztery pytania.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Naświetlanie roślin

Post autor: AnnaWP »

1. Barwa czerwona i niebieska. Barwa zielona jest zbędna. Łatwo to wyczytać z analizy absorpcji światła przez chlorofi a i b.Np:

Kod: Zaznacz cały

biologiaroslin.wordpress.com/page/4/
2. Myślę, że podobnie, ale tylko myślę.
marin
Posty: 5
Rejestracja: 20 lut 2013, o 14:24

Re: Naświetlanie roślin

Post autor: marin »

przy samym czerwonym świetle niestety rośliny usychają - nagrzewałam moje zatoki, a przy okazji paproć, która uschła:/
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości