nauczanie biologii a studia?

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
xSon3a
Posty: 1
Rejestracja: 31 maja 2021, o 17:03

nauczanie biologii a studia?

Post autor: xSon3a »

Witam, potrzebuje porady odnośnie wyboru kierunku studiów. Chciałabym w przyszłości uczyć biologii może i chemii. Jednak mam problem, bo zastanawiam sie równiez nad analityką medyczną. Wydaje mi się, że jest po niej wiecje możliwości jeżeli chodzi o prace gdyby nie wypaliła praca jako nauczyciel. Moje pytanie brzmi, czy jeżeli ukończę studia analityka medyczna, to czy jest mozliwość zdobyć po niej jakieś kwalifikacje nauczyciela biologii lub chemii? Czy moze jednak ukończyć studia z biologii na wszelki wypadek ukończyc potem jakąs specjalizację z laboratorium/mikrobiologi cos w tym stylu i dodatkowo wyrobić tego nauczyciela?
dziękuje za jakiekolwiek rady
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: nauczanie biologii a studia?

Post autor: Nitrogenium32 »

Jeśli chcesz być nauczycielem, to w określonych przypadkach możesz nie mieć przygotowania pedagogicznego, ale zobowiązujesz się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie odbywania stażu. Nie wiem dokładnie, jak to wygląda, ale trzeba byłoby zdobyć jakieś dodatkowe kwalifikacje poza tym, że miałabyś dyplom ukończenia biologii albo chemii.

Natomiast jeśli chcesz być diagnostą laboratoryjnym, są trzy opcje: 1) iść na studia na kierunku "analityka medyczna" i przeboleć 5 lat studiów i praktyk w międzyczasie, 2) iść na biologię (chyba najlepsze rozwiązanie z uwagi na mikrobiologię), chemię, farmację (odradzam!), biotechnologię, albo weterynarię, a po ukończeniu studiów zrobić jeszcze dodatkowo podyplomówkę, 3) iść na lekarski i ukończyć kształcenie podyplomowe.

Dlatego moim zdaniem jeśli chcesz mieć plan A i plan B, to powinnaś iść na biologię albo chemię. "Albo", ponieważ będzie ciężko ukończyć jedno i drugie za jednym zamachem, aczkolwiek znałem jedną dziewczynę, która ukończyła chemię i farmację, tyle że kosztowało ją to jeden rok więcej i miała od cholery samozaparcia. Biologia to biologia, a chemia to na studiach już przedmiot bardziej ścisły, będzie dużo trudnej matematyki i fizyki. Po ukończeniu jednego albo drugiego możesz sobie ogarnąć kwalifikacje potrzebne do zostania nauczycielem i potrzebne do uzyskania prawa wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego.

Pytanie tylko, co chcesz w życiu robić. Praca nauczyciela wiadomo jaka jest. Przychodzisz do szkoły, musisz się użerać z uczniami różnego rodzaju, niektórzy będą pokorni, ale niektórzy mogą starać się uprzykrzać ci życie. Prowadzenie lekcji, układanie i sprawdzanie kartkówek i klasówek i takie tam. Nie wiem czy to jest szczyt marzeń. Praca nauczyciela jest dobra dla kogoś, kto jest nauczycielem z powołania, w przeciwnym razie jest to trochę taka praca, do której się idzie, bo nie ma innej możliwości. Ktoś np. pójdzie na historię, bo to lubi, ale potem nie może znaleźć pracy związanej z zawodem poza pracą nauczyciela.

Natomiast praca diagnosty laboratoryjnego to już jest coś konkretnego. Można pracować w szpitalu, w prywatnym punkcie pobrań, w sanepidzie itp. Nie wiem dokładnie, jakie są zarobki, ale z tego, co wiem, to nie są ani złe ani wspaniałe. Praca wygląda tak, że się analizuje próbki od ludzi różnego rodzaju, może to być krew, może to być mocz, może to być kał. W różnym kierunku: czy są jakieś mikroby, albo ile czego jest we krwi czy w moczu. Moim zdaniem taka praca jest dużo bardziej interesująca niż praca nauczyciela w szkole i coś się jednak dzieje.

Nawet jeśli ani jedno ani drugie nie wypali, to nie będzie to koniec świata, to jednak coś tam będziesz umiała i jakąś wiedzę na pewne tematy będziesz miała, a jeśli trzeba będzie się przekwalifikować, to łatwiej jest to zrobić mając dwadzieścia kilka lat niż pięćdziesiąt kilka lat.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości