Nauka do matury 2016

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: Smile_Forever »

Też, też, są w końcu zbudowane z mikrotubuli . Generalnie ta różnica w cytoszkielecie jest ważna do opanowania pod kątem OB, nie sądzę, żeby na maturze pytali o takie szczegóły (jeśli już, to na podstawie rysunku na którym byłoby to widoczne) .
Awatar użytkownika
Ath
Posty: 92
Rejestracja: 1 lis 2010, o 07:58

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: Ath »

Na maturze może i nie, ale na lekcji jak najbardziej Osoby pytane dzisiaj na lekcji miały takie zadanie - porównać cytoszkielet w komórkach roślinnych i zwierzęcych. Ale nie wiedziały, zresztą chyba nikt z mojej klasy tego nie wiedział. Dzięki za odpowiedź
Yates
Posty: 75
Rejestracja: 25 gru 2013, o 10:49

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: Yates »

hej, jakie książki polecacie do biologii i chemii, repetytoria itd. biol-chem druga klasa. A co powiecie o książkach z nowej ery np. matura 2015 biologia.

Lotta
Posty: 19
Rejestracja: 8 wrz 2014, o 17:35

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: Lotta »

Do nauki biologii polecam Campbella. Świetnie przyswajalna książka sama się z niej uczę równolegle z nową erą
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: Smile_Forever »

Zdecydowanie Campbella się bardzo przyjemnie czyta. Wiele działów jest tam bardzo przystępnie i logicznie opisanych (np. metabolizm). Trzeba być jednak selektywnym i nie uczyć się mało przydatnych pod kątem matury szczególików (chyba, że ktoś przygotowuje się do OB).
Yates
Posty: 75
Rejestracja: 25 gru 2013, o 10:49

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: Yates »

To może i kupię Campbella, ale chyba nie uczyć się z niego aż tak", bo wiele osób mowi, iż zabiera on wiele informacji poza zakres matury, to prawda ?
PS. To taka różowo/fioletowa z kwiatem książka?
A z chemii co polecacie, same zadania z pazdo czy coś jeszcze?
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: Smile_Forever »

Zdecydowanie Campbell wykracza poza zakres matury, jednak niektóre tematy są w nim bardzo przejrzyście wytłumaczone i można, ucząc się z nich selektywnie, logiczne je zrozumieć . Nie mniej jednak, jest to lektura polecana generalnie pod kątem OB. Jest fioletowo - różowa z kwiatem, to prawda .
Z chemii jeszcze arkusze maturalne i ewentualnie Witowski .
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: ryniofit8000 »

Ja się z Campbella uczyłem zwierzątek i bardzo dobrze wspominam. O wiele bardziej przystępne niż podręczniki.
Yates
Posty: 75
Rejestracja: 25 gru 2013, o 10:49

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: Yates »

hej, mam pytanie. Aktualnie robimy wodorotlenki na chemii i powiedzcie mi jedna rzecz: kiedy wiem jaka będzie liczba koordynacyjna w związku. Przykład:
Al(OH)3+3KOHK3[Al(OH)6]
Chodzi mi tak jak tutaj, występuje tu liczba 6 przy grupie OH, lecz niekiedy jest np. 4. Wiecie na czym to polega? Powiedzcie bardziej w praktyce jak to jest

Dzięki za odpowiedź

Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: ryniofit8000 »

Yates, tego nigdy nie wiesz Generalnie przy tej reakcji co napisałeś mogłoby być równie dobrze Al(OH)3 + KOH K[Al(OH)4]
Chodzi o to żeby stopnie utlenienia się zgadzały. OH ma -I, Al ma III. Skoro grup OH jest 4 to do Al(OH)4 można przyczepić jeden potas.
Kiedy jest K3[Al(OH)6] to jeżeli wiemy, że glin jest na III stopniu utlenienia, a OH na -I, to -VI + III daje -III, dlatego dołączamy 3 potasy.
Awatar użytkownika
Ath
Posty: 92
Rejestracja: 1 lis 2010, o 07:58

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: Ath »

To chyba będzie naprawdę durne pytanie, ale jestem ciekawa Jak robicie zadania to co ile sprawdzacie odpowiedzi? Po każdym, po jednej stronie, co określony czas, a może po skończeniu wszystkich zadań? I ile na raz robicie?

Rozwiązuję sobie właśnie wiązania z Witowskiego, zaczęłam godzinę temu, a już usypiam, bo wszystkie jakieś takie podobne. No ale przynajmniej nie trzeba za dużo myśleć i można przy tym telewizję oglądać, przy Familiadzie świetnie się robi zadanka
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: ryniofit8000 »

Ath, tak po jednej stronie zazwyczaj
Awatar użytkownika
nodame
Posty: 252
Rejestracja: 11 mar 2012, o 10:36

Re: Wspólna nauka do matury 2016 na forum.biolog.pl

Post autor: nodame »

Ja zawsze dziennie starałam się zrobić 50 zadań I przerobiłam całego Witowskiego tym sposobem. Oczywiście zależy od poziomu trudności, bo niektóre zadania stechiometryczne robi się kilka minut i wtedy wyrobienie dziennego limitu jest prawie niemożliwe
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości