Nie ratujcie życia śmiercią

Zagadnienia etyczne w biologii i medycynie: antykoncepcja, aborcja, klonowanie, inżynieria genetyczna, kriogenika, biopiractwo, eutanazja, wiwisekcja, etyka ekologiczna, sztuczna inteligencja...
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Nie ratujcie życia śmiercią

Post autor: Jane Doe »

lith Haha, niezłe

Jeszcze mała wzmanka: sophie, ten żubrzyk niekoniecznie był upolowany". Myślę, że był po porstu postrzelony, stary, chory, ale nie można nazwać tego polowaniem. na pewno nie jechał za nim pościg konny z psami. A trofeum zawiśnie w domu jakiegoś bogatego gościa i nie będzie przy tym żadnego propagowania polowań. z igły widły.
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: Nie ratujcie życia śmiercią

Post autor: szama »

Btw, tak mi przyszło na myśl, myslicie że gdyby nie ta cała akcja protestacyjna o głowie zubra ktoś by o tym usłyszał? I kto tu promuje polowania i wogle przypomina społeczeństwu że taki sport istnieje.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Nie ratujcie życia śmiercią

Post autor: lith »

Przecież polowania to wielowiekowa tradycja. Myśliwi mają szacunek do zwierząt itd. Więc nie wiem o co Ci chodzi.
Łowiectwo (gospodarka łowiecka) – zespół planowanych i skoordynowanych czynności mających na celu racjonalne gospodarowanie zwierzyną w myśl zasad ekonomii i zgodnie z założeniami ochrony przyrody oraz zgodnie z gospodarką rolną i leśną. Współcześnie łowiectwo jest rozpatrywane w szerokim kontekście, określanym też jako gospodarka łowiecka. Obejmuje ona: hodowlę i ochronę zwierzyny oraz jej pozyskiwanie w drodze polowań lub odłowów, a następnie wprowadzenie do obrotu gospodarczego.
Kultywowanie zwyczajów i ceremoniału łowieckiego, które wypływają z głęboko zakorzenionej tradycji, poprzez oddanie czci i godne obchodzenie ze zwierzyną, są wyrazem stosunku myśliwych do przyrody. Etyka łowiecka konsekwentnie wskazuje na obowiązek okazywania szacunku do upolowanej zwierzyny
Przecież jakby zostawić w obecnym kształcie zwierzynę samą sobie to by dopiero zadyma była i chaos. To by była droga w dobrą stronę?
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Nie ratujcie życia śmiercią

Post autor: Jane Doe »

Właśnie o tym samym pomyślałam!
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: Nie ratujcie życia śmiercią

Post autor: szama »

Przeciwnicy licytowania głowy zubra argumentowali że taki przedmiot promuje polowania, co jest złe bo źle jest zabijac niewinne zwierzątka itd.

Ja zasadności polowań nie neguje, ale przyszło mi na mysl, że robiąc takie zamieszanie osiągają skutek wręcz odwrotny od zamierzonego.
Awatar użytkownika
agath
Posty: 39
Rejestracja: 9 sie 2010, o 13:19

Re: Nie ratujcie życia śmiercią

Post autor: agath »

lith pisze:Przecież polowania to wielowiekowa tradycja. Myśliwi mają szacunek do zwierząt itd. Więc nie wiem o co Ci chodzi.
Nic nie jest trwałe. Historia zna mnóstwo przypadków kiedy to jakaś tradycja została z różnych powodów zaniechana. Np. uznano ją za niepotrzebną, niewłaściwą, przestała spełniać swoje pierwotne funkcje, bądź po prostu została zastąpiona przez inne zwyczaje. Często działo się tak nawet jeśli stanowiła dużo ważniejszy element w życiu ogółu społeczeństwa niż polowania. A nie wiem co jest takiego wyjątkowego w łowiectwie, co miało by je uchronić przed odejściem do lamusa (chociaż wyrocznią nie jestem).
Więc ten argument do mnie nie przemawia.

To co myśliwy sobie myśli podczas strzału, czy to w jaki sposób obrobi ciało zwierzęcia nie ma żadnego znaczenia i nie wpływa na ogólny rezultat. Zwierzę powinno być zabijane w sposób humanitarny, to po pierwsze.
Po drugie: w związku z powyższym, myśliwym nie powinien być każdy kto chce, ponieważ jest to zbyt odpowiedzialne zajęcie.
To tylko niektóre z ważnych rzeczy, które powinny być zmienione. Ogólnie jest to temat rzeka a jakby nie patrzeć temat na tym forum jest trochę inny więc może daruję sobie wywód
szama pisze:Btw, tak mi przyszło na myśl, myslicie że gdyby nie ta cała akcja protestacyjna o głowie zubra ktoś by o tym usłyszał? I kto tu promuje polowania i wogle przypomina społeczeństwu że taki sport istnieje.
szama pisze:Przeciwnicy licytowania głowy zubra argumentowali że taki przedmiot promuje polowania, co jest złe bo źle jest zabijac niewinne zwierzątka itd.

Ja zasadności polowań nie neguje, ale przyszło mi na mysl, że robiąc takie zamieszanie osiągają skutek wręcz odwrotny od zamierzonego.
Ależ społeczeństu nie trzeba przypominać, że taki sport istnieje, bo ono doskonale o tym pamięta, tylko po prostu mało go to obchodzi. To, że nie będziesz o czymś mówił, nie znaczy, że problem zniknie. Właśnie wręcz przeciwnie, trzeba tę sprawę nagłaśniać, by skłonić przeciętnych ludzi do myślenia na pewne tematy. I jeśli nawet nie poprą naszych idei to przynajmniej wyrobią sobie zdanie. Bo najgorsza jest obojętność, według mnie.
Awatar użytkownika
Rudaaaa
Posty: 15
Rejestracja: 19 gru 2010, o 18:00

Re: Nie ratujcie życia śmiercią

Post autor: Rudaaaa »

Ja chciałam tylko zauważyć dwie kwestie:

1. Polowanie a racjonalna kontrola populacji to nie są synonimy.
2. Myśliwym nie może zostać każdy, kto chce".
Awatar użytkownika
agath
Posty: 39
Rejestracja: 9 sie 2010, o 13:19

Re: Nie ratujcie życia śmiercią

Post autor: agath »

Ruda pisze:1. Polowanie a racjonalna kontrola populacji to nie są synonimy.
No właśnie, i o ile to drugie jest jeszcze do usprawiedliwienia, o tyle to pierwsze już, w moim odczuciu - nie.
Ruda pisze:2. Myśliwym nie może zostać każdy, kto chce"
Może faktycznie źle to ujęłam
Ale ograniczenia i tak są zbyt łagodne.
Awatar użytkownika
szama
Posty: 193
Rejestracja: 24 lis 2010, o 22:56

Re: Nie ratujcie życia śmiercią

Post autor: szama »

1. Polowanie a racjonalna kontrola populacji to nie są synonimy.
W samych polskich Sudetach chyba są conajmniej 3 duże hodowle muflonów tylko po to żeby do nich postrzelać Jasne ze są jakieś normy ile wolno odstrzelić i to nie żubry, ale co to za różnica skoro zeszlismy na temat samych polowań.
2. Myśliwym nie może zostać każdy, kto chce"
A co to za problem jesli jesteś normalnym obywatelem i masz kase na te wpisowe i pozwolenia?
Jak masz chęci spróbować sobie postrzelać do zwierząt to nie jest to bariera nie do przebycia.
arturencja
Posty: 9
Rejestracja: 11 lis 2011, o 07:36

Re: Nie ratujcie życia śmiercią

Post autor: arturencja »

Gajek pisze: Nie rozumiem, w którym momencie rasa ludzka tak ścipiała by walczyć o prawa zwierząt. Miej sobie jakie tam chcesz socjalistyczne myśli w głowie ale kim jesteś by wrzucać swój świato-pogląd ludziom do gardeł?
Socjalizm to ustrój dbający o równość ludzi we wszystkich dziedzinach życia nie mający nic wspólnego z chorobliwą ochroną zwierząt.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość