Nie ratujcie życia śmiercią

Zagadnienia etyczne w biologii i medycynie: antykoncepcja, aborcja, klonowanie, inżynieria genetyczna, kriogenika, biopiractwo, eutanazja, wiwisekcja, etyka ekologiczna, sztuczna inteligencja...
Adam Gac
Posty: 18
Rejestracja: 10 lut 2010, o 14:34

Nie ratujcie życia śmiercią

Post autor: Adam Gac »

Nie ratujcie życia śmiercią
Apel Empatii do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy


Na swojej stronie internetowej Dyrekcja Białowieskiego Parku Narodowego podała informację, że przeznacza na licytację tzw. medalion żubra - wypreparowane popiersie upolowanego zwierzęcia. Pieniądze mają zasilić Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Uznajemy ten gest za niestosowny i zwracamy się z apelem do Jurka Owsiaka, aby odrzucił propozycję Parku.

Według statystyk Parku, na wolności żyje obecnie ok. 450 żubrów. Co roku eliminuje się kilkadziesiąt zwierząt, np. chorych lub agresywnych. Śmierć tych zwierząt jest konsekwencją ratowania populacji żubrów. Jednak to nie populacja i nie gatunek chcą żyć, a jednostki. Fakt polowań selekcyjnych każe zastanowić się nad etyką naszego stosunku do zwierząt i kosztami regulacji przyrody. Zwierzęta „domowe” gdy są chore leczymy, dzikie zabijamy. Dlaczego? Czy możemy zachowywać się inaczej? Jak?

Niezależnie od odpowiedzi na te pytania zwracamy się z prośbą do Wielkiej Orkiestry, aby nie wspierała patologii trofeistyki, godząc się na licytowanie wypreparowanych zwłok upolowanych zwierząt.

Zdając sobie sprawę z faktu, że w tym roku jest już za późno na zmianę zasad, proponujemy, aby począwszy od roku 2012 Orkiestra nie przyjmowała do licytacji żadnych produktów odzwierzęcych, ponieważ nierozerwalnie wiążą się one ze szkodą zwierząt. Nie ratujmy życia śmiercią i cierpieniem innych. Wszędzie tam, gdzie mamy wybór, wybierajmy lepiej.

Jednocześnie z całego serca zachęcamy wszystkich do finansowego wsparcia Orkiestry. Można to zrobić na wiele sposobów.
Prosimy, poinformujcie nas, jeśli dokonaliście wpłaty na rzecz WOŚP w odpowiedzi na nasz apel. Na koniec akcji podamy kwotę, jaką udało się uzbierać. Licytacja zwłok zwierzęcia nie jest jedynym sposobem zbierania pieniędzy i z pewnością nie najlepszym.

Stowarzyszenie Empatia istnieje od 2003 roku. Zajmujemy się prawami zwierząt i promocją weganizmu, jako idei i postawy odrzucającej wykorzystywanie zwierząt. Prosimy nie mylić nas z ekologami.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Nie ratujcie życia śmiercią

Post autor: malgosi35 »

Zwierzęta „domowe” gdy są chore leczymy, dzikie zabijamy. Dlaczego? Czy możemy zachowywać się inaczej? Jak?
Kastrując
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Nie ratujcie życia śmiercią

Post autor: lith »

Adam Gac pisze:Zajmujemy się prawami zwierząt i promocją weganizmu, jako idei i postawy odrzucającej wykorzystywanie zwierząt. Prosimy nie mylić nas z ekologami.
Nom. nie ma wątpliwości, bo ekolog dobrze by wiedział co nieco o selekcji i nie pisał takich hmmm apeli

.oczywiście też nie mylę ekologów z pajacami na kominie xD

btw.
I patologii bym raczej upatrywał tutaj, a nie w trofeistyce i polowaniach.
Awatar użytkownika
Gajek
Posty: 380
Rejestracja: 7 paź 2010, o 19:35

Re: Nie ratujcie życia śmiercią

Post autor: Gajek »

"Wszędzie tam, gdzie mamy wybór, wybierajmy lepiej."
Przepraszam ale ty piszesz jedno a ja to czytam jako wybierajmy tak jak JA chcę, bo ja kocham zwierzątka więc WY TEŻ MUSICIE JE KOCHAĆ".

Nie rozumiem, w którym momencie rasa ludzka tak ścipiała by walczyć o prawa zwierząt. Miej sobie jakie tam chcesz socjalistyczne myśli w głowie ale kim jesteś by wrzucać swój świato-pogląd ludziom do gardeł?

Polowanie to wieloletnia tradycja narodowa, sport, i i tak już jest strasznie regulowane, więc po co się więcej oburzać?

Nie możemy wszyscy kochać zwierzątkufff i wcinać kapusty tylko dlatego, że ty tak chcesz, ja lubię swoją krowę dobrze wypieczoną
Adam Gac
Posty: 18
Rejestracja: 10 lut 2010, o 14:34

Re: Nie ratujcie życia śmiercią

Post autor: Adam Gac »

Nikt nie musi kochać zwierząt aby uznać ich podstawowe prawo do wolności od cierpienia i zabijania dla przyjemności.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Nie ratujcie życia śmiercią

Post autor: lith »

Toć zżeranie się nawzajem to podstawowe prawo natury. Ofiara, drapieżnik, selekcja naturalna- te klimaty. Że żubra oprócz człowieka praktycznie nie ma co zeżreć/ustrzelić to człowiek jak musi to ogarniać. a że jest to po drodze właśnie z wielowiekową tradycją i polowania człowiekowi towarzyszą praktycznie od zawsze to tym lepiej.

Akcja- nie kupujcie żubra heh. chyba przebiła tą nie strzelajcie w sylwka
ugaczakamaka
Posty: 51
Rejestracja: 5 kwie 2010, o 12:22

Re: Nie ratujcie życia śmiercią

Post autor: ugaczakamaka »

Adam Gac pisze:Nie ratujcie życia śmierciąApel Empatii do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Każdy życie jest ratowane/utrzymywane przez śmierć. To, że wy wybraliście śmierć roślin czy grzybów wcale nie czyni z was rycerzy światłości
Adam Gac pisze:Według statystyk Parku, na wolności żyje obecnie ok. 450 żubrów. Co roku eliminuje się kilkadziesiąt zwierząt, np. chorych lub agresywnych. Śmierć tych zwierząt jest konsekwencją ratowania populacji żubrów. Jednak to nie populacja i nie gatunek chcą żyć, a jednostki. Fakt polowań selekcyjnych każe zastanowić się nad etyką naszego stosunku do zwierząt i kosztami regulacji przyrody. Zwierzęta „domowe” gdy są chore leczymy, dzikie zabijamy. Dlaczego? Czy możemy zachowywać się inaczej? Jak?
Białowieski park narodowy ma ograniczoną powierzchnię, jak sobie wyobrażasz sytuacje w której pozwolimy na nie ogarniczony wzrost populacji Żubra? Znasz historię pewnego Kłólika, który wypłynoł ku Australii, gdzie odnalazł swój azyl pozbawiony Elmera Fudda". ?
Zwierzęta domowe leczymy tylko dlatego, że przyzwyczajamy się do nich, traktując jak członków rodziny. Nie ma tu żadnej wysublimowanej filozofii.
Adam Gac pisze:Zdając sobie sprawę z faktu, że w tym roku jest już za późno na zmianę zasad, proponujemy, aby począwszy od roku 2012 Orkiestra nie przyjmowała do licytacji żadnych produktów odzwierzęcych, ponieważ nierozerwalnie wiążą się one ze szkodą zwierząt. Nie ratujmy życia śmiercią i cierpieniem innych. Wszędzie tam, gdzie mamy wybór, wybierajmy lepiej.
To może pozbędziemy się także wszelkich rodzajów wypieków - mleko czy jajka też mogą wiązać się z cierpieniem, przecież wiemy, że nie zawsze warunki zwierząt hodowlanych są do przyjęcia.
Adam Gac pisze:rosimy nie mylić nas z ekologami.
Nie jest to możliwe, ponieważ ekolodzy, to cenieni specjaliści zajmujący się nauką badający przepływ materii, produkcję pierwotną itd. Natomiast nie różnicie się zbytnio od zielonych ideologią jak i zachowaniem, dużo krzyczycie, mało robicie. Byłbym pod wrażeniem, gdybyście zaoferowali jakąś alternatywę dla medalionu, ale słowo to wydaje wam się obce, nieprawdaż ?

Prywatnie mówiąc, wasza ideologia wydaje mi się fałszywa, bo nie opiera się w 100% na pragmatyźmie. Oczywiście nie konsumujecie przetworów mięsnych, ale czy nie korzystacie z innych przedmiotów zbudowanych na cierpieniu, pozwolę sobie zacytować Vinci`ego :
Vinci pisze:szczepionki: wscieklizna, tyfus, BCG, żółta febra, błonica, polio, świnka, zapalenie wątroby typu B
Tyroksyna, rola przysadki, Insulina, hormony płciowe, ACTH, oś podwzgórze-przysadka, pigułka antykoncepcyja, odruchy, synapsy, neurosekrecja, oś przysadka-nadnercza, neurotransmitery, noradrenalina, endorfiny, chirurgia naczyn, węzły automatyzmu, operacja Blue Baby, rozrusznik serca, przeszczep serca, sztuczne serce, nowokaina, halotan i inne srodki znieczulajace, sulfonamidy, penicylina, sztuczna nerka, przeszczepy nerek, wątroby, serca, implanty zębów

To wszystko i wiele innych mamy dzieki experymentom za zwierzętach, zastanówcie sie gdze bylby teraz swait jakby tego zabrakło. sami zawdzeczacie temu zjawisku zdrowie i zycie, poza tym osiagniecia uzyskane dzeki eksperymentom służa takze w weterynarii do ratowania zycia zwierząt.
Wszystko to zostało zbudowane na cierpieniu zwierząt.
Teraz proste pytanie czy korzystacie z tego i z wielu innych rzeczy, lub czy skorzystalibyście w razie potrzeby czy to waszej czy waszych bliskich ?! Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to jesteście hipokrytami. Jeśli wasza empatia jest prawdziwa, to z pewnością nie skorzystalibyście z czegoś, co nieraz przyprawiało zwierzakom ogromny ból, czy to w przeszłości czy teraz, bo tu chodzi o zasady, nieprawdaż ?


Swoją drogą boje się o to czy wasza empatia rozszerzona nie bedzie chciała kiedyś wypuścić na wolność wirusa czarnej ospy, bo on też żyje, czy porzucić leczenie pasożytnictwa, bo pasożyty, to tez zwierzęta !
Rozumiem ochronę zwierząt i humanitarne traktowanie, gdzieniegdzie wasze działania są godne aprobaty, ale czasami przekraczacie nadto linię
Ostatnio zmieniony 9 sty 2011, o 13:01 przez ugaczakamaka, łącznie zmieniany 1 raz.
Adam Gac
Posty: 18
Rejestracja: 10 lut 2010, o 14:34

Re: Nie ratujcie życia śmiercią

Post autor: Adam Gac »

Polecam film Ziemianie", pełnometrażowy, ukazuje stosunek ludzi do innych gatunków zwierząt na naszej planecie.

Mięsa, nabiału, jaj i innych odzwierzęcych produktów nie jem. Autobusem czasem jeżdżę, mimo iż wiem, że benzyna jest lub była kiedyś testowana na zwierzętach. Świat jest przesiąknięty do cna wykorzystywaniem zwierząt. Czy to jest hipokryzja? Moim zdaniem jest to próba zrobienia czegoś co jest w mojej/naszej realnej mocy.

Lew, wilk , rekin aby przeżyć musi zabijać. Człowiek nie musi a jest największym zabójcą na ziemi. Mało tego, dieta wegańska może być smaczna, zdrowa i zapewniać ochronę przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi typu, miażdżyca, cukrzyca niektóre nowotwory.
konturek

Re: Nie ratujcie życia śmiercią

Post autor: konturek »

ja uważam, że są lepsze metody ograniczania rozrostu populacji żubra niż obcinanie im głowy i wieszanie ich jako ozdoba na ścianie.
ugaczakamaka
Posty: 51
Rejestracja: 5 kwie 2010, o 12:22

Re: Nie ratujcie życia śmiercią

Post autor: ugaczakamaka »

nyktofan pisze:a uważam, że są lepsze metody ograniczania rozrostu populacji żubra niż obcinanie im głowy i wieszanie ich jako ozdoba na ścianie.

Ja poza zabijaniem nie widzę żadnej. W ostateczności można było by zaprosić jakiegoś drapieżnika, żeby umyć sobie ręce", ale wątpie, że któryś by dał radę. Raz, że takiemu Lwowi, to klimat średnio by pasował, a i nie wiadomo czy dał by radę i nie wypróbował by kuchni z np. takiej sarny. Dwa, że nie wiadomo jakie konsekwencje miała by tak introdukcja.
Jeśli jednak masz jakąś ciekawą alternatywę, to chętnie posłucham.
Adam Gac pisze:Mięsa, nabiału, jaj i innych odzwierzęcych produktów nie jem. Autobusem czasem jeżdżę, mimo iż wiem, że benzyna jest lub była kiedyś testowana na zwierzętach. Świat jest przesiąknięty do cna wykorzystywaniem zwierząt. Czy to jest hipokryzja? Moim zdaniem jest to próba zrobienia czegoś co jest w mojej/naszej realnej mocy.
Słuchaj, można zrobić więcej niż tylko bić pianę. Ja jestem zdania, że jeśli coś krytykujesz, to zaproponuj alternatywe. W tej sytuacji oprócz krzyków rozpaczy nie spotkałem sie z jakąś propozycją z waszej strony, że zamiast licytować medalion wy macie lepszy pomysł i w waszym zdaniem bardziej humanitarny.
W przypadku mięsa, nabiału, jaj i innych produktów odzwierzęcych proponujecie wegański styl życia i to jest okey, macie jakoś alternatywe. Jednakże, gdy chodzi o wiele innych sytuacji, to po prostu dużo krzyczycie.
Awatar użytkownika
kociara1993
Posty: 406
Rejestracja: 2 lip 2009, o 19:52

Re: Nie ratujcie życia śmiercią

Post autor: kociara1993 »

Możecie mnie zjeść, ale ja zgadzam się z panem Adamem Gacem.
Polowania to barbarzyństwo.
Tyle, że nie jestem veganką, a lakto-ovo, czyli mniej ortodoksyjnie .
Awatar użytkownika
Rudaaaa
Posty: 15
Rejestracja: 19 gru 2010, o 18:00

Re: Nie ratujcie życia śmiercią

Post autor: Rudaaaa »

.ale w tym przypadku polowanie to przecież nie sposób na zdobycie pokarmu, trofeum czy przyjemności zabijania, tylko na kontrolowanie rozrostu populacji i utrzymaniu jej w jak najlepszej kondycji! Eliminowanie chorych i agresywnych jednostek służy poprawie sytuacji ogółu żubrów, a to nieszczęsne trofeum, od którego zaczęło się całe to zamieszanie, to tylko produkt uboczny.
Awatar użytkownika
kociara1993
Posty: 406
Rejestracja: 2 lip 2009, o 19:52

Re: Nie ratujcie życia śmiercią

Post autor: kociara1993 »

ale takie trofeum nie powinno być licytowane na takiej aukcji.
to wg. mnie daje zły przykład ludziom
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość