obiektyw 25x - prawie uniwersalny

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

obiektyw 25x - prawie uniwersalny

Post autor: jarud »

Obiektyw 20x jest b. łatwy w użyciu. W przeciwieństwie do 40x, pozwala bez trudu uzyskać ciemne pole i oświetlenie boczne. Zastanawiałem się, gdzie przechodzi granica tej "łatwości". Obiektywy 30x są b. trudne do znalezienia. Jest wodna 30x lomo, ale to trochę za dużo zachodu, inne - jeżeli się je spotka - są do badań metalograficznych, a więc też raczej odpadają. Dość łatwo jednak kupić obiektyw 25x, który z głowicą 1,5x od MB30 daje powiększenie 37,5x,, a więc bliskie powiększeniu, które otrzymuje się w "nowoczesnych" mikroskopach z obiektywem 40x i typowymi okularami 10x. Róznica jest taka, że żeby otrzymać np. ciemne pole z obiektywem 40x, należy się sporo natrudzić, są nawet specjalne kondensory do DF. Z obiektywem 25x to zupełnie proste. W dodatku 25x ma kilkukrotnie większą głębię ostrości. Ponieważ przyzwyczaiłem się do 40x, zdjęcie okrzemków zrobiłem ze stacka złożonego z 8 ujęć. Rezultat był nienajlepszy. Często tak bywa w przypadku stacków w DF, ponieważ nakładają się wszystkie refleksy. W przypadku 25x, wystarczyły 2 ujęcia. Nie retuszowałem żadnych refleksów, podwyższyłem jedynie ostrość i kontrast w gimpie. Jak na prosty obiektyw, 25x lomo achro NA 0.5, rezultat wydaje mi się niezły. Zdjęcie daje się sporo powiekszyć. Powiększenie o podstawie 50-60 cm wygląda jeszcze całkiem, całkiem. Zdjęcia w jasnym świetle również wychodzą dość dobrze. Oczywiście należy wziąć pod uwagę fakt, że są to zdjęcia gotowych preparatów, a więc trudniejsze ze względu na utrwalenie preparatu. Preparaty kupiłem w Anglii. Ponoć przedstawiają wszystko, co żyje w lokalnych wodach. Część rozczarowuje, ale kilka jest interesujących. Niestety radiolarie (promienice) zostały słabo wypłukane, co widać dobrze na jasnym zdjęciu. Zdjęcia przedstawiają, po kolei:
pinnularia (duże okrzemki o długości 280 i 290 mikronów)
pinnularia powiększenie
spirogyra (skrętnica) konjugacja i zygospory
radiolaria (promienice) - ciemne pole
radiolaria - jasne pole
za — kopia.JPG
zb — kopia.JPG
zc — kopia.JPG
zd — kopia.JPG
ze — kopia.JPG
mazdowiecki
Posty: 45
Rejestracja: 10 gru 2020, o 08:16

Re: obiektyw 25x - prawie uniwersalny

Post autor: mazdowiecki »

Gratuluję nabytku, jarud. Jak dla mnie jakość co najmniej satysfakcjonująca. Gdybym tylko potrafił coś takiego wykrzesać ze swoich PZO achro.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość