Obiektyw HI plan 100x.

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Obiektyw HI plan 100x.

Post autor: sebba28 »

Mam pytanko,kupilem ostatnio obiektyw Nikon HI 100x plan i czy ktos moze mi wytlumaczyc co oznacza to HI, wiem ze oznacza to immersje hematogenna ale nic poza tym, wiec co uzywa sie w takiej immersji czy mozna uzyc normalnego olejku(cedrowego) czy cos innego.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Obiektyw HI plan 100x.

Post autor: Pickul »

Normalny olejek, to stare Zeissowskie oznaczenie, jak się sprawuje obiektyw ?
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: Obiektyw HI plan 100x.

Post autor: sebba28 »

Dzieki Pickul.
Dopiero wczoraj go kupilem na ebayu za grosze, ale paczka bedzie szla z usa tak ze nie wiem kiedy bedzie, jak dojdzie to zrobie jakies fotki.
Cena byla smieszna 15$.
Awatar użytkownika
kris_m
Posty: 112
Rejestracja: 9 maja 2010, o 17:13

Re: Obiektyw HI plan 100x.

Post autor: kris_m »

Skrót HI oznacza immersję jednorodną, tzn. współczynnik załamania cieczy immersyjnej jest równy współczynnikowi załamania szkła (zarówno soczewki obiektywu jak i szkiełka nakrywkowego) tworząc układ jednorodny. W takim przypadku olejek cedrowy, czy standardowy olejek symntetyczny (o współczynniku załamania 1,515) będzie jak najbardziej odpowiedni.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Obiektyw HI plan 100x.

Post autor: Pickul »

Ciekawy jestem jaki będzie Twój Nikon, zrób porównanie z 100-tką PZO.

Przy okazji kris_m są jeszcze jakieś inne oznaczenia obiektywów olejowych, pomijam glicerynę i imersję wodną. Ciekawe, teraz są obiektywy sygnowane głównie oil". Jak możesz to opisz w podobny sposób jak HI"
Awatar użytkownika
kris_m
Posty: 112
Rejestracja: 9 maja 2010, o 17:13

Re: Obiektyw HI plan 100x.

Post autor: kris_m »

Oil czy Oel to standardowa immersja jednorodna. Inne, które wymieniłeś:
immersja wodna : najczęstsze oznaczenia: WI, W lub Water
immersja glicerynowa: Gly
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: Obiektyw HI plan 100x.

Post autor: sebba28 »

Wiec tak obiektyw doszedl,stan idealny,male rozczarowanie kiedy zalozylem do mojego Olympusa okazalo sie za jest za krótki musialem podlozyc cos pod szkielko zeby ustawic ostrosc.
W porownaniu do PZO 100x achr. daje bardziej plaski obraz i jest mniejsza aberacja za to PZO ma troche lepszy kontrast i jest minimalnie jasniejszy.
Ponizej porownanie Nikona z PZO oraz porownanie wielkosci obiektywow:
Nikon HI 100x plan
Olympus 40x achr.
"no name 40x plan 160/
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Obiektyw HI plan 100x.

Post autor: planapo »

to jest stary tzw krotki (nie na 160mm) obiektyw wyprodukowany przed era CF (przed 1976 r. o ile dobrze pamietam). wymaga dedykowanych okularow dla uzyskania idealnego obrazu spece raczej odradzaja kupowanie tych obiektywow, stad taka niska cena.
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: Obiektyw HI plan 100x.

Post autor: sebba28 »

Trudno.Bede go musial wystawic na ebaya i tak nie jest mi juz potrzebny bo miedzy czasie kupilem inny mikroskop z obiektywami na 160mm.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Obiektyw HI plan 100x.

Post autor: planapo »

co kupiles? ostatnio na ebayu bardzo obrodzilo.
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: Obiektyw HI plan 100x.

Post autor: sebba28 »

Kupilem taki sam jak ten:
tylko uzywany ze stanow.
Orientujesz sie moze ile wyniosa oplaty (clo,podatek) w sumie dalem 220euro razem z przesylka.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Obiektyw HI plan 100x.

Post autor: planapo »

30% ceny calkowitej czyli koszt zakupu plus przesylka. bez cla przechodzi teoretycznie ponizej 150 euro, ale duze paczki raczej nie przejda bez zatrzymania.

niezly zakup i gratulacje, ale za te kwote mozna bylo probowac wyrwac cos wiecej (zwlaszcza jak zdecydowales sie na rynek USA i zwiazane z tym koszty) np. Nikona Labophota, byl ostanio (chyba nawet jeszcze wisi) za 400$ z obiektywami E plan.
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: Obiektyw HI plan 100x.

Post autor: sebba28 »

Wiem ale ja jestem w goracej wodzie kompany musialem miec juz.
Wczoraj znalazlem tez na irlandzkim ala allegro nikona optiphota za 400euro (kup teraz), zadzwonilem do goscia to mi powiedzial ze po 20 minutach od wystawienia mial klienta.Nie wiem jakie mial obiektywy,gosciu nic nie opisal.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości