Obiektyw PZO 100x

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Piotrek83
Posty: 3
Rejestracja: 15 mar 2021, o 15:06

Obiektyw PZO 100x

Post autor: Piotrek83 »

Witam Wszystkich.
Jestem tutaj nowy, więc w pierwszej kolejności chciałbym się przywitać co czynie...
Posiadam mikroskop PZO Biolar a w nim obiektyw PZO 100x z regulowaną przesłoną.
Moje pytanie brzmi czy mogę używać tego obiektywu z olejkiem immersyjny?
Obiektyw w oznaczeniu nie ma opisu OI
Załączniki
Screenshot_2021-03-15-16-12-00-259_com.alensw.PicFolder.png
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Obiektyw PZO 100x

Post autor: jarud »

Dzień dobry,
To, o ile się nie mylę, obiektyw 100x do ciemnego pola. Jest używany z kondensorem do ciemnego pola. Podobno olejek należy umieszczać na szkiełku i na kondensorze (musi być odpowiednio podniesiony). Bez kondensora jego użyteczność jest podobna do "normalnej" setki. Chyba, że znajdziesz jakieś extra zastosowanie dla wewnętrznej przysłony w obiektywie. Jeżeli jesteś na początku drogi, może lepiej zacząć od łatwiejszych obiektywów 5x - 40x, żeby się nie zniechęcić. :)
Piotrek83
Posty: 3
Rejestracja: 15 mar 2021, o 15:06

Re: Obiektyw PZO 100x

Post autor: Piotrek83 »

Czyli wychodziło by że mogę użyć olejku immersyjnego. Kondensor mam zwykły jasnego pola K5 1.3 z przysłoną irysową i mocowaniem na filtry. Jeżeli bez kondensora ciemnego pola jego użyteczność jest podobna do "normalnej" setki to mnie to wystarczy.
Styczność z mikroskopami miałem w szkole na początku lat 90 później przyszedł czas na swój pierwszy własny sprzęt. Był to rosyjski mikroskop edukacyjny OPTA UM 401 p-1. Frajda była niesamowita. Mam go zresztą do dzisiaj.
Biolara mam od dobrych 10 lat, ale w większości czasu stał nieużywany. Teraz znów zacząłem oglądać świat w skali mikro. Bo od wielu lat patrzę w niebo Newtonem 8 cali, ale że niebo w moich okolicach coraz bardziej rozświetlone to coraz dalej trzeba jeździć na obserwacje...
Co do obiektywów mam 5x 10x 40x i ten o którym mowa. Okulary 5x 8x 10x czekam jeszcze na 12.5x który do mnie jedzie. Wszystkie okulary mam w parach ale niestety nie posiadam nasadki okularowej dwuocznej i męczę się na jednoocznej. Szukam na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych może się taka trafi.
Piotrek83
Posty: 3
Rejestracja: 15 mar 2021, o 15:06

Re: Obiektyw PZO 100x

Post autor: Piotrek83 »

Przejrzałem dzisiaj kilka archiwalnych aukcji w internetach na których był dostępny zestaw do ciemnego pola. Obiektyw występujący w zestawie z kondensorem ma opis OI. Więc teraz już sam nie wiem czy mogę stosować olej czy nie?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Obiektyw PZO 100x

Post autor: Boguslaw »

Jak najbardziej możesz, a nawet musisz (ze zwykłym kondensorem) :-)
Dla mnie jakość taka sama jak na zwykłym olejowym obiektywie 100-90x
Mam taki sam i też bez napisu, nigdy na ten "brak w opisie" nie zwróciłem uwagi.
Nie "dorobiłem się" kondensora olejowego, więc nie mam porównania jak, to wygląda przy "podwójnym olejowaniu" ;-)
Obiektyw 100x bez używania olejku czyli powietrzny (lub na "wodę"?), to rzadkie, a zwłaszcza niesamowicie drogie elementy, zresztą znacznie nowsze produkcje (gdzieś tu chyba dawno temu Planapo o nich wspominał)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości