Obiektywy PZO Plan PhA (kontrast fazowy ujemny) - SET od mikroskopu PZO Unimat DIC

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Obiektywy PZO Plan PhA (kontrast fazowy ujemny) - SET od mikroskopu PZO Unimat DIC

Post autor: LoginPiotrusia »

Czy jest wśród nas ktoś, kto choć raz nie pomyślał sobie "ach, co to by było, gdyby PZO nadal istniało?"?

Zastanawiamy się tu na forum, czy PZO Unimar wszedł do produkcji seryjnej a tu się okazuje, że PZO rozwijało tę linię tworząc mikroskop PZO Unimat, w standardzie z DIC.
Rozwijało? A może tylko planowali? Czy wszedł do produkcji? Czy ktoś z Was wie coś o tym?

Wiem o trzech (3) egzemplarzach. Widziałem trzy skrzynki wyposażenia z obiektywami, filtrami i kondesorem do DIC, kondensorem szczelinowym i fazowym. Były opisane jako "Wyposażenie Unimat nr 1" (i odpowiednio 2 i 3).

Oto zestaw obiektywów PLAN dla kontrastu fazowego PHA z jednej z takich skrzynek. Spójrzcie na numery seryjne - tak jak skrzynki, obiektywy miały numery 00001 / 00002 i 00003.
NIESTETY nie udało mi się dotknąć całego kompletu z identycznymi numerami... ale to co pokazuję na zdjęciu to i tak unikat, bezcenny zestaw do muzeum :)
Załączniki
mini_20200221_192822.jpg
mini_20200221_192751.jpg
mini_20200221_192716.jpg
psychofuck
Posty: 50
Rejestracja: 9 sty 2016, o 16:03

Re: Obiektywy PZO Plan PhA (kontrast fazowy ujemny) - SET od mikroskopu PZO Unimat DIC

Post autor: psychofuck »

Piękne i w dodatku ten obiekty 60x :shock: Masz możliwość porównania ich ze zwykłymi Pha? Ciekawe czy są zauważalne różnice oprócz oczywiście "planowania". Czy do nich był jakiś nowy kondensor?
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Obiektywy PZO Plan PhA (kontrast fazowy ujemny) - SET od mikroskopu PZO Unimat DIC

Post autor: LoginPiotrusia »

Tak, jest do nich osobny kondensor, który poza "fazą", pustką (zerem) posiada jeszcze ciemne pole.
W wolnej chwili uzupełnię tu dokumentację (mam ten kondensor), żeby była ciągłość dokumentacji.
eukariont
Posty: 40
Rejestracja: 18 gru 2019, o 06:32

Re: Obiektywy PZO Plan PhA (kontrast fazowy ujemny) - SET od mikroskopu PZO Unimat DIC

Post autor: eukariont »

Nurtuje mnie zwłaszcza wygląd obiektywu 10x.
Czy dobrze widzę, że ma on amortyzator? Jeśli tak to czy faktycznie jest on potrzebny bo przy tym powiększeniu odległość od przedmiotu jest raczej duża? Dlatego raczej nie jest stosowany dla takich obiektywów?
Na zdjęciach za dobrze tego nie widać, ale mam wrażenie, że średnica przednich soczewek tych obiektywów jest zbliżona. Czy masz zdjęcie tych obiektywów od czoła? Czy sprawdzałeś może czy faktycznie różnią się one powiększeniami?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości