Obliczanie wzoru grupy alkilowej z jej masy

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Igen
Posty: 25
Rejestracja: 22 lut 2017, o 14:10

Obliczanie wzoru grupy alkilowej z jej masy

Post autor: Igen »

Witam, mam problem z pewnym działaniem.
Otóż mam ustalić wzór empiryczny grupy alkilowej (CxH2x+1) o masie 0.1719g.
Zrobiłbym to tak:
12x + 1(2x +1)= 0.1719
14x + 1= 0.1719
x= -0.05915
Ale na pierwszy rzut oka widać, że to wynik bez sensu.
Proszę o pomoc i z góry za nią dziękuję.
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Obliczanie wzoru grupy alkilowej z jej masy

Post autor: lukasz471 »

Mamy ustalić wzór empiryczny co jest dużym ułatwieniem. Bo albo będzie to grupa alkilowa o parzystej, albo no nieparzystej liczbie atomów węgla. Tylko jak to zapisać. Pan natomiast próbował się dowiedzieć ze swojego równania ile węgli ma ta grupa. Niestety tego się nie dowiemy i nie musimy, bo mamy ustalić tylko wzór empiryczny. Myślę jak to zapisac.
.
Niestety jak dla mnie nadal jest za mało danych. Otóż możemy wziąć dowolną grupę alkilową i przygotować taką jej ilość moli aby uzyskać 0,1719g. Czy to na pewno wszystkie dane z polecenia?
Igen
Posty: 25
Rejestracja: 22 lut 2017, o 14:10

Re: Obliczanie wzoru grupy alkilowej z jej masy

Post autor: Igen »

Prawdę mówiąc nie jest to zadanie samo w sobie- ot, utknąłem na pewnym etapie większego zadania z takimi pół-wynikami. Obrałem złą drogę rozwiązywania, zadanie już rozwiązane, temat do zamknięcia i usunięcia, bo aż mi głupio, że zadałem tak źle skonstruowane pytanie
A za pomoc dziękuję
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości