Obserwacja drożdży i krwi

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Obserwacja drożdży i krwi

Post autor: Dawifd »

Witam.
Mam kilka pytań.

1.) Jakie jest najlepsze powiększenie do obserwacji np. drożdzy.
Są one bardzo małe. Oglądałem je zawsze w powiększeniu 640 - 1280x, ale moim zdaniem nadal lekko słabo je widać [drożdze], np nie widziałem jądra.

2.) Gdzie moge dostać odrobinkę krwi, np. świńskiej. Wiem, że u rzeźnika takowe coś można dostać, ale nie wiem, czy zamarznięta krew się nadaje do obserwacji mikroskopowych
Poza tym, czy ładnie krew wybarwić

Proszę tytułować posty zgodnie z ich treścią. Proszę zapoznać się z regulaminem! JakubikF
Ostatnio zmieniony 22 cze 2009, o 11:20 przez Dawifd, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Obserwacja drożdży i krwi

Post autor: Savok »

Drozdze wcale nie sa takie male i przy powiekszeniu 640x widac je calkiem dobrze, nawet niebarwione. Mysle, ze jadro tez widziales, tylko nie wiedizales na co patrzysz.

[ Dodano: Sob Cze 20, 2009 11:48 ]
Chyba ze to, na co patrzyles wcale nie bylo drozdzami
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: Obserwacja drożdży i krwi

Post autor: Dawifd »

No właśnie chodzi o to, że nie widziałem nic.
Patrzałen na bezbarwne i barwione jodyną, no i nie widziałem jądra.
A jaki jest dobry barwik, aby jądro zabarwić
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Obserwacja drożdży i krwi

Post autor: Medycyna Lwów »

A jaki jest dobry barwik, aby jądro zabarwić
barwnik giemsy, foulgena itp.
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: Obserwacja drożdży i krwi

Post autor: Dawifd »

Mógłbym otrzymać sposób barwienia, np. tym giemsy lub foulgena
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Obserwacja drożdży i krwi

Post autor: _Marcin_ »

Mógłbym otrzymać sposób barwienia, np. tym giemsy lub foulgena
Barwienie barwnikiem Giemsy
a tu masz reakcję Feulgena , musisz niestety tutaj posiadać odczynnik Schiffa(odbarwiona fuksyna zasadowa), są tam protokoły więc jak będziesz wszystko miał nie powinno być problemów

Ponadto nie zgadzam się z Savokiem co do widoczności jąder komórkowych drożdży w zwykłym mikroskopie świetlnym w jasnym polu(w kontraście fazowym też ciężko tą strukturę w komórkach drożdży odróżnić od innych).Myślę, że bez barwników się nie obędzie.
Najlepsze rezultaty dały by tu metody mikroskopii fluorescencyjnej i skaningowej konfokalnej,barwienie fluorochromami, wtedy obrazik by najbardziej cieszył oczy
A tu drożdże widziane w jasnym polu
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Obserwacja drożdży i krwi

Post autor: Savok »

Mayr E pisze:Ponadto nie zgadzam się z Savokiem co do widoczności jąder komórkowych drożdży w zwykłym mikroskopie świetlnym w jasnym polu(w kontraście fazowym też ciężko tą strukturę w komórkach drożdży odróżnić od innych).Myślę, że bez barwników się nie obędzie.
E tam, bajduzysz, na twoich wlasnych fotkach jadra widac jak zloto.

[ Dodano: Nie Cze 21, 2009 18:36 ]
Savok pisze:widac jak zloto
I nie chodzi mi o to, ze kamera jest zle ustawiona i kontrast bieli jest przesterowany na zolto
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Obserwacja drożdży i krwi

Post autor: _Marcin_ »

Savok pisze:E tam, bajduzysz, na twoich wlasnych fotkach jadra widac jak zloto.
Mistrzu oświeć mnie, napisz jak one kurcze wyglądają
Savok pisze:I nie chodzi mi o to, ze kamera jest zle ustawiona i kontrast bieli jest przesterowany na zolto
no te fotki są zrobione super profesjonalnie, aparatem w telefonie komórkowym, więc nie masz na co narzekać
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Obserwacja drożdży i krwi

Post autor: Jakusz »

Mayr E pisze:Mistrzu oświeć mnie, napisz jak one kurcze wyglądają
No takie duże okrągłe w środku - przecież tego nie da się nie zauważyć
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Obserwacja drożdży i krwi

Post autor: Savok »

JakubikF pisze:No takie duże okrągłe w środku - przecież tego nie da się nie zauważyć
No patrz, uprzedzil mnie
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Obserwacja drożdży i krwi

Post autor: _Marcin_ »

JakubikF pisze:No takie duże okrągłe w środku - przecież tego nie da się nie zauważyć
no brawo,brawo teraz wiecie jak wyglądają wakuole w komórce drożdży kurcze ale z was wielcy specjaliści
no to pytam się kolejny raz, gdzie te jądra komórkowe
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Obserwacja drożdży i krwi

Post autor: Savok »

Zeby nie bylo,ze prefabrykowane, twoje wlasne zdjecie. Jadra w kolkach.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Obserwacja drożdży i krwi

Post autor: _Marcin_ »

Savok pisze:Zeby nie bylo,ze prefabrykowane, twoje wlasne zdjecie. Jadra w kolkach.
Przyjmijmy że masz rację, zwracam honor.Faktycznie te struktury przy wakuolach mogą być jądrami komórkowymi,można powiedzieć też, że widać same jąderka, bo to one najsilniej powinny załamywać światło.Ale mogą to być też jakieś granulki lub wtręty białka. Mój wcześniejszy post był odpowiedzią na post JakubikaF, a on ewidentnie pomylił się z interpretacją obrazu mikroskopowego a ty mu nie zaprzeczyłeś. Ale na tym pierwszym zdjęciu wcale to tak prosto nie wygląda, kwestia zogniskowania preparatu, ustawienia mikroskopu. . No i powiększenie na fotografii to od 2 do ponad 3 tys. razy, nie pamiętam ile to później powiększyłem, lepiej wtedy widać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości