Obserwacja ludzkich komórek na mikroskopie elektronicznym

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Pascalt
Posty: 17
Rejestracja: 24 paź 2011, o 21:12

Re: Obserwacja ludzkich komórek na mikroskopie elektronicznym

Post autor: Pascalt »

Boguslaw pisze:
9 lut 2021, o 05:09
"OPTICON Biolife (Allegro) - ma bardzo dobre opinie", jak wspomniał Jarud, - szkoda zachodu, a jego zakup to silne rozczarowanie, no chyba że jako zabawka, mająca wciągnąć (lub nie) w mikroskopię :-D
Dla nas, jako niezbyt doświadczonych w tej dziedzinie i tak pewnie żadnego rozczarowania by nie było...;-) Ale dzięki Wam mamy szansę poznać mikroskopowanie od tej lepszej strony:-) Rozumiem, że owa "zabawkowość" wynika ze słabej ostrości oglądanych preparatów? Czy z trudności obsługi/awaryjności?

Wydaje się, że mikroskop jest prostym urządzeniem, ale jak się okazuje, tylko się tak wydaje.

A co myślicie o mikroskopie studenckim typu PZO MS5B? Czy tu zastosowana jest ta sama optyka? Czy jest wart zainteresowania? Mam wrażenie, że łatwiej go znaleźć w pełnym komplecie i dobrym stanie. Wiem, podświetlenie lusterkiem, ale pewnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastąpić diodą (choć może to nie takie proste?).

Znalazłem również na Allegro mikroskop PZO Biolar za 600zł. Co o nim myślicie?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Obserwacja ludzkich komórek na mikroskopie elektronicznym

Post autor: Boguslaw »

Na Biolara za 600 zł od Nikita bardzo uważaj!!!
To może być oszust!!!
Pisałem z nim rano.
Biolar z 4-5 planachromatami PZO, później zaoferował mi jeszcze rosyjski stereoskopowy MBS-9 za 400 zł
Gdy napisałem, że mikroskopy odbierze znajomy ze Szczecina, to kontakt się urwał!!!
Pascalt
Posty: 17
Rejestracja: 24 paź 2011, o 21:12

Re: Obserwacja ludzkich komórek na mikroskopie elektronicznym

Post autor: Pascalt »

Bogusław, tego Biolara sprzedaje użytkownik o nicku artur0887. Nie wiem, czy o tym samym ogłoszeniu mówimy, ale nie znalazłem innego w tej cenie.

Byłbym bardzo wdzięczny, jakbyście z jarudem odnieśli się do pozostałej treści mojego ostatniego posta :-)
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Obserwacja ludzkich komórek na mikroskopie elektronicznym

Post autor: Boguslaw »

Nie widzę żadnego mikroskopu od artur0887
Ten mikroskop o którym piszę to:
olx ID: 657093670
"Dodane Dzisiaj o 08:21
Mikroskop Biologiczny PZO Warszawa
600 zł (do negocjacji)
Opis
Dzień dobry, mam do sprzedaży mikroskop biologiczny PZO Warszawa używany.
Brak jednego okulara i szklanego pudełka, żarówka działa
Nikita
Ostatnio online dziś o 17:54"

Zresztą przy jego ogłoszeni jet teraz informacja:
"Ogłoszenie wstrzymane przez moderatora"

Jestem na razie na dyżurze i nie bardzo mogę dłużej siedzieć na necie.
Może Jarud się odezwie, bo ja dziś w nocy lub jutro :-(
Pascalt
Posty: 17
Rejestracja: 24 paź 2011, o 21:12

Re: Obserwacja ludzkich komórek na mikroskopie elektronicznym

Post autor: Pascalt »

No to żeśmy się zrozumięli z tym ogłoszeniem...
Pisałem, że na Allegro ;-) - dokładnie allegrolokalnie, ale jak wpiszesz Biolar na Allegro, to też znajdzie :-) OFERTA: 2BBB2516-5A13-40A7-9C92-2F30E6060B09
Czekam zatem z niecierpliwością na Wasze odniesienie się do moich pytań.
Pozdrawiam!
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Obserwacja ludzkich komórek na mikroskopie elektronicznym

Post autor: Boguslaw »

Ja tylko na chwilę, bo szef wściekły i nas gania na awarii :-(
O tym Biolarze z Allegro zapomnij "bo się zapłaczesz i nie wygrzebiesz" z jako takiego podszykowania go :-(
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Obserwacja ludzkich komórek na mikroskopie elektronicznym

Post autor: jarud »

Bogusław jak zwykle ma rację, nawet zabiegany :wink: Sądząc po zużytym stoliku, mikroskop ciężko pracował w jakimś laboratorium, a potem był przechowywany w wilgotnym pomieszczeniu. Wszystkie niklowane śruby są porudziałe, przysłona kondensora jest zardzewiała, obiektywy są, excusez le mot, zasyfione, nie wiadomo, czy nie zaatakowane przez pleśń. Nie żartuję, pleśń lubi osadzać się na szkłach mikroskopowych, często w kleju łączącym soczewki, a wtedy mogiła (niestety nie znalazłem odpowiedniego emotikonu, może coś takiego? :beczy: ) Mikroskopy MS są bardzo dobre. Gałka ruchu makro, zewnętrzna jest aluminiowa, żłobkowana, wewnętrzna jest plastikowa, czarna. Model występował w różnych konfiguracjach, jako mono, bino i a różnymi stolikami. Była to już "nowoczesna" konstrukcja z nieruchomym ramieniem i podnoszonym stolikiem. Najczęściej były białe, choć mam i czarny model. Piszę to wszystko, bo jest jeszcze ML5, z którego wyewoluował MB30. Ma identyczną konstrukcję, tzn. ruchome ramię i nieruchomy stolik. W odróżnieniu od MB30, występuje tylko w kolorze czarnym. Ma dwie współśrodkowe, niklowane gałki. Wszystkie te modele miały identyczne okulary i obiektywy, czasami inne kondensory. Kondensor, skoro już o nim mówimy, służy do skoncentrowania oświetlenia na małej powierzchni próbki, co ułatwia obserwację, zwłaszcza w dużych powiększeniach. Np. obiektyw 100x jest b. ciemny. Oświetlacz, wbudowany w podstawę, działa jak latarka z zoomem, tzn. skupia światło na najmniejszej powierzchni. Łatwo cos takiego zrobić. Można też kupić mocną latarkę. Szkła PZO są achromatyczne, tzn. oglądane obiekty są w zasadzie pozbawione tęczowych obwódek. Nie wiem, jak to jest w optikonie, producent może nie używać szkła optycznego, tanie soczewki bywają z plastiku. :/ . Reasumując : MB30, ML i MS będą w porządku. Te proste lusterkowe studary, ale bino, z ruchomym kondensorem pod stolikiem i mechanizmem przesuwu próbki na stoliku też mogą być. Mają tę samą optykę. Warto kupować mikroskop możliwie kompletny, dodatkowe wyposażenie przekracza często koszt podstawowego zakupu. Są jeszcze stare zeissy i lomo, ale to już wyższa szkoła jazdy. I jeszcze raz: bez pośpiechu. To trochę tak jak na polowaniu. Nic, nic, nic, a potem kilka okazji.
Pascalt
Posty: 17
Rejestracja: 24 paź 2011, o 21:12

Re: Obserwacja ludzkich komórek na mikroskopie elektronicznym

Post autor: Pascalt »

Jestem pod wrażeniem wiedzy na temat mikroskopów jednocześnie dzięki, że się nią dzielisz:-)
Pierwotnie przymierzałem się do zakupu tandetnego, chińskiego "mikroskopu" do napraw elektroniki, który "przy okazji" mógłby przydać się żonie i dziecku, jednak za Waszą namową prawdopodobnie stanie na dwóch mikroskopach, z czego pożądniejszy będzie ten do zastosowań "hobbystycznych", niż zawodowych ;-) I dobrze... nie samą pracą w końcu żyje człowiek.

Jak pisaliście, nie spieszyłem się z zakupem i to też raczej na dobre wyszło. Znajomy polecił mi przed chwilą firmę, która zajmuje się w moim mieście skupem, sprzedażą, serwisem, importem i eksportem używanych mikroskopów (swoją drogą całkiem niedaleko mojego miejsca zamieszkania). Jak się okazuje, poszczególnych modeli samych mikroskopów PZO mają grubo ponad 50 egzemplarzy (chyba wszystkie możliwe modele), w dodatku po serwisie i konserwacji, a ceny zbliżone do tych na Allegro, czy Olx (nawet bliżej tych tańszych ofert).

Czy przy takim wyborze nadal celować w MB30, czy może jest sens połaszczyć się na Biolara (wg zeznań kolegi różnica ok 300-400zł)? Z tego, co piszecie, to chyba nie warto przepłacać, bo optyka ta sama... a jedynie ewentualnie pozostałe części zamienne droższe (np. kompensator, czy żarówka).

Kupowany mikroskop wyposażają w takie obiektywy i okulary, jakie były w standardowym wyposażeniu (4 x obiektywy - największy x100 i okulary chyba x10), oświetlenie elektryczne.
Zastanawiam się jeszcze w co dodatkowo wyposażyć taki mikroskop (wiadomo, przy zakupie dodatkowych akcesoriów razem z mikroskopem pewnie będzie można coś ponegocjować:-)). Czy warto inwestować w okular PZO szerokokątny? Czy są jakieś akcesoria, które byście zalecali nabyć, żeby poszerzyć możliwości takiego sprzętu do amatorsko-hobbystycznych zastosowań, które warto nabyć?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Obserwacja ludzkich komórek na mikroskopie elektronicznym

Post autor: jarud »

MB30 czy biolar? To, po pierwsze, przynajmniej jak dla mnie, kwestia estetyki. MB30 ma opływowe kształty, mozna go kupić w kolorze kawy z mlekiem lub czarnym. Planapo, nasz Mistrz Yoda, uważa, że są mało ergonomiczne. Sęk z tym, że biolary też uważa za mało ergonomiczne. Ja używam biolar, bo miałem go przed MB30, i w wieku emerytalnym nie męcze sie po 2-3 godz., czsami kilka razy w tygodniu. MB30 łatwiej przerobić na oświetlenie led. Oświetlacz ma śr. 30 mm. Kupujesz kawałek pręta fi 30mm, mocujesz diodę led 10W, przeprowadzasz kabelek do tyłu, podłączasz do zasilacza laboratoryjnego i masz odpowiednik 50-60W halogena. Biolar ma oświetlacz o śr. 39 mm. Trzeba doszlifować pręt o śr. 40 mm. Ostatnio jednak wpadłem na prosty pomysł. Zrobiłem oświetlacz ze starego kondensora umocowanego na radiatorze. Stawiam to pod kondensorem i nic nie muszę przerabiać.
Istotna różnica jest w konstrukcji mikroskopów. Biolar ma sztywne ramię i ruchomy stolik. Pozwala to na mocowanie ciężkich kamer. Poza tym, w tym rozwiązaniu stolik ma ruch pionowy ok. 10 mm. Pozwala to na robienie stacków (sklejek zdjęć) o podobnej grubości, np. głowy muchy. Obiektywy mikroskopowe maja mała głębię ostrości. Stacki pozwalają na otrzymanie ostrego, szczegółowego zdjęcia. MB ma ruch stolika rzędu 3-4 mm. Pozwala to stackować wszystko, co mieści się pod szkiełkiem - życie w kropli wody, krystalizację np. witaminy C, drobny piasek, muszelki. Ma również blokadę ramienia, więc teoretycznie wytrzyma cięższy sprzęt. Co do mnie, to nie używam biolara do much i innego paskudztwa, a i tak nie brakuje mi obiektów do obserwacji.
Teraz kwestia głowicy trino umożliwiającej jednoczesną obserwację i robienie zdjęć. Jest to b. wygodne, ale dość kosztowne. Na początku mocowałem kompakt w jednym okularze a w drugim obserwowałem obraz w mikroskopie. Jest to dobre rozwiązanie, ale lepiej być mańkutem z dominacją lewego oka, bo w okularze jest regulacja dioptrii i trudno umieścić aparat. Te tubusy chyba się wykręcają, ale sam nie próbowałem.
Trzeba pamiętac, że większość ludzi pracujących z mikroskopem prędzej czy później pragnie dokumentować swe obserwacje. Jeżeli ma to być dokumentacja techniczna, wystarczy prosta kamerka. W dziale pod spodem "dyskusje techniczne" mazdowiecki właśnie mierzy się z tym tematem. Głowica trino do biolara jest równie często spotykana, co yeti. Dość często jest natomiast proponowana głowica do MB30. Niestety kosztuje ok. 800 zł. Ja mam coś takiego i jestem b. zadowolony. Może się jednak okazać, że koszt mikroskopu + koszt głowicy = cenie niezłego chińczyka trino. Można jednak robić zdjęcia kompaktem przez okular, lub dorobić prosty tubus instalowany zamiast głowicy. Zauważyłem, że ludzie mają tendencję do zapominania o postępie technicznym. Podłączasz aparat do komputera lub TV i nie martwisz się o głowicę trino.
Warto dokupić okulary szerokokątne 10x SK - różnica obrazu jest zdumiewajaca - i obiektyw 20x, chyba najbardziej uniwersalny. Biolar i MB mają identyczne wyposażenie i żarówki. Żarówki w teorii starczają na 100 godz., dlatego warto pomyśleć o oświetleniu led. Najlepszy kondensor to K51. Warto sprawdzić, czy jest na wyposażeniu.
Reasumując: jeżeli ceny są zbliżone lub niższe co na allegro, możesz spokojnie kupować to, na co Cię stać. Jeżeli Was to nie zainteresuje, odsprzedasz bez dużej straty.
Inne rzeczy? Jest prosty zestaw do ciemnego pola, polaryzacji i czegoś tam jeszcze, ale może lepiej się nie rozpędzać, przynajmniej na początku.
Wiele rzeczy można zrobić własnoręcznie.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Obserwacja ludzkich komórek na mikroskopie elektronicznym

Post autor: Boguslaw »

Nic dodać, nic ująć :D
mazdowiecki
Posty: 45
Rejestracja: 10 gru 2020, o 08:16

Re: Obserwacja ludzkich komórek na mikroskopie elektronicznym

Post autor: mazdowiecki »

W temacie własnych usprawnień - poniżej mój najnowszy pomysł na oświetlacz - LED 3W + radiator + okular lornetkowy z rozbiórki tejże. Jak ogarnę aparat, wstawię zdjęcia prostej polaryzacji z ob. 20x. Błękit cudny niczym toń morska :) Na dalszym planie także rozbiórkowe okulary lornetkowe dające powiększenie 25x o baardzo szerokim kącie. Ot takie nocne zabawy ;)
Załączniki
IMG_20210214_100441.jpg
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Obserwacja ludzkich komórek na mikroskopie elektronicznym

Post autor: jarud »

Powinien wyświetlać się obraz diody, np na ścianie. Ja doszedłem do led 19W. Element optyczny ze starego kondensora. Ma przysłonę, wiec można otrzymać pełne oświetlenie Kohlera.
Pascalt
Posty: 17
Rejestracja: 24 paź 2011, o 21:12

Re: Obserwacja ludzkich komórek na mikroskopie elektronicznym

Post autor: Pascalt »

Za kilka dni odbieram mikroskop MB-30 :-)
Nadal rozglądam się jeszcze za jakimś przyzwoitym mikroskopem do światła odbitego. Miałby służyć bardziej do technicznych spraw, jak obejrzenie jakości mikrostyków, mikropołączeń lutowanych, mikropęknięć w przedmiotach wykonanych z metalu, mikrouszkodzeń, śladów zużycia precyzyjnych urządzeń mechanicznych itp...
A może lepszym pomysłem będzie wyposażenie MB-30 w dobre oświetlenie od góry...? Co myślicie o takim rozwiązaniu?
Ostatnio zmieniony 16 lut 2021, o 21:34 przez Pascalt, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości