Obserwacja ludzkich komórek na mikroskopie elektronicznym

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Obserwacja ludzkich komórek na mikroskopie elektronicznym

Post autor: jarud »

Moje gratulacje. Właśnie skończyłem się bawić moim nowym MB30. Kupiłem goły statyw w doskonałym stanie za kilkadziesiąt zł. Po kilku latach zbierania i kupowania różnych mikroskopów i części, byłem w stanie złożyć kompletny MB30.
Okazało się, że blokada ramienia działa doskonale. Można nią zmieniać opór gałki makro i blokować ramię np. przy robieniu zdjęć. Czy można używać MB30 do obserwacji w świetle odbitym? Kiedyś kupiłem chińskie obiektywy 1x i 2x. Wydaje mi się, że z biolarem nie działały najlepiej ze wględu na ograniczony przesuw stolika. Z MB30 doskonale działa 2x. Odl. od próbki wynosi ok. 1,5 cm. Nie działa natomiast 1x. Jak się okazało, obiektyw 1x działa z mikroskopami na krótkie obiektywy (ten starszy typ), w których ramię zjeżdża niżej ( Np. ruski MBI-3). MB30 nie jest do nich przystosowany - ramię nie schodzi tak nisko. Sprawdziłem również 5x PZO. Jest to doskonały obiektyw. Chiński 2x ma odl. roboczą ok.15 mm, polski 5x - ok. 25 mm. W teorii powinno być odwrotnie. Jeżeli taka odl. robocza Ci wystarczy, to możesz otrzymać sporo powiększeń, nawet tylko z okularami PZO. O ile sobie przypominam, masz do dyspozycji przynajmniej 5x, 8x, 10x, 12x, 12,5x, 15x, 17,5x. Powiększenie obliczasz mnożąc pow. obiektywu przez pow. okularu. Powiedzmy, że pracujesz jedynie z polską 5x. Otrzymasz powiększenia 25x- 87,5x. Z chińskim obiektywem 2x, który kosztował 3 lata temu ok. 150-200 zł. będziesz miał powiększenia 10x - 35x. Do oświetlenia będą potrzebne 2 źródła światła, np. lampki jansjo z ikei, albo 2 latarki z zoomem. Jeżeli zadowolą Cię te powiększenia i ta odl. robocza, to warto spróbować, zwłaszcza, jeżeli Twoje badania elektroniczne mają char. amatorski. Jeżeli masz to robić zawodowo - w dużej ilości - to chyba lepszy będzie sprzęt bardziej dostosowany do tych funkcji.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości