Obserwowanie kropli wody.

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
mati2x
Posty: 4
Rejestracja: 23 lis 2013, o 11:33

Obserwowanie kropli wody.

Post autor: mati2x »

Witam, mam już mikroskop od jakiegoś czasu, i niektóre większe obiekty, albo stałe preparaty dołączone do zestawu udaje mi się oglądać. Problem mam z tymi, które sam mam przygotować. Ale na razie chciałbym się skupić na kropli wody. Wiem, że to jest chyba jedna z prostszych rzeczy jaką można oglądać pod mikroskopem, ale mi coś nie wychodzi. Kiedy oglądam ją pod mikroskopem nic nie widać. Pomyślałem, że może mój mikroskop ma za małe powiększenie, ale jak oglądałem zdjęcia i filmy w internecie to przy niedużym powiększeniu już dobrze było widać np. pantofelki. Ktoś może mi napisać jak się powinno przygotować kroplę wody do oglądania pod mikroskopem? Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Obserwowanie kropli wody.

Post autor: planapo »

Zalezy krople jakiej wody wezmiesz. Jak z kranu to rzeczywiscie niczego ciekawego tam nie bedzie.

Najprostszym sposobem jest wziecie wody ze stawu, kaluzy, rzeki, jeziora. dobrac troche paprochow, roslinnosci, osadu z dna i jest 100% gwarancji ze cos sie trafi. Duza czesc organizmow widac nawet golym okiem, wiec juz na starcie wiesz czy cos w probce jest.

Masz pecha bo pora roku nie jest najlepsza na start zabawy w ogladanie zywych organizmow, ale zawsze mozna wziac troche lisci, siana, traw, wstawic do sloika, zalac woda i poczekac tydzien albo dwa i na pewno pojawia sie orzeski, wrotki i inne.

Jaki masz mikroskop? Da sie ogladac w zasadzie pod kazdym, ale chodzi czy da sie zastosowac jakies domowe patenty bo standardowe jasne pole nie jest najciekawsze o obserwacji niebarwionych preparatow.
mati2x
Posty: 4
Rejestracja: 23 lis 2013, o 11:33

Re: Obserwowanie kropli wody.

Post autor: mati2x »

Wodę wziąłem z rzeczki, mikroskop mam od lipca, ale dopiero teraz chciałem spróbować obejrzeć kroplę wody z rzeki a nie z kranu. Mam mikroskop scholar 1. Dzięki za pomysł ze słoikiem, spróbuję go wykorzystać. A czym proponowałbyś to zabarwić?
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: Obserwowanie kropli wody.

Post autor: phacops »

Masz w domu jakieś doniczkowce na parapecie.to pewnie w nich coś żyje choćby małe owady jak ziemórki która z nich wylatują i są cały rok na oknie zimą też.
mati2x
Posty: 4
Rejestracja: 23 lis 2013, o 11:33

Re: Obserwowanie kropli wody.

Post autor: mati2x »

A czym się zabarwia preparaty?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Obserwowanie kropli wody.

Post autor: planapo »

Mikroskop masz niestety raczej zabawkowy, ale cos niecos sie z niego da wyciaganc, ale badzmy szczerzy - niewiele /:

Wejdz sobie na dzial mikrofotografia - 99% preparatow tam prezentowanych jest niebarwiona, osobiscie nie barwilem i nie zamierzam barwic preparatow, ogladanie przyżyciowych jest dla mnie najciekawsze.

potem przeniose ten temat do dzialu glownego, wiec nie zdziwcie sie ze stad zniknie.
mati2x
Posty: 4
Rejestracja: 23 lis 2013, o 11:33

Re: Obserwowanie kropli wody.

Post autor: mati2x »

Na początek kupiłem taki zwykły, żeby się zapoznać, kiedyś kupię porządniejszy. OK. dzieki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość