Odruchy bezwarunkowe

Forum neurobiologiczne, którego przedmiotem dyskusji są badania nad układem nerwowym człowieka i innych organizmów
Awatar użytkownika
marti989
Posty: 7
Rejestracja: 12 lut 2010, o 20:48

Odruchy bezwarunkowe

Post autor: marti989 »

Odruchy bezwarunkowe dzielimy na 4 grupy:
*odruchy proste, których łuk odruchowy znajduje się w rdzeniu kręgowym
*odruchy złożone, których łuk odruchowy dochodzi do rdzenia przedłużonego
*bardziej złożone odruchy, których ośrodki mieszczą się w śródmózgowiu
*odruchy najbardziej złożon, które wystepują u zwierząt wyżej zorganizowanych i u czlowieka. ich ośrodki mieszczą się w jądrach podkorowych. stanowią części składowe instynktów

PROSZĘ ZORIENTOWANYH O PODANIE PRZYKŁADÓW DO KAŻDEGO TYPU ODRUCHÓW. Będę wdzięczna:)

Informacje pochodzą z dość starej książki, więc jeśli coś jest źle, proszę o korektę)
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: Odruchy bezwarunkowe

Post autor: Litawor »

Nie oczekuj, że ktoś tu będzie robił za pośrednika między Tobą a wyszukiwarką Google.
Awatar użytkownika
marti989
Posty: 7
Rejestracja: 12 lut 2010, o 20:48

Re: Odruchy bezwarunkowe

Post autor: marti989 »

Ta, no pewnie. Bo przecież Google wiedzą wszystko. Wyobraź sobie, że nie wszystko można znaleźć w wyszukiwarce. A skoro nie masz nic do powiedzenia na temat, to po co w ogole zabierasz głos?
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: Odruchy bezwarunkowe

Post autor: Litawor »

Mam do powiedzenia i właśnie to powiedziałem. Dziwne, że jakoś ja te przykłady znalazłem bez problemu, w języku polskim. Więc najwyraźniej można.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Odruchy bezwarunkowe

Post autor: yeast »

Kurcze, poszukaj sobie np. odruch kolanowy, odruch źrenicy, itp. i zoabcz jak wyglądają ich łuki odruchowe.
Awatar użytkownika
marti989
Posty: 7
Rejestracja: 12 lut 2010, o 20:48

Re: Odruchy bezwarunkowe

Post autor: marti989 »

Dzięki [at], spróbuję w ten sposób.

[at], nie wiem jaki masz interes w tym, zeby mówić wiem, ale nie powiem", więc do widzenia.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Odruchy bezwarunkowe

Post autor: yeast »

jakąś tam listę odruchów masz na wikipedii:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Odruch_bezwarunkowy
ale stąd już trzeba troche pogooglać)
Awatar użytkownika
marti989
Posty: 7
Rejestracja: 12 lut 2010, o 20:48

Re: Odruchy bezwarunkowe

Post autor: marti989 »

Dobra. a mam odruch ochronny ofensywny. mam tu zapisane jako przykład ochrona terytorium". To znaczy? moze coś bardziej obrazowego? jak ochrona terytorium moze być odruchem?
Awatar użytkownika
marti989
Posty: 7
Rejestracja: 12 lut 2010, o 20:48

Re: Odruchy bezwarunkowe

Post autor: marti989 »

jak to jest, części dystalne mięsni unerwiane są przez motoneurony gamma, a środkowe przez alfa? tak? bo już nie jestem pewna (chodzi dokładniej o włókna mięśniowe intrafruzalne).
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Odruchy bezwarunkowe

Post autor: yeast »

ej, z tą ochrona terytorium to jakaś sciema - może być instynkt obrony terytorium, ale o odruchu nie słyszałam.
Awatar użytkownika
marti989
Posty: 7
Rejestracja: 12 lut 2010, o 20:48

Re: Odruchy bezwarunkowe

Post autor: marti989 »

No nie wiem, instynkt to zespół odruchów - tak tu mam. ale w takim razie jaki to ten odruch ochronny ofensywny?
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Odruchy bezwarunkowe

Post autor: yeast »

Teraz będę kombinować, ale wydaje mi się, że np. warczenie i pokazywanie zębów przez psa w sytuacji zagrożenia albo jeżenie się i prychanie kota.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości