Odwołanie od wyniku matury 2014

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: Giardia Lamblia »

weroniik pisze:Większa pojemność płuc umożliwia pobranie większej objętości powietrza, przy jego niskiej zawartości w powietrzu organizm może być odpowiednio dotleniony
Czy ta część zdania ma sens? Zapewne chciałaś napisać o tlenie. Tylko, że koniec końców nic o nim tam nie ma.
weroniik pisze:ponieważ duża ilość powietrza umożliwia sprawną wymianę gazów między pęcherzykami płucnymi i powietrzem atmosferycznym
Czy rzeczywiście duża ilość powietrza umożliwia to co napisałaś?

Jakbyś dostała pytanie: co umożliwia sprawną wymianę gazów podczas oddychania?". Odpowiedziałabyś duża ilość powietrza"?. Ile to dużo"?

Ogólnie mocno pokrętna odpowiedź - moim zdaniem trzeba by mieć bardzo duże i dobre serduszko, żeby doszukać się tutaj punktu.
weroniik
Posty: 63
Rejestracja: 9 sie 2013, o 11:16

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: weroniik »

Giardia Lamblia dziękuję bardzo, rzeczywiście dziwnie to napisałam, już rozumiem i teraz w sumie nie wiem czy ten tlen w końcu był dopisany w mojej pracy czy nie. Dziękuję za rozwianie wątpliwości
600asia006
Posty: 270
Rejestracja: 1 maja 2014, o 10:04

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: 600asia006 »

Po jakim czasie przychodziła wam odpowiedz oke na wyslane podanie? Bo ja wysłałam swoje w poniedzialek i nadal nic

Awatar użytkownika
Jocisko
Posty: 783
Rejestracja: 24 cze 2009, o 19:25

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: Jocisko »

Po dwóch dniach.
600asia006
Posty: 270
Rejestracja: 1 maja 2014, o 10:04

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: 600asia006 »

Juz nieaktualne. Wczoraj akurat dostalam odpowiedź

anusia1994
Posty: 329
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 16:17

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: anusia1994 »

Czy ktoś z Was jest z OKE poznań? ja wyslalam wniosek o ponowne sprawdzenie pracy , 18 lipca mój list już został odebrany przez OKE a do dzisiaj mi nic nie odpisali. Ile Wy czekaliście na odpowiedz?
piskle
Posty: 4
Rejestracja: 28 lip 2014, o 18:54

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: piskle »

anusia1994 pisze:Czy ktoś z Was jest z OKE poznań? ja wyslalam wniosek o ponowne sprawdzenie pracy , 18 lipca mój list już został odebrany przez OKE a do dzisiaj mi nic nie odpisali. Ile Wy czekaliście na odpowiedz?

Ja czekałam równe dwa tygodnie. 14 zaniosłam osobiście wniosek o ponowne sprawdzenie matury z biologii z reklamacją 5 zadań. Może opisze krótko, dlaczego zdecydowałam się na taki krok.
Po otrzymaniu wyników z matur i przeczytaniu na stronie OKE Poznań za jakie zadania otrzymałam punkt, a za które nie bardzo się zdziwiłam. Tam, gdzie się nawet nie spodziewałam błędów pojawiły się 0 w tabelkach. Zdecydowałam się na wgląd do matury, bo nic na tym stracić nie mogłam. Po sprawdzeniu byłam w szoku, że w wielu zadaniach miałam najpierw napisane 1 punkt, po czym był przekreślony i obok postawione 0. Dzisiaj dostałam list z odpowiedzią i mój wynik nie uległ zmianie. Nie odebrali mi żadnego punktu, ale nie przyznali też żadnego nowego. Nadal nie zgadzam się z oceną dwóch zadań. Dlatego też chciałabym wam napisać to, co napisałam we wniosku o ponowne sprawdzenie (moje uzasadnienie) oraz odpowiedź jaką dostałam od OKE POZNAŃ. Chciałabym zaznaczyć, że na wglądzie spisałam na kartce moje odpowiedzi słowo w słowo z maturą.

Moje uzasadnienie
zad.20a
W treści polecenia napisane jest, aby sformułować wniosek wynikający z powyższego doświadczenia. We wstępie do zadania wyraźnie napisane jest, cytuję: Krótki dzień w doświadczeniu to mniej niż 10 godzin oświetlenia, a długi dzień - więcej niż 10 godzin oświetlenia. Wnioskiem, który z tego wyciągnęłam, jest fakt, że stwierdzenie długi dzień jest równoznaczne z określeniem więcej niż 10 godzin. Dlatego też nie rozumiem, dlaczego nie została uznana moja odpowiedź, która brzmiała następująco: Warunkami niezbędnymi do zakwitania tej odmiany pszenicy są wernalizacja oraz więcej niż 10 godzin oświetlenia w warunkach naturalnych.

Odpowiedź OKE
Utrzymanie punktacji 0. Odpowiedź nie jest poprawna Podaje w niej Pani, że warunkiem koniecznym do zakwitnięcia tej odmiany pszenicy jest więcej niż 10 godzin oświetlenia", co sugeruje raczej jednorazowe potraktowanie roślin światłem i nie odnosi się konkretnie do warunków długiego dnia czy chociażby ogólnie fotoperiodu.


Moje uzasadnienie

zad.28c
Moja odpowiedź pokrywa się z kluczem odpowiedzi i zawiera wszystkie niezbędne informacje. Wskazałam, iż szylkretowa barwa sierści występuje tylko u heterozygot oraz opisałam, że samce posiadają tylko jeden heterochromosom X, a drugi heterochromosom to Y, który nie może przenosić żadnego z alleli warunkujących kolor sierści kota. Stąd uważam, że moja odpowiedź jest poprawna i niesprawiedliwie oceniona na 0 punktów.


Odpowiedź OKE
Utrzymanie punktacji 0. Odpowiedź nie jest poprawna i zawiera błędy merytoryczne. Napisała Pani, że samce zwierają jeden heterochromosom, który jest zdolny do przenoszenia alleli oraz że chromosom Y jest pusty". Popełniła Pani dwa błędy . Po pierwsze heterochromosomem jest zarówno chromosom X, jak i Y. Po drugie sugeruje Pani, że chromosom Y nie zawiera żadnych genów. W zadaniu opisano mechanizm dziedziczenia barwy sierści u kotów, które warunkowane jest przez jedna alleli sprzężoną z płcią. w tym konkretnym przypadku allele położone są jedynie w chromosomach X. Nie można jednak na tej podstawie formułować uogólnienia, jakoby chromosom Y nie zawierał żadnych genów.


Jestem wściekła na to, jak uzasadnili ocenę tych dwóch pytań. Przytaczane są przez nich wycięte części zdań, a nie cała moja wypowiedź. OKE POZNAŃ ZACHOWUJE SIĘ SKANDALICZNIE, nie przyznając racji uczniowi, kiedy ten ją posiada, a te dwa punkty mogą zadecydować o moim być albo nie być. Szczerze mówiąc to nie wiem, co mam teraz zrobić Zastanawiam się nad pismem do CKE, ale nie wiem czy oni mają wpływ na burdel, jaki jest w OKE.

Dziękuje wytrwałym, za przeczytanie moich wypocin )
Awatar użytkownika
Jocisko
Posty: 783
Rejestracja: 24 cze 2009, o 19:25

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: Jocisko »

W tym fotoperiodzie nie siedziałam, ale kitała powinni Tobie zaliczyć. Ale powiem szczerze, że pewnie Twoje zdanie zbyt mądre, bo wielokrotnie złożone i zawiera przecinek, który o zgrozo wpływa na sens odpowiedzi
piskle
Posty: 4
Rejestracja: 28 lip 2014, o 18:54

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: piskle »

Jocisko pisze:W tym fotoperiodzie nie siedziałam, (.)
Chodziło mi z tym fotoperiodem o to, że właśnie zamiast napisać długi dzień, to napisałam ponad 10h naświetlania, a tak było podane we wstępie do zadania, więc nie wiem czy ja czytając otrzymuje wyrazy o innym znaczeniu niż EKSPERT z kochanego OKE, czy tam jest serio napisane coś, co nie ma związku z moją odpowiedzią. Grrr.
Awatar użytkownika
Fantazmic
Posty: 268
Rejestracja: 23 sty 2014, o 22:00

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: Fantazmic »

Nie rozumiem, dlaczego nie uznali Ci odpowiedzi z wernalizacją i naświetlaniem powyżej 10 godzin.

W treści pytania proszą jedynie o wskazanie warunków, niezbędnych do zakwitania roślin. To, że zostały one naświetlane przez ileśtam dni, to wynika już z samej treści zadania i do tego się odnosić nie trzeba.
Przecież odpowiedź formułuje się w odniesieniu do treści podanej w zadaniu, także oni to też powinni uwzględniać.

Sam w swojej odpowiedzi napisałem, że potrzebne jest powyżej 10 godzin naświetlania i to mi uznali. Nie pisałem nigdzie słowa codziennie".
Inna sprawa, że nie odniosłem się w ogóle do wernalizacji i punkt poleciał

Spróbuj napisać jeszcze do CKE, a jak nie, to zostaje jedynie sąd.
Awatar użytkownika
Jocisko
Posty: 783
Rejestracja: 24 cze 2009, o 19:25

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: Jocisko »

Ja napisałam, że niezbędna do inicjacji procesu kwitnięcia, jest wernalizacja oraz czas naświetlania ponad 10h nieprzerwanie. No jakoś tak.
anusia1994
Posty: 329
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 16:17

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: anusia1994 »

pisklę, to ja nie mam na co liczyć, bo tak samo napisałam z wernalizacją i mi nie uznali i też napisałam odwołanie
piskle
Posty: 4
Rejestracja: 28 lip 2014, o 18:54

Re: Odwołanie od wyniku matury 2014

Post autor: piskle »

Będę jeszcze pisać do CKE i dam znać, jaki będzie tego skutek. Do sądu raczej się nie wybieram, ale jak będzie trzeba to ich nim postraszę trochę
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości