OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: Pickul »

Tak, ale one są kiepskie, nie polecam, tylko Philips lub Osram.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: Boguslaw »

Proszę uświadomcie - )
Przeznaczenie tej szczeliny, bo w tym stanie (nie licząc braku nasadki bino) nie widzę możliwości działania?
Czy to jest do jakichś konkretnych modeli Zeissa?
Załączniki
1.jpg
Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: Hyper »

Jakie jest wasze odczucie na temat przydatnosci w mikroskopii obiektywow o powiekszeniu 2x i 4x?

Zdaje sobie sprawe, ze pytanie raczej do rozpoczecia polemiki bo kazdy oglada cos innego i oczywiscie mozna odpowiedziec - jednemu sie przyda czesciej a innemu wcale, ale patrzac z pozycji obserwowania zywych organizmow, nie cienkich probek spod mikrotomu.

Slowem - warto takie obiektywy nabyc czy raczej rzadko sie ich uzyje?
JohnyM

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: JohnyM »

Ja bym chciał 2x do dużych skorupiaków jak oczliki / wodzienie, bo 4x jest za mocna - ale jeszcze bardziej chciałbym coś na kształt multiphota.

Bogusław - to jest kaseta na fitry barierowe do FL DIA Zeissa.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: planapo »

Mam 2x i 4x. 2jki uzywam z rzadka, ale przy duzych obiektach jest przydatna. 4x to podstawa, nie wyobrazam sobie setu bez, chocby niezbedny do tak prozaicznej czynnosci jak szybki szukanie czegos ciekawego w preparacie. O stackach owadow i innych rzeczach nie wspominam Krotki, maly z wielka WD - mozna oswietlac z zewnatrz, mieszcza sie dyfuzory itp. Z 2jka w tej materii jest gorzej.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: Boguslaw »

U mnie 5x (mniejszego nie mam) to obowiązkowy standard przy robieniu przekrojów (żyletką) maleńkich grzybków (wielkości do 2-3 mm)
Dochodzi także wykorzystanie w ekstremalnym makro (aparat foto + obiektyw mikroskopowy)

JohnyM, dziękuję :- )
Czy po zaklejeniu tej szczeliny np. taśmą ma prawo sensownego działania?
Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: Hyper »

no to 3 szybkie odpowiedzi przekonaly mnie do zakupu. Znalazlem PA4x lambde za 500€, ale sie troche czailem i mi ktos ja podkupil. To byla chyba dobra cena bo widze, ze plan fluory 4x chodza po 400 dolcow. No nic, bede szukal znow szkielek 2x i 4x.
JohnyM

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: JohnyM »

Bogusław - tak po zaklejeniu będzie całkowicie OK.
Imo PA 2/4/10x to overkill. Jasne że lepsze, ale cena dużo wyższa a lepciejszości w większości przypadków widać nie będzie.
Mój set docelowy set to Plan 2x, 4x, Plan Fluor 10x, 20x, 40x, Plan apo 60 dry, Plan Apo 60x Oil.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: planapo »

Znalazlem PA4x lambde za 500€, ale sie troche czailem i mi ktos ja podkupil
amatorzy makro. Dobry 4x chodzi czesto za wiecej niz 10 czy 20.
Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: Hyper »

JohnyM pisze:Imo PA 2/4/10x to overkill. Jasne że lepsze, ale cena dużo wyższa a lepciejszości w większości przypadków widać nie będzie.
Mój set docelowy set to Plan 2x, 4x, Plan Fluor 10x, 20x, 40x, Plan apo 60 dry, Plan Apo 60x Oil.
Ja jesli juz to kupie albo 2x, albo 4x (ze wskazaniem na 4x). Mam PF 10x, ktorego dorwalem za 90$ i sie go nie pozbede nawet gdybym trafil PA10x bo swietnie mie sie z tym fluorem pracuje.

Czy ktos z was mial mozliwosc porownania, albo chociaz pracy zarowno na PA4x i PF4x? Moze wcale nie warto dokladac do PA?
Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: Hyper »

Moze te okrzemki sa nieco za male dla obiektywu 4x, ale roznica w jakosci jest ogromna na plus dla PA. Nie spodziewalem sie, ze bedzie az tak wyrazna.
JohnyM

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: JohnyM »

No i wpadłeś w pułapkę, bo focenie okrzemek na 4x mówi wyłącznie o rozdzielczości, które PA ma wyższą, do tego testu nie trzeba, kalkulator wystarczy.
Poczytaj tutaj i zobacz czy czegoś brakuje achro:
photomacrography.net/forum/viewtopic.php?t=8064

CA praktycznie nie ma, rozdzielczość wystarczająca dla obiektów które fotografuje się z 4x - a weź pod uwagę (na okrzemkach tego nie zobaczysz) że DOF przy pełnej NA będzie strasznie małe (+ WD), a dodatkowy detal widoczny tylko na dużych cropach i niektórych obiektach.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości