OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
sempervirens
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, o 22:02

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: sempervirens »

Czy są jakieś przeszkody (np. jeśli chodzi o Koehlera) by przerobić oświetlacz z Biolara pod żarówkę halogenową np. taką, jaką prezentuje Delta deltaoptical.pl/blizej_zycia/zarowka-halogenowa-osram-24v100w-do-mikroskopow,d3570.html
Czy ktoś dokonywał takiej przeróbki?
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: Boguslaw »

100W w oryginalnej oprawie oświetlacza wg mnie nie realne ze względu na kwestię wytwarzanej temperatury.
Dawno temu próbowałem dorywczo jakąś samochodową ok. 50-60W w oświetlaczu MB 30, no i dosyć szybko robiło się silnie gorąco, na dokładkę zaczynało nawet zalatywać plastikiem"
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: Boguslaw »

Na Allegro pokazał się komplet okularów:
"OKULAR KOMPLET 14X + ADAPTERY MIKROSKOP DO PZO (6680774618)
DWIE PARY OKULARÓW SZEROKOKĄTNYCH 14X + ADAPTERY DO MIKROSKOPU PZO 23MM, stan idealny, najwyższa półka PZO! raz je zastosujesz a nigdy nie wrócisz do zwykłych okularów PZO! wyprzedaje część sprzętu optycznego, atrakcyjna cena! Okular z najwyższej półki!"

allegro 6680774618

Czy dobrze myślę, że są to okulary teleskopowe (cześć B na foto), a do nich wkręcone(?) redukcje-adaptery (część A na foto) przystosowujące do zamontowania ich w mikroskopie?

Jeśli tak to:
- dł. części A2 nie jest szczególnie istotna, bo służy tylko do mocowania
- dł. części A1 należy dobierać doświadczalnie w zależności od posiadanych okularów teleskopowych (np. jakąś plastikową rurką)?
Czy może też da się jakoś w przybliżeniu wyliczyć długość części A1 ?
Załączniki
20.jpg
21.jpg
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

[Link] OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: Boguslaw »

W nawiązaniu do:
linki-do-aukcji-ofert-ciekawych-czesci- ... 4-2685.htm

Myślałem powalczyć o to EPI, ale sobie też daruję, jednak mam parę pytań.

Jak się ma jakościowo itp. ten typ oświetlenia do standardowego, czyli montowanego pomiędzy nasadkę okularową a tubus ?
Np. istotne tylko przy polaryzacji, a przy zastosowaniu przy zwykłym EPI nieistotne ?

Cyt: .Biorąc pod uwagę, że sprzedawca rozebrał ten komplet na kawałki."
Te braki miałyby wpływ na funkcjonalność/wykorzystanie jako zwykłego EPI po udrożnieniu/uszczelnieniu toru świetlnego ?

Czy w przypadku tego EPI w danym momencie korzystamy TYLKO z jednego obiektywu, każdy inny to fizyczna wymiana go (foto poniżej)
Załączniki
obiektyw.jpg
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: LoginPiotrusia »

Co do okularów - to są radzieckie czternastki od MBC-9 / MBC-10 z przejściówką

Jak się ma jakościowo itp. ten typ oświetlenia do standardowego, czyli montowanego pomiędzy nasadkę okularową a tubus ?

Jakościowo żadna różnica.

Cyt: .Biorąc pod uwagę, że sprzedawca rozebrał ten komplet na kawałki."
Te braki miałyby wpływ na funkcjonalność/wykorzystanie jako zwykłego EPI po udrożnieniu/uszczelnieniu toru świetlnego ?


ćwierćfalówka, polaryzator, krążek do ciemnego pola, przysłona irysowa, wkładki na obiektywy. wszystko osobno.

Czy w przypadku tego EPI w danym momencie korzystamy TYLKO z jednego obiektywu, każdy inny to fizyczna wymiana go (foto poniżej)

TAK, ale dzięki temu można używać obiektywów metalograficznych czy polaryzacyjnych na nieskończoność na gwincie M19 (takie jak w NU).
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: Pickul »

Szukam od jakiegoś czasu przyzwoitych obiektywów do oświetlenia epi z dużą odległością roboczą, niestety ogranicza mnie długość tubusu 160 mm.
Macie jakieś propozycje ?
JohnyM

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: JohnyM »

160 jest bardzo ograniczające. Chyba tylko JIN takie jak np:
epiplany zeissa
ebay.ie/itm/Zeiss-Standard-Trinocular-Metallurgical-Microscope-With-Objectives-BEST-OFFER-/222416595607

Albo archaiczne Oly/Nikony
ebay.com/itm/for-parts-NIKON-LENS-JAPAN-EPI-40-MICROSCOPE-OBJECTIVE-AS-IS-NEEDS-CLEANING-/252778978827

ebay.com/itm/OBJECTIVE-MPLAN-DIC-10X-OLYMPUS-JAPAN-NOMARSKI-MICROSCOPE-PART-OPTICS-BIN-K3-36-/252778789154


Na twoim miejscu rozważałbym jednak przerzutkę na 210mm nikona i mamy otwarte drzwi:
mplan.pdf
(3.05 MiB) Pobrany 25 razy
Wszystko czego potrzebujesz to 50mm rura!
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: Pickul »

hmm, masz rację, będę musiał pomyśleć
Awatar użytkownika
jacekp-bio
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2015, o 21:39

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: jacekp-bio »

Mój nowy nabytek, nie chciałem płacić kroci za głowicę trino z PZO . czy kombinować cuda z Ebay.

Reichert Zetopan

4xObiektyw Plan
4xObiektyw kontrastu fazowego
4xOkular plan
cały blok pod aparat
Układ oświetlenia z filtrami

Pojawia się teraz wesoły problem mianowicie M39 przy przyłączu do aparatu fotograficznego choć przejściówki są.
Załączniki
pełny blok pod aparat (M39)
pełny blok pod aparat (M39)
Reichert Zetopan
Reichert Zetopan
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: mikrotom »

Mam pytanie do Johnym,
1. jeśli podłącze do mikroskopu zmieniacz powiększeń i ustawię na 2x to będzie to samo w zdjęciach w tym przypadku w projekcji bezpośredniej jak bym miał okular projekcyjny 2x?
JohnyM

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: JohnyM »

ZP da zmianę w bino i foto, okular tylko w foto. Dodatkowo w zależności od konstrukcji ZP może spowodować vinetę na niekrórych mikro.
kazub30
Posty: 192
Rejestracja: 23 paź 2015, o 09:29

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: kazub30 »

mam pytanie do osób posiadają okulary mikroskopowe z odrzuconą źrenicą. Czy do czyszczenia rozkręcali je do części pierwszych, jak tak to czym czyszczą żeby nie było smug,kropek i kurzu
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: winkwink »

kazub30, czyszczenie tych okularów polega na uzbrojeniu się w cierpliwość i posiadaniu sporo wolnego czasu.
Rozbierałam i czyściłam szmatką do okularów z użyciem izopropanolu, potem było dmuchanie gruszką (czasem korzystałam z odkurzacza), sprawdzanie czy czyste i cała procedura od nowa po kilka razy, ponieważ nawet jeden drobny pyłek wkurzał przy robieniu zdjęć przez okular.
Na szczęście mam to za sobą.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości