OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

NCB 11 nie jest wlasnie niebieski, wyglada nieco jak polaryzacyjny - jest taki troche szary, idealnie ochladza zolty kolor bez dodawania koloru w obrazie. jest na stale wmontowany w bardzo rozbudowanych mikroskopach, nie wiem czy jest osobno do kupienia, ale gdyby byl to naprawde warto.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Pickul »

Czy ktoś z Was potrafi dorobić do tego potencjometr, żeby była możliwość zmiany natężenia światła. W oprawce jest jedna dioda 3W.
Całość podpina się bezpośrednio do gniazdka pod 220V i świeci.
Proszę o rady.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

ja moge polecic tego goscia co dorabial mi kabel do microphota on potrafi WSZYSTKO jesli chodzi o takie rzeczy.
ivannet
Posty: 8
Rejestracja: 2 sty 2009, o 22:40

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: ivannet »

HEJ, miałam sie przeniesc tu z dyskusja na temat rozwiązań technicznych, hmm osobiście mam dostęp do kilku mikroskopów.
1. MBL 120-taki do codziennego uzytku,
2. N800-N- do epifluorescencji do niego mam kamere

Kod: Zaznacz cały

mikrolab.pl/pl/mikroskopy/akcesoria-mikroskop/kamery-do-mikroskopow.html
taka jak tu uEYE- słabe zdjęcia
3. do innego modelu mam kamerę uCam z katalogu powyżej, model mikroskopu nie pamiętam, ale tani był cos kolo 3tys.
4. mam też dostęp do Nikona prostego jakiś model Eclipsez kontrastem fazowym i kamerą taką jak przy epifluorescencji, też coś słabo.

ogólnie wasze zdjęcia na forum są dużo lepsze niż moje (

ps. moze coś doradzicie? bo niestety na Nicona z DIC I HMC mnie nie stać
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

[Link] OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Pickul »

Nikt z Nas nie ma Nikona z DIC.
Fotki z kontrastu DIC pochodzą z Biolara i dedykowanego UPI, ale oczywiście mamy inne lepsze obiektywy.

Co do kamerek mikroskopowych, to nie jest to najlepsze rozwiązanie w mikrofotografii (oczywiście to moja subiektywna ocena, przez moje ręce przeszły 3 różne kamerki, powiedzmy ze średniej półki - pomijam sprzęt najlepszy).
Sprawdza się tu zwykły aparat kompaktowy, też średnia półka.
Np. ja oraz koledzy planapo i chris_m robimy zdjęcia zwyczajnie przez okular mikroskopu.
To jest proces musisz poznać aparat, odpowiednio go ustawić i próbować, na początku przeważnie wychodzi kompletna kicha.
Tak na marginesie prawdopodobnie możesz zaadaptować polski DIC do swojego MBL-120, popatrz tutaj:
pytanie-do-posiadaczy-dic-pzo-vt31681.htm
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

nowy Nikon z DIC (80i) to koszt okolo 100 tysiecy. uzywany oczywiscie znacznie mniej, ale tez sporo. ten Twoj eclipse to pewnie E400 (ten jeszcze nie mogl byc rozbudowany o DIC)

moze da sie tego MBL rozbudowac i zrobic hybrydowy DIC PZO - to jest idealne wyjscie i widac, ze u wielu z nas dziala swietnie. tylko czy on ma oswietlenie wg kohlera.? bo cos mi sie nie wydaje. jesli nie da sie go rozbudowac o DIC PZO to polecam rozwiazanie zastepcze: filtr uniwersalny koszt minimalny, a efekty bardzo ciekawe (:

jesli chodzi o zdjecia - ja mam aparat kompaktowy, ktory po prostu przykladam do okularu - czasem naprawde niezle zdjecia da sie zrobic tak skrajnie prymitywna metoda. jednak warto umiec troche je skorygowac w photoshopie - tj mam na mysli takie rzeczy jak poprawe jasnosci, kontrastu i inne drobne korekty.
ivannet
Posty: 8
Rejestracja: 2 sty 2009, o 22:40

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: ivannet »

no ciekawe rzeczy tu robicie, tez bym soebi cos udoskonaliła, zamian uda mi sie kupic profesjonalne filtry. jak dokładnie jest zrobiony ten UFG? moze uda mi sie zrobic go samej?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

w podanym temacie o UFG jest dokladnie opisane jak jest zrobiony, mozesz probowac sama, jednak mimo wszystko moze czekac Cie troche prob i bledow, mi jego opracowanie zajelo miesiace. tego typu filtr nie jest nigdzie dostepny (:
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

[Link] Wasze zdjęcia i filmy mikroskopowe

Post autor: Pickul »

Możesz popróbować z innymi filtrami, tu są moje zdjęcia i wzór filtra:

Kod: Zaznacz cały

photomacrography.net/forum/viewtopic.php?t=15300
Sporo o filtrach do RI (Rheinberg illumination) jest w naszym wątku:
wasze-zdjecia-i-filmy-mikroskopowe-vt16840-465.htm
1.jpg
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

tak czy tak z filtrami trzeba sie pomeczyc, ale zdecydowanie warto.
ivannet
Posty: 8
Rejestracja: 2 sty 2009, o 22:40

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: ivannet »

hej,
dorwałam sie do tego całego nicona eclipse 200, i ku memu zdziwieniu okazało sie ze ma sporo własciwości o których nie wiedziałam, jest ciemne pole tylko nie wyregulowane i jest 3 filtry do kontrastu fazowego, no tylko ta kamera do niczegoniestety dostęp do niego mam mocno ograniczony.chyba ze wieczorem. no ale moze sprobuje w wolnej chwili podrasowac tego mbl120
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

Nikon E200, jak na najnizszy model z serii E, ma calkiem niezle mozliwosci rozbudowy (nawet o fluorescencje) , moze warto sie do niego przyssac? jaka ma nasadke? triokularowa? jak nie to mozna zainwestowac niewiele w jakis adpater wkladany na miejsce okularu. przerobic wlasny sprzet tez warto.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

udalo mi sie zdobyc kolejny element ukladanki - korpus e600. do skompletowania sprzetu droga z wielu wzgledow ciagle bardzo daleka (np. jak sie sypnie unia to w ogole nie wiadomo kiedy jakies zakupy sie zrobi), ale ten korpus jest dosc rzadko spotykany na rynku wtornym. zostalo mi jeszcze wiele czesci znacznie rzadszych i trudniejszych do zdobycia. najgorsze sa: kondensor, analizator, stolik, glowica. potem jeszcze kilka nieco dostepniejszych, ale dzialajacy i kompletny mikroskop to ciagle bardzo odlegla perspektywa, tak ze obiektywy Plan PZO 20 i 40 dalej sa na mojej liscie (:

sam korpus jest bardzo masywny i potezniejszy - Motic wyglada przy nim bardzo skromnie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość