OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Pickul »

Podziwiam Twoje zacięcie. Mi brakowałoby cierpliwości. Gratuluje zakupu i czekamy na finalny produkt.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Pickul »

Kupiłem na Allegro za parę złotych stary mikroskop stereoskopowy E.LEITZ WETZLAR z 1931 r., miał służyć jako mebel (dekoracja).
Ku mojemu zaskoczeniu sprzęt działa lepiej niż przyzwoicie , można go normalnie wykorzystywać do pracy, ma już 80 lat.
Kilka fotek na szybko, z ręki bez odpowiedniego oświetlenia.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

spotkal sie ktos z Was z katalogiem PZO, cos w tym stylu jak prezentowana strona z Nikona (to sa CFI, ale mam tez zwykle na 160mm jakby ktos chcial). najlepiej z nowszymi produktami, jak zamieszczone obiektywy plan. pytam z ciekawosci bo w sumie chetnie bym sie z tym wszystkim zapoznal dokladnie. kiedys widzialem na allegro aukcje obiektywu apo 5x PZO, ale nie bylo zdjecia. skoro robili 5tke apo to moze tez inne.? ja osobiscie ich nigdy nie widzialem i sadze ze jesli taka seria istniala to ma spora kolekcjonerska wartosc.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

pierwszy raz widze zdjecie Biolara z nasadka tri, bo do tej pory to tylko bylo wiadomo, ze taka istniala. po lewej Olympus BH2 z DIC, taki ma chyba Ch. Krebs.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: kriscavok »

Cześć, wydaje mi się, że to nie jest nasadka PZO, jest gdzieś w polskim necie - innym forum zdjęcie biolara z nasadką PZO.
Ten francuz chyba nawet to opisuje w swoim języku na stronie, z której pochodzi zdjęcie. Na oko wyglada jak z olympusa CH.
Nasadka PZO jest bardziej skomplikowana w budowie i ma znacznie grubszą rurę, coś jak ten BH2 z lewej.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

fajna strona ze zdjeciami. a po francusku to ja nie bardzo

na tym biolarze co dalem nie bardzo dokladnie widac co to w ogole za nasadka, no ale tak czy tak dalej widzimy ja wylacznie na archiwalnych fotkach.
Awatar użytkownika
pawelcanon36
Posty: 121
Rejestracja: 14 sty 2010, o 18:42

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: pawelcanon36 »

Tu jest tez zdjęcie biolara z nasadką trino:
1.jpg
1.jpg (9.03 KiB) Przejrzano 680 razy
poza tym z tego co pamiętam to jakiś rok temu była jedna na allegro
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

tamto forum mimo ze w zasadzie martwe to zawierra mase bardzo cennych informacji.

ja od jakiegos czasu poluje na niektore obiektywy PZO (glownie plany), piatke achromatyczna od dawna mialem na celu, mialem ja lata temu w starym mikroskopie, ale wtedy ze wszystkim sprzedalem. ten bardzo drobny obiektyw jest chyba najmniejszym jaki znam na 160mm, a na pewno ma najwieksza odleglosc robocza co daje spore pole do popisu przy robieniu zdjec grubym obiektom oraz przy ich oswietlaniu. jest tez zauwazalnie jasniejszy (NA 0,12 plan 0,10) od prezentowanego plana. moja metoda dokumentacji niestety nie pozwala na dobra rejestracje ciemnego obrazu, no ale na razie nie mam wyjscia prezentuje detal orzelka z 5 zl, oswietlony latarka i zwykla lampa biurkowa czyli partyzantka na calego.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

sporo o biolarze:

Kod: Zaznacz cały

daniel.nardin.pagesperso-orange.fr/PZOBiolar.htm
1.jpg
niestety po francusku.

na jednym zdfjeciu jest prezentowana przedluzka pozwalajaca parafokalnie zamontowac krotki obiektyw w mikroskopie 160mm.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

udalo sie zdobyc kolejny, dosc ciezki do zdobycia, klocek do ukladanki - glowice tri. ma ciekawy uklad, ktory daje mozliwosc przekazywania 100% obrazu do okularow, 80% do fotografii i 20% do okularow i 100% do fotografii, Motic ma tylko 100% obrazu do okularow lub 50/50 foto/okulary, dawalo to dosc ciemny obraz przy robieniu zdjec analogiem.

prezentuje zestawienie jako ciekawostke bo ten sprzet naprawde jest wielki w porownaniu do mojego Motica, ktory jednak zabawka przeciez nie jest.
uriuri
Posty: 15
Rejestracja: 28 sty 2012, o 09:22

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: uriuri »

Witam
Do tej pory używałem hobbystycznie polskich mikroskopów PZO - miałem kilka Biolarów , Studarów , MB30 i kilka Carl Zeiss-ów , ale to są strasznie ciężkie , nieporęczne przyrządy , dlatego kupiłem chińskiego Oteka Bino z achromatyczna optyką . Jestem dość mocno zaskoczony jakością obrazów uzyskiwanym za pomocą tego sprzętu . Oświetlenie LED robi swoje (na plus) , ale mimo to obiektywy PZO (achromatyczne) wypadają dużo gorzej od tych chińczyków- słabiej odwzorowują detale i kolory , obraz jest mniej kontrastowy . Wiem , że brzmi to jak herezja ,ale naprawdę miałem w swoich rękach wiele różnych mikroskopów , a tu taka miła niespodzianka , spłodzona przez chińskie , małe rączki
Dużą frajdę sprawia mi obserwowanie różnych mikroorganizmów , ale apetyt rośnie w miarę jedzenia ,wiec postanowiłem fotografować obserwowane obiekty.
I tu zaczynają się schody .
Zdjęcia robię bez mocowania , z reki , przez okular - aparatem Samsung L85 oraz telefonem Samsung Galaxy S2 . Zdjęcia komórką wychodzą ładniej niż aparatem ,co dla mnie jest zupełną zagadką . Przy okularach PZO 12x otwór źrenicy jest mały ,aparat widzi tylko mała kółeczko ,natomiast po zastosowaniu okularów szerokokątnych 10x obraz mieści się w kadrze ,ale jest problem z prawidłowym ustawieniem ostrości , bo autofocus ma swoje podświetlenie , umieszczone z boku obiektywu , które celuje poza okular .
Manualne ustawienie ostrości na takim małym ekraniku jest prawie niewykonalne .
Galaxy S2 ma stałą ogniskową i radzi sobie znacznie lepiej , zdjęcia prawie zawsze są ostre i pokrywają cały kadr okularu ( niezależnie czy jest szerokokątny ,czy nie) .
Po waszej twórczości widzę ,że macie doskonałe doświadczenie w robieniu naprawdę rewelacyjnych zdjęć , dlatego może podpowiecie mi , jaki zastosować aparat ,aby zdjęcia były lepsze .
Pobawiłem się trochę filtrem uniwersalnym , opisanym przez kolegę Planapo - daje rewelacyjne efekty ,zwłaszcza na zdjęciach , ale czuję niedosyt w jakości rejestrowanych obrazów , na pewno zdjęcia z aparatu będą lepsze ,niż te z komórki .
Załączam kilka moich prób na rozwielitkach , zrobionych Galaxy S2 , bo te z Samsunga L85 niestety nie nadaję się do niczego .
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

ciekawe. ja mialem chinskie obietywy plan w mikroskopie Motic, czyli tym z nieco wyzszej - oczywiscie chinskiej - polki i przegrywaly jakoscia obrazu (naoczna) z achromatami PZO, ktore uwazam za naprawde niezle w porownaniu do chinszczyzny, nie mowiac o planach pzo. ponizej dwa zdjecia zrobione przez achromaty.

chinczycy robia jeszcze achromaty ASC - achromat super contrast - moze masz te? nie mialem okazji testowac.

swiatlo led daje podobno efekt stroboskopowy i lepsze aparaty glupieja przy nim.

kluczowe dla poprawienia jakosci zdjec sa ustawienia apratu (ISO, balans bieli) i jego mocowanie poprzez nasadke tri albo adapter. ja niestety nadal robie z reki bo jestem w trakcie kompletowania innego sprzetu. sporo ta prymitywna metoda mozna jednak wyciagnac - wszystkie moje zdjecia na forum sa tak zrobione.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości