OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: sebba28 »

Przeczytałem ostatnio artykuł o technice obserwacyjnej zwanej plasDIC ktora dziala pod tym samym pojeciem ogolnym jak DIC. W technice tej uzywany jest tylko polaryzator ,pryzmat Nomarskiego (wollaston prism) i analizator. Wszystko umieszczone jest miedzy obiektywem a nasadka okularowa.Na zrodle swiatla jest jescze szczelina umieszczona rownolegle do pryzmatu.PlasDIC wymaga obiektywow o malym /NA i powiekszenie jest ograniczone do obiektywu 40x.

Zastanawialem sie nad skonstruowaniem takiego plasDICa,moze ktos z was wie cos wiecej na ten temat.Ogolnie chodzi o to, jaki musi byc ten pryzmat? Reszta jest do zrobienia.

DIC vs plasDIC
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: Pickul »

Bardzo ciekawe, ja już od dawna szukam uszkodzonej głowicy MPI, żeby wymontować pryzmat.
Jeżeli trafisz na taki pryzmat daj znać. Jest to pryzmat Wolstona
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

Dzięki Pickul - czy to dokładnie taki jak pokazany był przez planapo na foto?
Tak, to ten sam bo ja go Pickulowi sprzedalem, mozesz go spytac o namiary kupca moze go jeszcze ma. tez w sumie chetnie mialbym go w zestawie bo jest tak rzadki ze ma chyba kolekcjonerska wartosc. (: nowy mozesz zawsze kupic w starym PZO, ale drogo za niego wolaja - okolo 500-600zl z tego co pamietam, na achromat to jednak sporo za duzo.

Plasdic zrobil chyba zeiss, chodzilo tam tez chyba o to zeby mozna bylo obserwowac preparaty w plastikowych pojemnikach czyli z uwzglednieniem innych niz szklo znieksztalcen optycznych.

co do wykonania takich rzeczy domowymi metodami poprzez klecenie ze soba roznych elementow udalo sie to zrobic jedenu kolesiowi zza granicy, niestety link ze zdjeciami tej hybrydy juz nie jest aktywny. w kazdym razie dzialalo. kupil dwa takie pryzmaty kondensorowe

ebay.com/itm/Nikon-TE-C-NM-Module-For-High-NA-Dry-/270771505933

(do mikroskopu odwroconego) jeden pod kondensorem drugi dal gdzies nad obiektywem, plus do tego analizator i polaryzator i dzialalo naprawde dobrze.
Awatar użytkownika
SylwekG
Posty: 157
Rejestracja: 27 maja 2010, o 16:40

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: SylwekG »

planapo pisze:Tak, to ten sam bo ja go Pickulowi sprzedalem, mozesz go spytac o namiary kupca moze go jeszcze ma. tez w sumie chetnie mialbym go w zestawie bo jest tak rzadki ze ma chyba kolekcjonerska wartosc. (: nowy mozesz zawsze kupic w starym PZO, ale drogo za niego wolaja - okolo 500-600zl z tego co pamietam, na achromat to jednak sporo za duzo.
Pozostaje więc szukać, choć na allegro będzie ciężko.

Czy ktoś wie na jaką dł. tubusu są te obiektywy: allegro 2161030928

sebba28 - ten sam gość sprzedaje obiektywy PhA: allegro 2161030653
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

Steindorff - to sa jakies starocie, ktos tu sie orientowal w tej marce lepiej. osobiscie nie kupowalbym bo wygladaja na krotkie.

Pickul tez sprzedal te 60tke PZO - o tym zapomnialem wspomniec, o namiary tego kolejnego kupca mi chodzilo (

na allegro tylko raz widzialem achromat 60x - taki jeszcze rzadszy niz ten co ja mialem - obudowa identyczne z moim, ale cala czarna z niebieskim paseczkiem, mial chyba numer seryjny 0006 co dobrze pokazuje jak malo ich wyprodukowano.
Awatar użytkownika
SylwekG
Posty: 157
Rejestracja: 27 maja 2010, o 16:40

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: SylwekG »

planapo - to żaden problem bo ja właśnie mam mikroskop Row i PZO na 170mm tubus, pytanie tylko aby nie były na ponad 200 jak np. Wetzlar.

W poniedziałek zadzwonię, bo dzisiaj nie odbierają, do PZO i dowiem się dokładnie ile stoi ten obiektyw.
Awatar użytkownika
sebba28
Posty: 597
Rejestracja: 11 sty 2010, o 23:11

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: sebba28 »

SylwekG, dzieki za info.
Awatar użytkownika
SylwekG
Posty: 157
Rejestracja: 27 maja 2010, o 16:40

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: SylwekG »

Czy ktoś używał takiego obiektywu: obiektyw-planachromatyczny-60x-evolution-100-genetic-pro Cena jak na planachromat niewielka, jednak mam wątpliwości, gdyż to chinka.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

chinka, raczej nie kupuj tego, jesli juz to PZO. naprawde jest sens poczekac, idealna 60tką jest ten plan nikona:

Kod: Zaznacz cały

spachoptics.com/NIKON_PLAN_60X_p/nikon-plan-60x.htm
1.jpg
1.jpg (17.76 KiB) Przejrzano 569 razy
oczywiscie nie za taka cene, na ebayu raz na jakis czas mozna go kupic za okolo 500-700zl. ma jedna bardzo duza zalete - znacznie wieksza odleglosc robocza niz typowe 60tki z NA 0,85. w nikonie jest to 0,4 mm w typowych 0,12-0,14 mm.

ja mialem chiski plan 60x i miedzy nim, a 60x PZO byla niewielka roznica na korzysc PZO, a PZO to byl achromat.
Awatar użytkownika
SylwekG
Posty: 157
Rejestracja: 27 maja 2010, o 16:40

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: SylwekG »

Z tym nikonem to jest problem - dostać go na ebay w dobrym stanie i tanio graniczy z cudem, po drugie nie mam na ebay konta.

Ps. Czy w starym PZO wysyłają towar do klienta, czy trzeba do nich osobiście jechać?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

gdyby sie trafil moge Ci zalicytowac (: ale fakt, jest to niestety rzadki obiektyw.

w PZO wysylaja, tylko podaja ceny netto, wiec trzeba sobie vat doliczac czyli 60tka w PZO to okolo 600zl. dolozyc 200 i czekac na nikona by sie najardziej oplacalo. ja za swojego o ile pamietam dalem chyba niecale 800.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: planapo »

kriscavok czemu sprzedajesz kondensor NA 1.2-1.4 do DF? jakie masz z nim doswiadczenia? w sumie nie raz sie zastanwialem nad nim.
kriscavok
Posty: 398
Rejestracja: 2 lut 2011, o 12:31

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Post autor: kriscavok »

Zbieram na nowy sprzet.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości