Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Medycyna Lwów »

nie no musi być na tych kartkach - plakat ma mieć 6 stron i ani jednej więcej.
Ziom z podlasia
Posty: 74
Rejestracja: 29 kwie 2007, o 11:28

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Ziom z podlasia »

OK kto pyta nie błądzi:
Wyniki mam przedstawic w postaci wykresu lub schematu, czy to znaczy że np mam zmierzyc biomase (jak bo chyba nie wyrwe roślinek z korzonkami, otrzepie z ziemi i zważe na wadze laboratoryjnej z dokładnością do 1/100 grama). Jeżeli uznam że moja praca nie wymaga tych wykresów to nie musze?

Nadgorliwość gorsza of faszyzmu Dzięki z góry D
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Medycyna Lwów »

Ziom z podlasia pisze:Nadgorliwość gorsza of faszyzmu
moje ulubione powiedzenie . Pewnie jeśli uznasz ze nie ma potrzeby lub nawet realnych mozliwości czegoś mierzyć to wykresy są zbędne.
Ziom z podlasia
Posty: 74
Rejestracja: 29 kwie 2007, o 11:28

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Ziom z podlasia »

No to mi od razu lepiej się zorbiło to co mam już oddaje i niech sie dale dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba!
muszka
Posty: 1
Rejestracja: 9 wrz 2007, o 15:19

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: muszka »

Witam. Wzielam udzial w kursie z genetyki w USA. Robilam w labolatorium ciekawe doswiadczenia z muszka owocowka, modelowym organizmem. Badalismy kazde kolejne pokolenie pod wzgledem fenotypow i na koncu dochodzilismy do wnioskow zwiazanych z genotypem muszki. Byla to wiec praca badawcza. Czy sadzicie, ze moge wykorzystac moje doswiadczenia w pracy badawczej? Doswiadczenie to opracowal moj profesor na potrzeby kursu, ale sama je wykonalam w calosci przy uzyciu probowek z pokarmem i mikroskopu z Co2 do usypiania muszek.
Pozdrawiam i dzieki za odpowiedz.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Medycyna Lwów »

Hmm nie może być, ponieważ plan doświadczenia nie został opracowany przez ciebie. a warunkiem pracy badawczej na OB jest całkowita samodzielność.
wiwi
Posty: 6
Rejestracja: 18 wrz 2007, o 17:40

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: wiwi »

chciałabym zrobić pracę badawczą na temat związany z medycyną, anatomią człowieka.
Mam duże możliwości manewru (tj. dostęp do laboratoriów, sprzętu medycznego), ale potrzebuję rady kogoś doświadczonego, bo nie wiem jaką w ogóle mogłabym podjąć tematykę w tym zakresie, tak żeby praca nie była sprzeczna z regulaminem. Będę bardzo wdzięczna za sugestie.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Medycyna Lwów »

Nie masz żadnych kompetencji żeby robić pracę medyczną Jakikolwiek temat zw. z człowiekiem bezpośrednio lub z innymi kręgowcami nawet nie będzie sprawdzany - natychmiastowa dyskwalifikacja.
wiwi
Posty: 6
Rejestracja: 18 wrz 2007, o 17:40

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: wiwi »

oczywiscie, że nie mam kompetencji żeby robić prace medyczną. Chciałabym zrobić coś, co ma związek z medycyną, ale jest zgodne z regulaminem olimpiady. Dlatego nie za bardzo wiem z której strony by to ugryźć.
Nie mam zamiaru eksperymentować na ludziach
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Medycyna Lwów »

przeczytaj dokładnie regulamin OB: żadne prace związane z medycyną, człowiekiem, kręgowcami i gatunkami chronionym, pasożytniczymi, inwazyjnymii są zabronione.
donkey
Posty: 2
Rejestracja: 26 wrz 2007, o 13:01

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: donkey »

Witam. Wysmażyłem tematKOMPLEKSOWE OKREŚLENIE POZIOMU ZANIECZYSZCZEŃ POWIETRZA W PN-WSCH CZĘŚCI MIASTA (X) ZA POMOCĄ ANALIZY MORFOLOGII PLECH POROSTÓW". Czy jest okay? Co należy w nim zmienić?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Medycyna Lwów »

takie określenie nie bedzie kompleksowe dlatego pozbadź sie tego słowa i bedzie ok.
donkey
Posty: 2
Rejestracja: 26 wrz 2007, o 13:01

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: donkey »

Prowadząc monitoring powietrza przy użyciu porostów lub innych biowskaźników, nie uzyskujemy informacji o składzie chemicznym zanieczyszczeń ani o wpływie poszczególnych związków i pierwiastków. Otrzymane wyniki są świadectwem kompleksowego oddziaływania mieszaniny szkodliwych związków.
[Fałtynowicz W.,(1995) Wykorzystanie porostów do oceny zanieczyszczenia powietrza. Zasady, metody, klucze do oznaczania wybranych gatunków – Fundacja Centrum Edukacji Ekologicznej Wsi, Krosno.] Ale mniejsza z tym.

A gdyby tak: WPŁYW OBSZARÓW ZIELENI WYSOKIEJ NA POZIOM ZANIECZYSZCZEŃ POWIETRZA W OPARCIU O ZRÓŻNICOWANIE MORFOLOGII PLECH POROSTÓW EPIFITYCZNYCH W PÓŁNOCNO-WSCHODNIEJ CZĘŚCI MIASTA X ?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości