Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
LuCCCker
Posty: 2
Rejestracja: 10 mar 2011, o 17:08

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: LuCCCker »

Mam pytanie. Czy na prace badawczą nadaje się temat czystości wód a konkretnie chciałbym zbadać stan czystości rzeki przed studzienką kanalizacyjną i po. Badania mógłbym powtórzyć na innych rzekach. W ogóle myślicie, że dobrze przeprowadzona praca tego typu miałaby sens?
W dyskusji chciałbym powiedzieć pare słów na temat wporadzania ścieków do rzek i wpływu ścieków z oczyszczalni na jakoś wody w rzece.

Zależy mi na szybkiej odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Collo »

Gdzie mogę kupić takie substancje jak: kwas indolilooctowy, zeatyna, kinetyna, kwas jasmonowy, kwas abscysynowy? Myślałem,ze znajdę je w pierwszym lepszym sklepie ogrodniczym, ale okazało się, że nigdzie ich nie ma
Awatar użytkownika
czuczubaka
Posty: 104
Rejestracja: 23 sie 2010, o 14:53

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: czuczubaka »

[at] zależy jakimi metodami, bo jezeli biologicznymi no to oczywiscie sie nadaje, inne raczeje niewiele wspolnego z biologią mają
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: malgosi35 »

Molll, Regulamin olimpiady wyklucza prace doświadczalne na organizmami które są szkodliwe lub trujące dla ludzi i zwierząt.
Awatar użytkownika
NArUtO
Posty: 11
Rejestracja: 22 mar 2011, o 17:13

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: NArUtO »

Hej
Chciałem się zapytać na jakiej roślinie prostej do wyhodowania mogę zrobić pracę . Chciałem zrobić prace na temat Wpływ światła na wzrost rośliny
Z góry za odpowiedz dziękuje
Awatar użytkownika
NArUtO
Posty: 11
Rejestracja: 22 mar 2011, o 17:13

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: NArUtO »

Hej
Chciałem się zapytać na jakiej roślinie prostej do wyhodowania mogę zrobić pracę . Chciałem zrobić prace na temat Wpływ światła na wzrost rośliny
Z góry za odpowiedz dziękuje
Awatar użytkownika
NArUtO
Posty: 11
Rejestracja: 22 mar 2011, o 17:13

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: NArUtO »

jak ktoś będzie wiedział
Niech odpisze szybko albo na forum , najlepiej by było na pocztę [at].pl
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Collo »

NArUtO pisze:Hej
Chciałem się zapytać na jakiej roślinie prostej do wyhodowania mogę zrobić pracę . Chciałem zrobić prace na temat Wpływ światła na wzrost rośliny
Z góry za odpowiedz dziękuje
Temat zbyt oczywisty. Przecież od razu wiadomo co się stanie gdy roślinie nie zostanie dostarczona odpowiednia ilość światła.
majonezwpromocji
Posty: 60
Rejestracja: 17 mar 2011, o 17:09

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: majonezwpromocji »

Colloportus pisze:
NArUtO pisze:Hej
Chciałem się zapytać na jakiej roślinie prostej do wyhodowania mogę zrobić pracę . Chciałem zrobić prace na temat Wpływ światła na wzrost rośliny
Z góry za odpowiedz dziękuje
Temat zbyt oczywisty. Przecież od razu wiadomo co się stanie gdy roślinie nie zostanie dostarczona odpowiednia ilość światła.
przecież użytkownik Naruto nie określił dokładnie tematu więc skąd podejrzewasz że chce zbadać ilość światła, może barwe?

wracając do tematu polecam jakiekolwiek rośliny strączkowe lub trzykrotke

mam pytanie drodzy userzy
jak moge zbadać ilość pobieranej przez korzenie rośliny wody? oczywiście zablokuję jej parowanie odpowiednimi przyrządami
czy hydroponika jest odpowiednia do tego typu doświadczenia?
Awatar użytkownika
garenge
Posty: 76
Rejestracja: 18 sty 2009, o 14:46

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: garenge »

Witam. Mam działkę na wsi, gdzie jest powietrze bardzo czyste oraz mieszkam na co dzień w domu przy drodze krajowej ( ogródek mam 10 m od ulicy). Jaki mógłbym temat zrobić?

Chciałem Wpływ zanieczyszczenia atmosfery na rozwój i wzrost cebuli jadalnej ale profesor mówi, że to zbyt ogólne i dużo tematów było o zanieczyszczeniach atmosfery. A dodatkowo na działce mam linie wysokiego napięcia i transformator. Zaobserwowałem wyginanie czubków świerków oraz czasem ich podwojenie. Może coś z tym? Myślę już tydzień ponad i za cholerę nie mogę wymyśleć. Pomożecie?
by5name
Posty: 4
Rejestracja: 23 mar 2011, o 14:11

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: by5name »

Witam.

Też zmagam się z tematem pracy. Jak do tej pory wpadłam na: Wpływ tauryny i kofeiny na efektywność procesu fotosyntezy u (nazwa rośliny) w optymalnych warunkach."

Całkiem do bani, czy da się z tego coś fajnego zrobić?
Powiedzcie, co myślicie.
majonezwpromocji
Posty: 60
Rejestracja: 17 mar 2011, o 17:09

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: majonezwpromocji »

by5name pisze:Witam.

Też zmagam się z tematem pracy. Jak do tej pory wpadłam na: Wpływ tauryny i kofeiny na efektywność procesu fotosyntezy u (nazwa rośliny) w optymalnych warunkach."

Całkiem do bani, czy da się z tego coś fajnego zrobić?
Powiedzcie, co myślicie.
jak zmierzysz efektywność fotosyntezy? może lepiej efektywność kiełkowania lub wzrostu rośliny
skąd wziąłbyś tauryne?
co rozumiesz przez słowo optymalne warunki? nie lepiej zastąpić je słowem laboratoryjne"?
do jakiej literatury byś się odwołał?

nikt za Ciebie tematu nie wymyśli

najwygodniejsze i najdokładniejsze prace są z 1 zmiennym czynnikiem więc radziłbym wybrać między kofeiną a tauryną
Awatar użytkownika
NArUtO
Posty: 11
Rejestracja: 22 mar 2011, o 17:13

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: NArUtO »

kamilakafryta pisze:
Colloportus pisze:
NArUtO pisze:Hej
Chciałem się zapytać na jakiej roślinie prostej do wyhodowania mogę zrobić pracę . Chciałem zrobić prace na temat Wpływ światła na wzrost rośliny
Z góry za odpowiedz dziękuje
Temat zbyt oczywisty. Przecież od razu wiadomo co się stanie gdy roślinie nie zostanie dostarczona odpowiednia ilość światła.
przecież użytkownik Naruto nie określił dokładnie tematu więc skąd podejrzewasz że chce zbadać ilość światła, może barwe?

wracając do tematu polecam jakiekolwiek rośliny strączkowe lub trzykrotke

mam pytanie drodzy userzy
jak moge zbadać ilość pobieranej przez korzenie rośliny wody? oczywiście zablokuję jej parowanie odpowiednimi przyrządami
czy hydroponika jest odpowiednia do tego typu doświadczenia?
dzięki ,
chodziło mi właśnie o temat : Wpływ światła na wzrost i kolor NA FASOLE ZIELONĄ
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości