Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
YOLO
Posty: 46
Rejestracja: 21 sie 2012, o 08:29

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: YOLO »

ja w roku szkolnym uczę się po nocach i mam plan, nie wiem który to już z kolei xd aby to zmienić, więc raczej będę uczyć się za dnia Postaram się tak organizować czas, żeby jednocześnie ogarnąć porządnie biologię i chcę jeszcze chemię no i skorzystać z tych wakacji przed klasą maturalną
damy radę
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Smile_Forever »

YOLO, moja nauka zaczęła się troszkę nietypowo, bo w 1 klasie wystartowałam w OB bez większych przygotowań, żeby spróbować zobaczyłam sobie, jak to wygląda, ale właściwą naukę rozpoczęłam właśnie od czerwca w 1 klasie, bo wystawieniu ocen przez całą 1 klasę uczyłam się tego, co mieliśmy na lekcjach w szkole, ale na wakacjach przed 2 to robiłam jeszcze raz, solidniej ja zaczynałam od tego, co lubię najbardziej, czyli od biochemii i komórki potem robiłam inne działy (bioróżnorodność, człowiek, genetyka), na deser zazwyczaj zazwyczaj zostawiałam ewolucjonizm i ekologię Bardzo Wam polecam czytać sobie kilka książek biologicznych naraz, np. po 20 stron trzech książek codziennie, z jednej komórkę, z drugiej zoologię, z trzeciej genetykę, żeby nie uczyć się monotonnie, bo wtedy człowiek się nudzi i mniej efektywniej zapamiętuje proponuję również co jakiś czas robić sobie przerwę na jakąś herbatkę lub czekoladę (dostawa dla naszego mózgu glukozy, która naprawdę pomaga w pracy umysłowej ). Ja bardzo dużo zrobiłam na wakacjach, bo lubię uczyć się rano, a w roku szkolnym to niemożliwe w tygodniu ale ogólnie na wakacjach się dobrze uczy, bo jest dużo czasu
Aha, zaczynałam naukę od podręczników (Operon, WSiP, Nowa Era, PWN), Villeego, potem zrobiłam Bukałę i Notatki z lekcji i przerobiłam sobie testy olimpijskie, to mi wystarczyło żeby dostać się na finał, a do finału uczyłam się szerzej gatunków pod kątem III komisji i przeczytałam Krótkie wykłady to mi pozwoliło na laureata w 3 klasie skupiłam się głównie na rozszerzaniu swoich ulubionych działów, czyli genetyki, fizjologii człowieka, cytologii, biochemii i histologii z książek specjalistycznych ta kolejność nauki o tyle mi się podoba, że można zająć się działami, które się naprawdę lubi, po przyswojeniu materiału wymaganego na olimpiadzie
bioman, zrób sobie wolne, jak najbardziej, ja sobie robiłam, bo dobrze jest sobie wszystko na spokojnie powtórzyć, poza tym wstawanie rano do szkoły i siedzenie w niej po 6-7 godzin może zmęczyć, a przed olimpiadą dobrze jest się wyspać i wypocząć troszkę
YOLO, zaraz Ci wyślę test
magg-magg
Posty: 211
Rejestracja: 1 mar 2012, o 18:33

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: magg-magg »

Ciężko kupić te wszystkie książki, osobiście mam operon, villego i systematykę Szwejkowskich. A myślał ktoś o uczeniu się gatunków z wikipedii?

Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Alra »

magg-magg, zawsze można niektóre książki po prostu wypożyczać z biblioteki . Bo jednak kupując wszystko można byłoby zbankrutować .
Obiecałam sobie, że zacznę coś robić do kolejnej edycji już wiosną, ale niestety póki co utknęłam w człowieku, bo mam go na lekcjach i sobie rekreacyjnie rozszerzam w domu. Niestety w mojej szkole tysiąc razy mocniej cisną z chemii i pod względem systematyczności nauki spycha mi ona biologię na tyłylt. No i nie wiem, jak to będzie w III klasie z tą nauką, czy uda mi się wygospodarować tyle czasu na biologię, ile bym chciała. Ale będę próbować, trochę wiedzy i doświadczenia już mam .
magg-magg
Posty: 211
Rejestracja: 1 mar 2012, o 18:33

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: magg-magg »

Właśnie ciężko znaleźć takie w bibliotece, ale znalazłam stronkę ibuk.pl tam można testować książki przez 7 dni, albo wykupić dostęp:)

przemkoooo
Posty: 268
Rejestracja: 6 maja 2013, o 16:38

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: przemkoooo »

Mam pytanie, czy moze byc praca na temat toksyny botulinowej produkowanej przez bakterię Clostridium botulinum i jej szerokiego zastosowania w różnych dziedzinach medycyny?

Dodatkowo, jak ma wygladac ta praca? to ma byc prezentacja komputerowa , czy jakas pisemna oraz jak objetosciowa powinna ona byc?
Within
Posty: 38
Rejestracja: 19 mar 2011, o 13:01

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Within »

Na stronie OB masz podpunkt w regulaminie pracy badawczej :
d. Czy zaobserwowano, opisano organizmy potencjalne chorobotwórcze (pasożytnicze) w stosunku do człowieka? Jeśli TAK to należy odnotować ich obecność, ale nie prowadzić dalszych doświadczeń, hodowli, gdyż mogą one stanowić zagrożenie zdrowia.
Wydaje mi się, że Twoja praca pod to podchodzi.
przemkoooo
Posty: 268
Rejestracja: 6 maja 2013, o 16:38

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: przemkoooo »

Tak, nie przeczytalem wszystkiego /
A moglibyscie mi przedstawic jak takie prace wygladaja? to maja byc plakaty z informacjami czy jak ? czy mam miec tylko conieco pokazane a reszte mam mowic i przedstawiac ? Zupelnie nie wiem jak to bedzie wygladac pod tym katem.
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Alra »

przemkoooo, wszystko musi być zawarte w pracy, którą piszesz na komputerze. Na stronie OB są opisane dokładne wymagania - ilość stron i układ treści, wystarczy dobrze poszukać . Przykładowe prace możesz obejrzeć - są to prace wyróżnione, więc to dosyć wysoki poziom.
Praca nie może mieć charakteru referatu, w którym omawiasz zastosowanie czegoś w czymś tam, bo jak sama nazwa mówi, praca ma być BADAWCZA. Albo robisz doświadczenie (nie może mieć nic wspólnego z medycyną, męczeniem zwierząt, substancjami toksycznymi, jak głosi regulamin), albo obserwacje w terenie i przedstawiasz własne wyniki, a potem porównujesz je z informacjami znalezionymi w fachowej literaturze.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Smile_Forever »

magg-magg, odnośnie Twojego wcześniejszego postu: często uczyłam się z wikipedii, nie tylko gatunków generalnie czasami znajdują się tam drobne błędy, ale warto sobie rzeczywiście poczytać z niej o różnych gatunkach, bo zdarzają się tam ciekawostki nieobecne w standardowych książkach biologicznych, a ponadto można sobie pooglądać zdjęcia gatunków
magg-magg
Posty: 211
Rejestracja: 1 mar 2012, o 18:33

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: magg-magg »

Glikoproteina, właśnie tak zrobię i chcę kupić książkę do fizjologii roślin Lewaka i Kopcewicza, jest fajne nowe wydanie:)

Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Smile_Forever »

magg-magg, Kopcewicz jest świetny, uczyłam się z niego głównie cytologii roślin, hormonów roślinnych i ruchów roślin, korzystałam z wersji chomikowej z tego co wiem, jest jedna książka Fizjologia roślin", a druga Podstawy fizjologii roślin", taka chudziutka, ale tej drugiej nie znam i nie wiem jaka jest
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: bioman »

Fozjologie Kopcewicza udało mi się zdobyć w miejskiej bibliotece (!), sam bym na nią kasy nie poświęcił, ale przeglądałem ją podczas nauki do tegorocznej OB i muszę powiedzieć, że całkiem fajna, ale sporo rzeczy według mnie trzeba omijac i korzystac naprawdę wybiórczo.

Ale tak jak mówi Glikoproteina, hormony, ruchy i fizjologia obowiązkowo z tej książki - bardzo przystępnie opisane.


P.S. Jeszcze pytanie mi przyszło do głowy i może pomożesz. Jeśli chodzi o naukę to mam probelm ogólnie z cytologią - nie wiem z czego, jak i ile się uczyć. Z innymi działami jakoś nie mam problemu, ale własnie z tą cytologią tak. pPrzerabiałem z Vileego, z podręczników szkolnych, jednak żadnych specjalistycznych nie mam. I nie wiem. Za każdym razem jak czytam o tej komórce z w/w pozycji czuje niedosyt, a pytania lubią się pojawić i często dosyć szczegółowe.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości