Olimpiada Ekologiczna - nasze opinie

Pomoc w przygotowaniu do olimpiady Wiedzy Ekologicznej zwanej też olimpiadą ekologiczną. Wykaz materiałów, testy i rozwiązania.
Ayn-al-Arab
Posty: 1
Rejestracja: 6 maja 2016, o 08:01

Olimpiada Ekologiczna - nasze opinie

Post autor: Ayn-al-Arab »

Cześć wszystkim! Pytanie jak w temacie.

Jestem tegorocznym uczestnikiem olimpiady i zeszłorocznym finalistą. Ale osobiście mam bardzo mieszane odczucia odnośnie jej:
1. Dowolnie absurdalne pytania (np. liczbowe) mogą sąsiadować w jednym teście z pytaniami typu co to recykling". Przykład z dogrywki etapu szkolnego chyba z 2003 r. (sic!) Ile procent złota traci się przy obróbce obrączki?". Chyba nikt normalny poza jubilerem tego nie wie. Jeden z użytkowników przede mną mówił, że pytali o wysokość komina. Ciągle dane typu Ile procent zanieczyszczeń, śmieci, rzek. Na tegorocznym etapie okręgowym opcjami do pytania co to jest Zika? były rodzaj muzyki techno i gatunek kraba z Karaibów". Albo co to wąglik - węgiel w gwarze śląskiej Na etapie ustnym należało wymyślić na poczekaniu fraszkę o tematyce ekologicznej (akurat miał to chłopak z mojego okręgu).Rozpoznawanie mchów i porostów na etapie ustnym (jakiś skorpionowiec i inne). Czy ten konkurs polega na szczęśliwym strzelaniu odpowiedzi?
2. Propaganda, propaganda i jeszcze raz propaganda. Konkurs nie traktuje ekologii jako naukę, lecz filozofię życia i dziwaczną religię. Na etapie ustnym występują pytania w rodzaju, cytuję: dlaczego zieloni to zaczyn i drożdże polskiej ekologii? (partia skrajnie lewicowa, o praktycznie zerowym poparciu). Przy pytaniu co zrobiłbyś, jeśli otrzymałbyś tekę ministra edukacji (lub innego) punktuje się dowolne głupoty, byle jak najbardziej ideowe", np. matura z ekologii, lekcje ekologii, byle bardziej skrajnie. Co ciekawe, jak dotąd nie było żadnego pytania o encyklikę ekologiczną Papieża Franciszka, Laudato si!", choć pisze o niej nawet mało chrześcijańska Aura. Ciekawe, dlaczego? Śmiem mieć pewne przypuszczenia. Poza tym na etapie jubileuszowym do atrakcji należało sadzenie drzewek w czynie społecznym, rodem z PRL, były też przedszkolaki śpiewające o segregacji śmieci. Oczywiście przemysł, miasta, samochody są złe. Kiedyś też promowali wegetarianizm.

A co wy sądzicie?
Awatar użytkownika
soczka
Posty: 63
Rejestracja: 2 lis 2015, o 18:33

Re: Olimpiada Ekologiczna - nasze opinie

Post autor: soczka »

Zieloni to jeszcze niedojrzałe czerwone lewaki - jak to mówią heheh
Sorry jak ci się konkurs nie podoba to go zbojkotuj a nie dajesz się wciągnąć w ten wyścig szczurów .

PS jakbyś tak powiedział na ustnym to byś od razu laureatem został a nie jakimś tam finalistą .
Razar
Posty: 79
Rejestracja: 29 gru 2013, o 19:54

Re: Olimpiada Ekologiczna - nasze opinie

Post autor: Razar »

Co do OWE masz rację. Ale tu jest ważna kwestia. Są tu genialne, drogie nagrody sponsorowane z niepublicznych prywatnych pieniądzy (toyota, lop, w pewnym sensie też wfośigw) i za te nagrody to największych bzdur warto się nauczyć. Do tego warto pochwalić sposób organizacji i zdobywania funduszy przez OWE. Byś pomyślał o OB tam jest patologia kompletna (też obok pytnia: wszystkie grzyby są, odpowiedź heterotroficzne jest pytanie o rzędy owadów po łacinie do tego, ale organizacja i nagrody tam są na słabym poziomie)

Lukas99
Posty: 74
Rejestracja: 1 wrz 2015, o 20:13

Re: Olimpiada Ekologiczna - nasze opinie

Post autor: Lukas99 »

Rzeczywiście OWE jest olimpiadą nietypową, te ich pytania są co najmniej dziwne: ile litrów paliwa trzeba zużyć, by wyprodukować100 litrów biopaliw. Nie mam pojęcia, gdzie mam szukać tego typu informacji, chyba że są w Aurze, ale nikt mnie nie zmusi do wydania nawet grosza na tą gazetę. Nawet moja nauczycielka od biologii wyśmiała tę olimpiadę. Uważam, że problem tkwi w zadufaniu komitetu i zbyt szerokim zakresie olimpiady: na Olimpiadzie Przedsiębiorczości na etapie okręgowym, pytają w teście, kto jest szefem firmy Bakoma.
To już nie jest śmieszne!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości