Olimpiada z chemii

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
Awatar użytkownika
Lizzy
Posty: 189
Rejestracja: 18 kwie 2009, o 18:06

Re: Olimpiada z chemii

Post autor: Lizzy »

carmini pisze:A co polecacie do gimnazjum?
no olimpiada/konkurs u mnie to na jedno wychodzi więc stąd ta pomyłka. xd
A Ty Lizzy byłaś laureatką?
Byłam ogólnie moim zdaniem wystarczy przerobić dobrze materiał gimnazjum, przerobić zbiory i styka
Awatar użytkownika
carmini
Posty: 88
Rejestracja: 6 lip 2010, o 15:10

Re: Olimpiada z chemii

Post autor: carmini »

no ja właśnie zaczynam przygotowania. tylko trochę chęci brak ( przez tą temperaturę!) no ale postaram się dojść przynajmniej do województwa. Na razie zwykłe zadania a potem z poprzednich konkursów.
Arnold
Posty: 1093
Rejestracja: 5 lut 2009, o 19:44

Re: Olimpiada z chemii

Post autor: Arnold »

Na pierwsze 2 lata średnio przydają się wszystkie mechanizmy z organiki. Czasami dowalą syntezę leków i jest trochę nieciekawie ( w rzeczywistości jest to ciekawe ). Ja popełniłem taki błąd, że waliłem 2 etap z bio i chemii co skutkowało, że nie awansowałem ze żadnego. Warto poczytać o IR, NMR i masowej.
Awatar użytkownika
Lizzy
Posty: 189
Rejestracja: 18 kwie 2009, o 18:06

Re: Olimpiada z chemii

Post autor: Lizzy »

Akurat spektro jest dość ciekawa czyżbyś mówił o syntezie nefopamu ?:D
Arnold
Posty: 1093
Rejestracja: 5 lut 2009, o 19:44

Re: Olimpiada z chemii

Post autor: Arnold »

Nie pamiętam było to 2 lata temu 2 etap. Z tego co pamiętam to było 4 zadanie. Wszyscy z moich znajomych na tym polegli, jednak nie żałuję że startowałem bo poznałem kilku wspaniałych ludzi i mogłem się pobawić ciekawszą chemią niż ta maturalna
konrado
Posty: 29
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 18:01

Re: Olimpiada z chemii

Post autor: konrado »

ja sie spektroskopi NMR, IR i mas tyle uczyłem a w tym roku dopiero to na III etapie sie przydało hehe nie udało mi się do Warszawy dostac ale nie zaluje ze startowałem po takiej dawce wiedzy zadania maturalne wydają sie bardzo łatwe Robic wstepne zadania i startowac:D mi juz nie wolno niestety
Awatar użytkownika
Lizzy
Posty: 189
Rejestracja: 18 kwie 2009, o 18:06

Re: Olimpiada z chemii

Post autor: Lizzy »

Wstępne zadania już mam zrobione. W tym roku byłam na 2 etapie, w 3 klasie celuje w finał. Jakie są wasze typy na 1 etap patrząc na zad.wstępne?
Ania__
Posty: 48
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 14:59

Re: Olimpiada z chemii

Post autor: Ania__ »

Ja się chyba zdecyduję w 2 klasie, bo mam za mało wiedzy jak na ten czas D
Ale muszę przyznać, że zadania bardzo ciekawe i na pewno warto wystartować
Awatar użytkownika
chris1005
Posty: 81
Rejestracja: 2 lip 2009, o 17:19

Re: Olimpiada z chemii

Post autor: chris1005 »

Witam wszystkich też mam zamiar wybrac się na olimpiadę jak nie w tym to w następnym roku i tu moja prośba: prosiłbym o linki do tych książek:
2) A. Bielański, “Podstawy chemii nieorganicznej”, PWN, Warszawa 2002, lub 2005
3) J. Mac Murry, “Chemia organiczna”, PWN, Warszawa 2003 lub t.1-5, 2005
4) R.T. Morrison, R.N. Boyd Chemia organiczna", PWN Warszawa 1985
5) P. W. Atkins, “Podstawy chemii fizycznej”. Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2002
6) Z. Galus (red.), ”Ćwiczenia rachunkowe z chemii analitycznej” PWN Warszawa 2005
7) A. Hulanicki, Reakcje kwasów i zasad w chemii analitycznej", PWN Warszawa 1992
8. Polskie Towarzystwo Chem., “Nomenklatura związków nieorganicznych”, Ossolineum 1988
9) Z. Szmal, T. Lipiec, “Chemia analityczna z elementami analizy instr.” PZWL, Warszawa 1988
10) J. Woliński, J. Terpiński, “Organiczna analiza jakościowa”, Warszawa 1985
11) Vogel A. „Preparatyka Organiczna”, Rozdział VII, WNT, Warszawa 1984 lub 2006
11) S.T. Stryer, Biochemia PWN 2002, lub 2005
12) B. Filipowicz, W. Więckowski Biochemia", t. 1,2 PWN 1990
13) „Obliczenia chemiczne. Zbiór zadań z chemii ogólnej i analitycznej nieorganicznej”, Praca
zbiorowa pod red. A. Śliwy, Wydanie II, PWN, Warszawa 1987
14) J.Minczewski, Z.Marczenko, „Chemia Analityczna”, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2001,
2005
15) A.Kołodziejczyk, „Naturalne Związki Organiczne”, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2003
16) K. Pigoń, Z. Ruziewicz, „Chemia Fizyczna”, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2005
konrado
Posty: 29
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 18:01

Re: Olimpiada z chemii

Post autor: konrado »

w sensie linki ze co? z tych ksiązek moze 2-3 na necie znajdziesz hehe
Awatar użytkownika
chris1005
Posty: 81
Rejestracja: 2 lip 2009, o 17:19

Re: Olimpiada z chemii

Post autor: chris1005 »

konrado pisze:w sensie linki ze co? z tych ksiązek moze 2-3 na necie znajdziesz hehe
Chyba jednak nie masz racji bo znalazłem już osiem a to jeszcze nie koniec hehe
lukasz663
Posty: 68
Rejestracja: 22 wrz 2008, o 18:47

Re: Olimpiada z chemii

Post autor: lukasz663 »

z tej całej listy powyżej na 100% można sobie odpuścić pozycje 16, 15, 13, 12, 11 (Biochemia), 10 (zdecydowanie wystarczy rozdział o analizie związków organicznych w Vogel-u), 8, 7
a z analitycznej wybrać jedną: 9 lub 14 - ja wolałem zdecydowanie Minczewskiego i Marczenke. Resztą nie ma co sobie głowy zawracać, a lepiej zadań więcej porobić.
Arnold
Posty: 1093
Rejestracja: 5 lut 2009, o 19:44

Re: Olimpiada z chemii

Post autor: Arnold »

Ja natomiast polecam Szmala. Genialna książka do analitycznej, z organy myślę, że wystarczy też tylko 1 pozycja. Używałem Boyda (bardzo dobra książka). Na 1 etap wystarczy LO + Bielański. Najważniejsze i tak są zadania + szczęście
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości