Olympus BX z DIC

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
JohnyM

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: JohnyM »

Ma miskę do dic, analizator też już ma. Są dwa kondensory - 5 i 8 pozycyjny.
Hyper
Posty: 302
Rejestracja: 12 wrz 2014, o 11:27

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: Hyper »

Dodajmy, ze 5 pozycyjny to stary model od serii BH, ktory tez pasuje, ale jest mniej uniwersalny

Ja nie jestem przekonany, ze to miska DIC. Mi to wyglada na model u-p4re.

Mozesz Wojtek wypowiedziec sie w tej kwestii?
JohnyM

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: JohnyM »

up-4re też działa z DIC. No, ten 5 pozycyjny to tylko do DIC, nic innego się już nie wciśnie.
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: Wojtek37 »

Miska wygląda mi na up4re , mam kość tylko do BF , chyba łatwiej mi będzie zebrać FL niż DIC , Johny co muszę mieć du odpalenia fluorescencji? są kości zielone niebieskie I jeszcze jakieś inne ale która do czego? , wiadomo lampa rtęciowa pewnie jakiś filtr UV no I zasilacz do rtęciówki, czy coś jeszcze?
JohnyM

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: JohnyM »

Kostkę BF masz EPI jak rozumiem? Bo kostku BF DIA to są tzw dummy.

Z halogenowym oświetlaczem, też będziesz miał fluo, choć słabe z długością fali niższą niż 500 i słabnące wraz ze zmniejszaniem (im większe pole pod wykresem dla zakresu długości kostki - tym lepiej)
tungsten-halogen-20W.gif
Czyli kostka G będzie super, kostka B jeszcze da radę, ale z BV, V i UV będzie już słabiutko.
Dla BV, V, UV przyda się inne światło, domyślnie jest to HBO (wszyscy producenci), jednak XBO (popularne w Zeissach i niektórych nikonach), Metalohalogen (w nowych Zeissach) lub LED (w nowych Zeissach Colibri") też działa. Polecałbym zakup kostek B i G do zabawy z tym co już masz. B jest ciekawsza do autofluorescencji, a G działa tam gdzie B jest zbyt słaby.

Czyli dla kostek BV i V będziesz potrzebował innego światła (HBO + zasilacz / kombinatoryka z podanych powyżej).

Najatrakcyjniejsza dla amatora będzie kostka UV (bogata autofluorescencja) jednak tutaj jest pewien problem: Olympus produkuje dwa wkłady do oświetlaczy EPI.
Standardowy wkład jest ze zwykłego szkła, i nie najlepiej przewodzi UV (będzie działał z falą tak niską jak 365nm, ale brdzo dużo pożera - można powiedzieć że zmieni twój HBO w halogen.).
Fluorescencyjny - który ma optykę fluorytowo/kwarcową i przepuszcza światło UV.

Nie mam pojęcia jak je rozróżnić, widuję je czasem na EBAY, ale to już zostawiam tobie.
Czyli podsumowując: Najpierw kup sobie tanie kostki B, G. Potem dokup BV, V i zobacz jak działają. Jeśli nie zadowoli cię ich funkcjonalność dokup sobie HBO z zasilaczem. Potem kostka UV, jeśli jej funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia, to trzeba się porozglądać za wkładem UV do oświetlacza EPI. Potem masz jeszcze kostki multiband - do zabawy.




O kostkach już gdzieś pisałem. Im mniejsza długość fali, tym większe prawdopodobieństwo na wystąpienie autofluorescencji (czyli fajnych światełek w preparacie) - dlatego dla amatora w praktyce wygląda to tak: Kostka UV daje najbogatsze spektrum barw w preparacie i dużo fluorescencji ( pik 365nm). Kostka V daje prawie tyle samo fluorescencji jak UV, jednak bez barw fioletu (pik 405 nm). Kostka BV daje nieco mniej fluorescencji niż UV / V jednak bez barw fioletu oraz ciemnoniebieskich (pik 435 nm). Kostka B daje dużo mniej fluorescencji niż UV / V i obraz jedynie zielono / czerwony. Kostka G daje najmniej fluorescencji a obraz jedynie czerwony. Jest jeszcze kostka Y - ta bardzo rzadko daje fluorescencję i tylko czerwoną. Czasem widać też kostki R - te nie dają fluorescencji praktycznie nigdy - tylko z fluorochromami IR.
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: winkwink »

Oszty ale mnie ominęło. No Wojtek sprzęcior taki, że zbieram szczękę z podłogi. Gratuluję i oby Ci służył!
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: Wojtek37 »

Dziękuję nie będę skromny jest zaje.b.is.ty ale powiem szczerze że nikon E200 w tej konfiguracji co mam z ciemnym polem jasnym polem i kontrastem fazowym dla mnie osobiście jest powiedział bym lepszy pod względem tych technik których nie ma OLa bo w bx tylko epi metalograficzne fajnie wygląda jasne jest gorsze od nikona hmmm może dlatego ,ze ma kondensor do polaryzacji oooo właśnie zapomniałem o polaryzacji w bx ale czy to takie fajne? dla mnie nie bardzo jakieś tam kolorki i nawet nie wiem po co i do czego co innego gdy by wrotek tak świecił jak kwasek cytrynowy o to by mi się podobało, w sumie posiadanie bx-a to jak ślub z moją żoną zostanie do końca
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: winkwink »

Jak dla mnie DIC najważniejszy, dlatego obawiam się czy kiedykolwiek będzie mnie na niego stać w innej czołowej marce, ale po co mamy marzenia?
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: Wojtek37 »

Zobacz Johny niebieska kość do fl

Kod: Zaznacz cały

ebay.com/itm/Olympus-U-MNB-Blue-Fluorescence-Filter-Cube-for-Olympus-BX-or-IX-Microscope-/252207093689
ciekawe co by z tego wyszło na lampie halo co mam w epi
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: planapo »

dlatego obawiam się czy kiedykolwiek będzie mnie na niego stać w innej czołowej marce, ale po co mamy marzenia?
marzenia sa po to zeby je spelniac, czasem trwa to wiele lat ale warto A w tym roku na forum kilka osob tego dokonalo
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: Wojtek37 »

Niebieska fłuorescencja jest najładniejsza ale do niej jest wiele kości aktualnie na ebay znalazłem 6 różnych kości do niebieskiej
U-MWB
U-MNB
U-MNIB
U-MNIB2
U-MNBV2
U-MWIB
jest ich jeszcze więcej tylko do samej niebieskiej
podobno każdy rodzaj preparatu wymaga innej kości tzn dobiera się kość w zależności od preparatu który chcemy oglądać , czy ktoś może się wypowiedzieć?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: Pickul »

Zarejestruj się na photomacrograph. Zapytaj Waldo Nell, on ma BX-a i tylko dwie kostki do FL
(UV i blue), pooglądaj jego zdjęcia. Jeżeli chodzi o FL to on mnie inspiruje najbardziej.

Kod: Zaznacz cały

photomacrography.net/forum/viewtopic.php?t=27531
photomacrography.net/forum/viewtopic.php?t=28256
photomacrography.net/forum/viewtopic.php?t=27614
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: Wojtek37 »

Kod: Zaznacz cały

m.ebay.pl/itm/Olympus-U-MDF3-Reflected-Light-Darkfield-Mirror-Cube-BX-Microscope-NEW-/391341428650
Taką kość do ciemnego pola epi można od razu kupić w Polsce u dystrybutorów Ola za 700 zł . Dziwna sprawa jagby w usa nowki były droższe podobnie z głowicą do E200 widzialem na ebayu poszła za 300$ używana a tu kupilem nową za 900zl , o co chodzi?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości