Opakowania

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
Jees

Opakowania

Post autor: Jees » 10 cze 2006, o 19:07

Gdy wejdzie się do pierwszego lepszego sklepu z towarami codziennego uŻytku (np. spoŻywczaka), rzuca się w oczy, Że jedno dobro moŻna zakupić w kilku róŻnych wariantach opakowania. Do zadania tego pytania natchnęła mnie dzisiejsza wyprawa po mleko: które opakowanie jest najbardziej przyjazne dla środowiska i dlaczego?

a) kartonik
b) plastikowy woreczek
c) plastikowa butelka
d) szklana butelka (gdzieś moŻna jeszcze takie dostać?)

Byłbym wdzięczny za odpowiedzi poparte uzasadnieniem, a najlepiej jeszcze linkami do tekstów na ten temat. Osobiście nie udało mi się nic znaleźć (choć przyznam się, Że nie bylem zbyt wytrwały w poszukiwaniach). Zapraszam takŻe innych do zadawania podobnych pytań odnośnie innych produktów, jeśli odpowiedzi nie są oczywiste.

Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Opakowania

Post autor: Vinci » 10 cze 2006, o 19:48

kartonik najszybciej z w/w rozłozy ale moze zawierac szkodliwa dla srodowiska farbę, plastikowy workek wprawdze nie zanieczysci srodowiska jakąs chemią, lecz cos moze zakonczyć w nim zycie (zwierzak wsadzi głowe itp), tak samoj jak plastikowa butelka i szkalna bedze sie tak dlugo rozkładał, ze mozna uznac, iż sie nie rozłozy. Zalezy z której strony spojrzymy na pojecie przyjazny środowisku, jesli wezmiemy pod uwage jego szpecenie to torebke i butelki sa najmnije przyjazne, ale jesli rozwazymy chemie jaka moze sie wydzelic to kartonik jest najniebezpieczniejszy itp. tak to wedlug mnie wygląda

Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Opakowania

Post autor: Iwus » 10 cze 2006, o 21:44

najbardziej przyjazna dla środowiska byłaby szklana butelka ale nie widziałam ostatnio w takim opakowaniu mleka.
Każde opakowanie może być przyjazna dla środowiska,zależy to od tego co z nim zrobisz.Według mnie najbardziej przyjazny jest woreczek ale musisz go wyrzucić do oznakowanego kontenera, tak samo możesz zrobić z plastikową butelką ale do jej wytworzenia potrzeba więcej materiału.
Kartonik też byłby ok i nadawałby się do recyklingu gdyby nie zawierał powłoczki.Jeśli taki kartonik trafi do spalarni odpadów może stać się cennym surowcem itd.

Jeśli chodzi o rozkład w środowisku to najszybciej rozłoży się kartonik, następnie plastikowy woreczek, butelka a na szarym końcu butelka szklana.
Vinci pisze:plastikowy workek wprawdze nie zanieczysci srodowiska jakąs chemią
Muszę cię niestety zmartwić ,bo za parę lat może się okazać że te jednorazowe reklamówki są bardzo szkodliwe (dla nas i dla środowiska)

Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Opakowania

Post autor: Vinci » 10 cze 2006, o 21:47

Muszę cię niestety zmartwić ,bo za parę lat może się okazać że te jednorazowe reklamówki są bardzo szkodliwe (dla nas i dla środowiska)
mozesz cos wiecej napisac

Jees

Re: Opakowania

Post autor: Jees » 10 cze 2006, o 22:29

mozesz cos wiecej napisac
Właśnie :)

Tak poza tym orientujecie się z czego jest wykonana ta wodoodporna wyściółka kartoników na mleko (i nie tylko mleko zreszta)? I która z opcji zakupu jest najmniej dewastująca dla środowiska, jeŻeli opakowanie zostanie wyrzucone do zwykłego śmietnika?

Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Opakowania

Post autor: Iwus » 11 cze 2006, o 21:01

Vinci pisze:mozesz cos wiecej napisac
To jest tylko i wyłącznie moja teoria więc napisałam że może się okazać że są szkodliwe.Nawet nie wiem jaki jest skład chemiczny takiej reklamówki, szukałam ale nigdzie nie mogę tego znaleźć czyżby producenci chcieli coś przed nami ukryć?
Jees pisze:która z opcji zakupu jest najmniej dewastująca dla środowiska, jeżeli opakowanie zostanie wyrzucone do zwykłego śmietnika?
szczerze to nie wiem ale na pewno nie plastikowa butelka.Szklaną butelkę odrzucam,bo w takich już nie sprzedaje się mleko.

Czasami kupuję mleko zapakowane tak jak w woreczek foliowy ale jest to coś podobnego do papieru/kartony.Może to jet najbardziej przyjazne dla środowiska.
Jees pisze:z czego jest wykonana ta wodoodporna wyściółka kartoników na mleko (i nie tylko mleko zreszta)
może aluminium ?

Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Opakowania

Post autor: Vinci » 11 cze 2006, o 22:21

skład chemiczny takiej reklamówki,
polichlorek winylu, polistyren, polietylen z tego sa zbudowane w zaleznosci od rodzaju

maraj
Posty: 100
Rejestracja: 1 cze 2006, o 17:32

Re: Opakowania

Post autor: maraj » 13 cze 2006, o 01:33

Tu znalazłam jakiś link. Kupujmy to co najbardziej nadaje się do recyklingu i co najłatwiej i najtaniej powtórnie przetworzyć (Polska biednym krajem jest). Podobno szkło jako materiał pakujący ma wrócić do łask. Powinniśmy brać do sklepu zawsze jakąś reklamówkę albo najlepiej worek jutowy czy torbę.Starajmy się zabierać ze sklepów jak najmniej reklamówek bo i tak zaraz sie nam rozerwąi wyrzycimy, a z tego co mi wiadomo rozłorzą sie za kilkaset lat.Ja uważam ze najfajniejsze jest szkło potem papier (otrzymuje sie z celulozy produkowanej przez organizmy żywe, co moż prowadzić do ich zagłady). Za największę przekleństwo uwazam reklamówki.

Uważam że gdyby płacili za zbieranie odpadów to nie byłoby tyle wysypisk, każdy przecież chce zarobić, np5 zł za kilo reklamówek foliowych, tak jak teraz płacą za złom. Moze to nie dużo ale zawsze coś

Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Opakowania

Post autor: Iwus » 13 cze 2006, o 08:01

maraj pisze:Ja uważam ze najfajniejsze jest szkło
podczas kompostowania stłuczka szkalna stanowi odpad około 30% nie da się jej usunąć z kompostutanimi metodami".A kto chce nawozić szkłem?

Szkło można przetapiać i dodawać w 30% do nowego produktu.Jednak obecnie koszt wydobycia piasku kwarcowego jest tańszy niż koszt przetopienia szkła.

Cena 35 gr za butelkę zwrotną też jest śmieszna,skupujący sam ustala cenę jak chciałam sprzedać to stwierdził że po 15 gr

maraj, ma pytanie czy chodzisz czasami po lesie i widzisz powyrzucane butelki.W kampinosie jest ich wiele bo ludzie nie mogę ich spalić więc wywożą do lasu.Czy nadal uważasz że szkło jest najfajniejsze?

Szkło będzie dobrym produktem kiedy nauczymy się właściwie z nim postępować.

pawe³

opoakowanie...

Post autor: pawe³ » 13 cze 2006, o 08:51

:arrow: hejka ja uwaŻam ze szklane butelki i kartony na napoje sa najbardziej przyjazne i najbardziej ok,w srodku kartonów jest aluminiowa folia,szkło mozna segregowac do pojemników i w znacznym stopniu przetopic na ponowne butelki,a najlepszym pomysłem uwazam to za nalezałoby jak najszybciej zamienic te foliówki zwłaszcza w supermarketach na papierowe torebki

maraj
Posty: 100
Rejestracja: 1 cze 2006, o 17:32

Re: Opakowania

Post autor: maraj » 13 cze 2006, o 11:14

Iwus pisze:maraj, ma pytanie czy chodzisz czasami po lesie i widzisz powyrzucane butelki.W kampinosie jest ich wiele bo ludzie nie mogę ich spalić więc wywożą do lasu.Czy nadal uważasz że szkło jest najfajniejsze?
Obok mojego domku przepływa rzeczka, niedaleko też jest lasek (mieszkam na wsi w pobliżu rzeszowa)i widziałam śmieci.Cena jednej butelki 15gr jak twierdzisz, ale jest ich tyle, że w ciągu 2 godz nazbierasz ich 100 więc sobie przemnóż! Powinno być więcej punktów skupu i większe ceny, z tym się zgadzam, ale przy obecnym bezrobociu dobre i to. Czy uważasz palenie szkła za bardzo korzystne dla środowiska, zwłaszcza gdy szkło palimy w naszych przydomowych ogródkach. O nieszczeście też nie trudno.Jeśli mam wybierać z pośród tych co podał Jees, to najpierw szkło a potem papier. Może nie jest w 100%najlepsze ale lepsze od tych foli!
pawe&#x142 pisze:nalezałoby jak najszybciej zamienic te foliówki zwłaszcza w supermarketach na papierowe torebki
w pełni popieram zdanie Pawła

[ Dodano: Wto Cze 13, 2006 12:17 ]
Iwus pisze:najbardziej przyjazna dla środowiska byłaby szklana butelka ale nie widziałam ostatnio w takim opakowaniu mleka.
Sama stwierdziłaś ze jest przyjazna dla srodowiska, więc o co chodzi

Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Opakowania

Post autor: Iwus » 13 cze 2006, o 21:12

jest różnica pomiędzy zwrotną szklaną butelką a ogólnie szkłem.Kupowanie mleka w takiej butelce jest jak najbardziej ok.
Kupując np sok nie możemy tej butelki wymienić.
Sprzedać można przede wszystkim butelki z piwa i to nie z każdego

Szkło będzie dobrym produktem kiedy nauczymy się właściwie z nim postępować.
Mam nadzieję że mnie zrozumiałaś

maraj
Posty: 100
Rejestracja: 1 cze 2006, o 17:32

Re: Opakowania

Post autor: maraj » 13 cze 2006, o 21:28

Iwus pisze:Szkło będzie dobrym produktem kiedy nauczymy się właściwie z nim postępować.
Mam nadzieję że mnie zrozumiałaś
W swojej wypowiedzi miałam na myśli, że powinni kupować każde szkło, albo na wage albo na ilość. W formie butelek jak i stłuczki. Także te po kubusiach itp, tak jak dzieje się to np ze złomem, wtedy byłaby obopulna korzyść, dla kieszeni i dla środowiska:D Mam nadzieję, że w przyszłości taka sprzedaż bedzie możliwa

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post