Oset Królewski

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
BandZ
Posty: 2
Rejestracja: 29 mar 2019, o 21:59

Oset Królewski

Post autor: BandZ »

Witam.
Tytuł jest dla przyciągnięcia uwagi.
Chciałbym się dowiedzieć od forumowiczów jak się nazywa oset, który rośnie na łąkach czy pastwiskach.
Chodzi mi o gatunek, który dorasta około 2 - 2.5 metra. Rośnie pojedyńczo i wygląda jakby naprawdę był królewski.
Moim zdaniem jest to piekna roślina i chce ją wyhodować, ale do tego na początek warto było by znać jej nazwę.
Mam nadzieję, że jesteście w stanie mi pomóc.
Pozdrawiam.
Pobóg
Posty: 167
Rejestracja: 13 cze 2013, o 20:27

Re: Oset Królewski

Post autor: Pobóg »

Ponad 2 metry? Ze względu na gabaryty pasuje ostrożeń siedmiogrodzki Cirsium decussatum, występuje jednak tylko w południowo-wschodniej części kraju, jest rzadki, więc to nie on.
Wśród kolczastych straszydeł przymiotnik "królewski" pasuje do rośliny o nazwie popłoch pospolity Onopordum acanthium. Mimo, że nie przekracza 2 metrów, ja dałbym jej nawet przymiotnik "cesarski". :)
BandZ
Posty: 2
Rejestracja: 29 mar 2019, o 21:59

Re: Oset Królewski

Post autor: BandZ »

Dziękuję za odpowiedź.
Niestety, ale jestem pewny, że nie jest to popłoch pospolity.
Z tego co sam wyszukałem, najbardziej pasuje właśnie Ostrożeń siedmiogrodzki. Nie chodzi tylko o gabaryty, ale także o wygląd. 2.5 mogłem przesadzić, ale ok 2 metrów na pewno.
Jeśli będę miał okazję, na pewno zrobię zdjęcie.
Może jeszcze jakieś sugestie?
Pobóg
Posty: 167
Rejestracja: 13 cze 2013, o 20:27

Re: Oset Królewski

Post autor: Pobóg »

Sugeruję opisać siedlisko na jakim występuje roślina (światło, wilgotność, w przybliżeniu gleba, czy miejsce koszone i jak często), zmierzyć w tym roku roślinę, a gdy zakwitnie zapisz kiedy i zrób jej 4 zdjęcia:
1- ogólny widok rośliny
2- zbliżenie łodygi z liściem
3- zbliżenie kwiatu
4- po przekwitnięciu zbliżenie koszyczka
Osobiście nie widziałem o. siedmiogrodzkiego, więc pewnie trzeba będzie szukać pomocy na innym forum, gdzie też pewnie będzie ciężko (w Polsce rzadka roślina), ale może coś wykombinujemy.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość