pierwotniaki- charakterystyka i systematyka

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
Miki

pierwotniaki- charakterystyka i systematyka

Post autor: Miki »

Witam, mam pytanie:

czy zamiast Protozoa jest teraz Protista? A pierwotniaki to protisty Czyli ponizej to
jest charakterystyka pierwotniakow, czy sie myle?

pl.wikipedia.org/wiki/Pierwotniaki

Muszę zrobic charakterystyke i nie wiem za co sie lapac
Jest podzial:

Krolestwo: Zoa
Podrkrolestwo: Protozoa

Typ: Mastigophora
Gromada: Phytomastigophora
Euglena sp.
Gromada:Zoomastigophora
Trypanosoma
gambiense
. itd

Musze robic charakterystyke (budowa komorki, spos. odzywiania, rodzaj blony
kom, podzial cytoblazmy, rozmnazanie,budowa wici + inne czynnosci zyciowe)
i teraz tak:

najpierw nalezy opisac OGOLNIE Podkrolestwo Protozoa z uwzglednieniem
powyzszych zagadnien ((budowa komorki, spos. odzywiania, rodzaj blony kom,
podzial cytoblazmy, rozmnazanie,budowa wici + inne czynnosci zyciowe.)?

Pozniej OGOLNIE Typ: Mastigophora , a dopiero pozniej kazda gromade z
osobna? Nie wiem jak sie za to zabrac, moze ktos z Was robil cos podobnego.

A moze chodzi o to, aby tylko poszczegolne gromady opisac?

Bede wdzieczna za kazda odpowiedz.

bagatha: dobieraj prosze bardziej konkretny tytul do zakladanego tematu
Ostatnio zmieniony 3 paź 2006, o 14:17 przez Miki, łącznie zmieniany 1 raz.
bagatha

Re: Jak sie za to zabrac..?

Post autor: bagatha »

Protista- pierwotniaki, nazwy lacinskiej sie nie odmienia, a wiec mowisz np.jutro mam kolokwium z protista a nie z protistow.
Protozoa to rowniez prawidlowa nazwa!

Jesli masz opisac Protozoa (Protista) to znaczy,ze masz przedstawic pierwotniaki. charakterystyka wszystkich gromad? to bedzie bardzo obszerna praca mijajaca sie z celem, skad to polecenie?

Jesli jednak musisz cos takiego zrobic, to mysle,ze najpierw przedstaw systematyke tych zwierzatek tlumaczac dlaczego tak wlasnie je podzielono. Dzieki temu bedziesz miec z glowy charalterystyke typow i podtypow. A dalej, mysle,ze wystarczy omowic te najwazniejsze gromady, szczegolnie te, gdzie wystepuja znane i grozne pasozyty, czyli np. zarodziec malarii (Plasmodium vivax) czy spiaczka afrykanska (Trypanosoma gambiense)

zobacz zalacznik - cala systematyka
Załączniki
systematyka-protista.doc
(42.5 KiB) Pobrany 1865 razy
Miki

Re: pierwotniaki- charakterystyka i systematyka

Post autor: Miki »

bagatha, dziekuje za zalacznik, to wielkie ulatwienie :)

Jesli chodzi o te gromady, to mam tu wyroznione niektore i tak np. jest:

Typ: Mastigophora

Gromada: Phytomastigophora
Euglena sp.

Gromada:Zoomastigophora
Trypanosoma
gambiense

Trypanosoma
rhodesiense

Trichomonas
vaginalis

czyli 1 do Phytomastigophora i 3 do Zoomastigophora i to wszystko jezeli chodzi o Mastigophora.

Zastanawiam sie nad Euglena sp., bo sp. to znaczy, ze nie jest znany gatunek, czyli nalezy opisac to ogolnie, czy wszystkie eugleny z osobna.?

Korzystajac z Twoich notatek:

Rząd: Euglenoidina - Euglenowate
Euglena viridis - euglena zielona, Phacus tortus, Astasia longa

Euglena sp. to te wszystkie powyzej, skoro nie sprecyzowano? Bo tego nie rozumiem.
bagatha

Re: pierwotniaki- charakterystyka i systematyka

Post autor: bagatha »

Euglena viridis - euglena zielona, Phacus tortus, Astasia longa

- pierwsza to euglena, reszta to gatunki nalezace do tego samego rzedu co ona czyli do rzedu Euglenoidina.

jesli Euglena sp. to omawiasz rodzaj, gdzie nabardziej znanym gatunkiem jest Euglena viridis nazywana klejnotka.
Miki

Re: pierwotniaki- charakterystyka i systematyka

Post autor: Miki »

bagatha, mam jeszcze takie pytanie: w Twojej systematyce jest

Typ1 Sarcomastigophora (zarodziowo-wiciowe)

Potyp 1 Mastigophora (wiciowce)


U mnie Mastigophora to Typ, a u Ciebie Podtyp 1 . Co ciekawszee, Typ1 Sarcomastigophora (zarodziowo-wiciowe) w ogole nie mam uwzglednione w systematyce, ktora dostalam na cwiczeniach. Nie mam zadnych Typow 1, 2, 3.i to samo jesli chodzi o Podtypy.

Jesli mowimy o Protozoa, jest to zawsze Podkrolestwo, czy zalezy to od kontekstu i wtedy jest zmienne? Masz Królestwo: Protista, a u mnie to Podkrólestwo, a na samej gorze mam Królestwo: Zoa.

Pytania, jak sie domyslam sa dla Ciebie banalne, ale ja tu mam prawdziwe dylematy.
bagatha

Re: pierwotniaki- charakterystyka i systematyka

Post autor: bagatha »

Nadkrólestwo: EUCARYOTA - jądrowe
Królestwo: P R O T I S T A - Pierwotniaki

tak wyglada systematyka naszego Profesora ( dzieki bogu mam tez egzamin juz za soba ) ), a tak jak mowisz ( w kwestii krolestwa) pokazuje podrecznik (Zoo, Grabdy), tak wiec mysle,ze najlepiej bedzie jak zapytasz osobe prowadzaca o jej wizje systematyki
jesli chodzi o typy i podtypy to zawsze spotykam sie z takim podzialem

ps. bezkregowce staja sie banalem dopiero wtedy, jak na UAM-ie zda sie z nich egzamin )
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: pierwotniaki- charakterystyka i systematyka

Post autor: Aniaww »

Systematyk jest sporo i najlepiej najpierw upewnić się u prowadzącego z jakiej korzystać. Ew. jeżeli nie wiesz, to weź dowolny podręcznik, i potem trzymaj się jego systematyki, zawsze możesz się na niego powołać.
Miki

Re: pierwotniaki- charakterystyka i systematyka

Post autor: Miki »

Spisalam sobie wszystko, co mielismy przygotowac i wyglada to tak:

charakterystyka i podzial z uwzglednieniem:

-cykle rozwojowe
-org. np. posrednie ostateczne
-budowa kom, rodzaj blony
-podzaial cytoplazmy
-odzywianie
-budowa wici
-rozmnazanie
-ap. ruchu
-choroby

i teraz mam pytanie.
na przykladzie Sarcodina - jest to typ, na ktory skladaja sie gr.: Rhizopoda (Amoebozoa itd.) i Actinopoda (Foraminifera itd.) .zatem jesli to wszystko miesci sie w Sarcodina, to w przypadku gromady Amoeboza, mam napisane w endoplazmie znajduje sie aparat jadrowy, wiekszosc organelli kom. oraz wodniczki pokarmowe - a co z reszta? Jesli jest tak napisane i nic poza tym do budowy to ta wiekszosc organelli jest z Sarcodina, ktore sa opisane wczesniej ogolnie? Czyli w tych gromadach zostaly wypisane tylko roznice, a reszta jest taka sama jak u wszystkich Sarcodina ? Z drugiej strony u Sarcodina tez w budowie jest krotka inf., ze warstwa ektoplazmy zawiera drobne, liczne mitochondria, endoplazmy - wodniczki pokarmowe, aparat jadrowy, u niektorych wodniczki tetniace i to wszystko. czyli znowu mam rozumiec, ze reszta przedzodzi od ogolnego Protozoa tzn. oprocz poprzednich organellii, sa tez u Sarcodina: cialko podstawowe, stigma, centriola, pyrenoid, plastyda, subst. zapasowe, retikulum endoplazmatyczne, pinocytoza, endocytoza, egzocytoza, aparat Golgiego, blona kom.a tym samym to wszystko jest u wspomn. wczesniej Amoebozoa + w endoplazmie znajduje sie aparat jadrowy, wiekszosc organelli kom. oraz wodniczki pokarmowe ? Bo kurcze, nie rozumiem co nalezy do czego i jak mam to wszystko rozumieca to tylko budowa.az sie boje co z reszta np. cykle rozwojowe - czy sa takie same dla typow, czy dla gromad juz innealbo budowa wici (?)nie moge tego znalezc, wszystko mi sie miesza, juz nie wiem co do czego nalezy(korzystam z Grabdy). Za chwile ide do czytelni skorzystac z innych podr. (np. Dogiel) ale boje sie, ze tam zowu bedzie to tak opisane. Cos ciezko idzie mi ta systematyka. :( Niedlugo mam z tego sprawdzian.
Miki

Re: pierwotniaki- charakterystyka i systematyka

Post autor: Miki »

Słuchajcie, ja jestem zalamana.wlasnie wrocilam z czytelni.nie bylo tam zadnej z ksiazek, ktore mam podane w literaturze.(kolajna czytelnia jest ponad 30 km stad i juz zamknieta). Wzielam do domu Zoologie - S. Feliksiak, W. Michajłow, Z. Raabe, K. Strawinski, ale ona jest z 1976 roku i nazwy sa archaiczne. Moze znacie w internecie jakies sprawdzone strony :(
Miki

Re: pierwotniaki- charakterystyka i systematyka

Post autor: Miki »

Ok, zrobie sama notatki, z ktorych bede sie uczyla. Teraz opisuje ogolnie Protozoa i mam watpliwosci co do organelli, bo 1 wersja to:

cialko podstawowe,
stigma,
centriola,
jadro,
pyrenoid,
plastyda,
plazma komorkowa,
substancje zapasowe,
mitochondria,
retikulum endoplazmatyczne,
pinocytoza, endocytoza,
egzocytoza,
aparat Golgiego,
blona komorkowa

a 2 wersja z innego zrodla to:

pelikula
cytoplazma
aparat Golgiego
lizosomy
wakuole
jadro
mitochondria
plastydy

. i badz tu czlowieku madry
bagatha

Re: pierwotniaki- charakterystyka i systematyka

Post autor: bagatha »

Odezwij sie do mnie na gg lub e-mail, postaram sie pomoc.
Podreczniki: Zoologia bezkregowcow Grabdy lub Dogiela, ale bardziej polecam Grabdy, znajdziesz tam odpowiedz na te wszystkie pytania.
Miki

Re: pierwotniaki- charakterystyka i systematyka

Post autor: Miki »

bagatha, moŻesz podac maila na forum? Nie moge sie zarejestrowac i nie widze go.
Dzieki.
Miki

Re: pierwotniaki- charakterystyka i systematyka

Post autor: Miki »

Tak, dlatego caly czas jestem jako gosc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości