Pisklaki sikorki

Fotografia przyrodnicza w portalu biolog.pl czyli porady, pomoc, aparaty cyfrowe oraz Twoje zdjęcia przyrodnicze
skorpionex
Posty: 7
Rejestracja: 1 sie 2008, o 15:12

Pisklaki sikorki

Post autor: skorpionex »

U siebie w ogródku wypatrzyłem gniazdko z pisklętami (prawdopodobnie sikorek).
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Pisklaki sikorki (chyba) :)

Post autor: WojtekB »

skorpionex pisze:U siebie w ogródku wypatrzyłem gniazdko z pisklętami (prawdopodobnie sikorek).
Chyba nie sikorek, bo one są dziuplakami, czyli zakładają gniazda w dziuplach lub budkach lęgowych
Najprawdopodobniej są to pisklę mazurka (chyba ?), a najlepiej jak chwilę posiedzisz i podejrzysz gdzieś z ukrycia jakie dorosłe ptaki przylatują do gniazda i wtedy zagadka się rozwiąże.
skorpionex
Posty: 7
Rejestracja: 1 sie 2008, o 15:12

Re: Pisklaki sikorki (chyba) :)

Post autor: skorpionex »

Wiem o tym, sam się zdziwiłem, ale wychodzi na to że to sikorka Widziałem ich rodziców, a (na zdjęciu nie widać) młode mają już niebieskie lotki. Ale poczekam jak podrosną to się wtedy upewnię ^^
gemini
Posty: 112
Rejestracja: 1 lip 2007, o 18:20

Re: Pisklaki sikorki (chyba) :)

Post autor: gemini »

Sikory to nie tylko dziuplaki. W jakieś niemieckiej książce ornitologicznej widziałem zdjęcie młodych sikor w uwikłanych gnieździe.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Pisklaki sikorki (chyba) :)

Post autor: WojtekB »

Sikorki to są dziuplaki, od dwóch lat obserwuję je i widzę, że zamieszkują w mojej okolicy tylko dziuplaste lipy, które rosną nie daleko mojego domu. Czytałem, że zdarza się i to wyjątkowo rzadko, że zakładają gniazda w zakamarkach domów (szczeliny i poddasza), lampach i sygnalizacji świetlnej. Jeszcze się nie spotkałem z przypadkiem założenia gniazda przez sikorkę.

Czekam na odpowiedź autora tematu
only18
Posty: 1
Rejestracja: 15 sie 2008, o 22:10

Re: Pisklaki sikorki (chyba) :)

Post autor: only18 »

piękne zdjęcia
Batman
Posty: 10
Rejestracja: 16 sie 2008, o 22:03

Re: Pisklaki sikorki (chyba) :)

Post autor: Batman »

Po pierwsze zaskoczyła mnie taka lokalizacja gniazda i ilość piskląt: na sikory zbyt mało, ale wątpliwości rozwiał kolega z TP Bocian - spec w tym temacie. Oto co powiedział:

jakieś dzwońcopodobne, ale patrząc na budowę gniazda to moga byc makolągwy, i umiejscowienie gniazda - przy jakiejś siatce

Ja1 15:35:11
a nie są to jakieś modraszki?
Mirek 15:35:30
w odkrytym gnieździe?
Mirek 15:35:38
i takie punki?!
Mirek 15:35:48
i tak mało pisklaków?!

Ja1 15:36:33
nie wiem, nie wypowiadam sie, ale zastanawiaja mnie te niebieskawe piorka na skrzydlach
Mirek 15:36:58
to żadna cecha
Mirek 15:37:08
większość pisklaków w tym wieku ma takie

radze podpatrzeć jak podrosną

Pozdrawiam, Batman
Mrówek
Posty: 331
Rejestracja: 31 mar 2008, o 20:16

Re: Pisklaki sikorki (chyba) :)

Post autor: Mrówek »

jeżeli nie w pobliżu dorosłego to trudno jest określić gatunek ( nie których się nie da)
alfa-i-omega
Posty: 17
Rejestracja: 13 mar 2008, o 20:57

Re: Pisklaki sikorki (chyba) :)

Post autor: alfa-i-omega »

Prawdażadnym specem nie jestem.i rzeczywiscie dla mnie pisklaki wygladaja tak smao.jakis miesiąc temu też zrobiłam zdjęcie pisklaków i pewnie jak bym nie widziałabym dorosłych osobników do tej pory astanawiałabym sie kto to był?D A był to chyba gąsiorek bo jak już mówiłam specem nie jestem.i to strasznie nerwowy.jeszcze troche bym postała przy gnieździe to by mi dał
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Pisklaki sikorki (chyba) :)

Post autor: WojtekB »

Ja czekam, ale wypowiedź Batmana, upewniła mnie w twierdzeniu, że to nie mogą być sikorki, bo:
Batman pisze:Ja1 15:35:11
a nie są to jakieś modraszki?
Mirek 15:35:30
w odkrytym gnieździe?
Mirek 15:35:38
i takie punki?!
Mirek 15:35:48
i tak mało pisklaków?!

Ja1 15:36:33
nie wiem, nie wypowiadam sie, ale zastanawiaja mnie te niebieskawe piorka na skrzydlach
Mirek 15:36:58
to żadna cecha
Mirek 15:37:08
większość pisklaków w tym wieku ma takie
Obecnie moje papużki faliste mają i praktycznie każdemu już wyrastają niebieskie piórka.
Mam nadzieje, że autor zdjęć odpisze niedługo
Awatar użytkownika
Mimoza:)
Posty: 34
Rejestracja: 21 sie 2008, o 20:14

Re: Pisklaki sikorki (chyba) :)

Post autor: Mimoza:) »

Wyglądają jak pisklęta wróbla.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości