Pisklę do identyfikacji

Awatar użytkownika
andrzejdo
Posty: 17
Rejestracja: 4 lip 2010, o 10:31

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: andrzejdo »

Mam działkę w ok Radziejowic (30km od W-wy). Znaleźli pisklę znajomi na schodkach swojego domu. Szukaliśmy gniazda w pobliżu tego miejsca, ale niczego nie było.
Ja też myślałem o szpaku. Jeżeli tak, to chyba lubi także roślinny pokarm.
Awatar użytkownika
andrzejdo
Posty: 17
Rejestracja: 4 lip 2010, o 10:31

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: andrzejdo »

. może w takim razie spróbuję dać mu poziomkę .
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: WojtekB »

andrzejdo pisze:. może w takim razie spróbuję dać mu poziomkę .
Nie wiem czy na takim etapie zaraz dawać mu poziomki. Jeżeli je to co dajesz przedtem, to lepiej przy tym zostać (na początku musi dostać pokarm bardziej białkowy sprzyjający rozwojowi).
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: WojtekB »

andrzejdo pisze:Szukaliśmy gniazda w pobliżu tego miejsca, ale niczego nie było.
Tak swoją drogą szpaki to dziuplaki a więc bardziej trzeba szukać budki lęgowej, dziupli lub jakiejś szczeliny w murze
Awatar użytkownika
andrzejdo
Posty: 17
Rejestracja: 4 lip 2010, o 10:31

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: andrzejdo »

Może w takim razie gniazdo jest gdzieś w budynku (dziupli nie ma, bo są tylko młode drzewka). Powiedzmy, że znajdziemy w pobliżu gniazdo szpaka (może to jest kos? - tu jest dużo kosów). Czy miałoby sens go tam teraz wsadzić, Czy zostanie przyjęty do swojego, a może nie swojego gniazda? Czy może już teraz ma większe szanse u mnie?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: WojtekB »

andrzejdo pisze:Może w takim razie gniazdo jest gdzieś w budynku (dziupli nie ma, bo są tylko młode drzewka). Powiedzmy, że znajdziemy w pobliżu gniazdo szpaka (może to jest kos? - tu jest dużo kosów).
Możliwe że kos: Turdus merula junge i Amsel junge. W tym wypadku szukaj gniazda (nawet na niskich krzakach i krzewach) i gdzieś w budynku.
andrzejdo pisze:Czy miałoby sens go tam teraz wsadzić, Czy zostanie przyjęty do swojego, a może nie swojego gniazda? Czy może już teraz ma większe szanse u mnie?
Według mnie na tym etapie śmiało można próbować słyszałem już o dość podrośniętych podlotach kopciuszka, które zostały jeszcze podłożone dorosłym ptakom i zostały odchowane (choć miała swoją gromadkę, a te były obce)
Awatar użytkownika
andrzejdo
Posty: 17
Rejestracja: 4 lip 2010, o 10:31

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: andrzejdo »

Znalazłem gniazdo (to) z 1 małym kosem (?) i jadę mojego tam umieścić. Później napiszę więcej. Rodziców na razie nie widziałem.
A.
Awatar użytkownika
andrzejdo
Posty: 17
Rejestracja: 4 lip 2010, o 10:31

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: andrzejdo »

Wsadziłem mojego kosa do gniazda. Były tam 2 nie 1 małe kosy. Teraz siedzę dość daleko i patrzę, czy ktoś przyleci. Od 10 min cisza. Gniazdo jest 1m nad drzwiami wejsciowymi do domu, a więc powinny być przyzwyczajone do ludzi.

Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: pio91 »

andrzejdo pisze:Wsadziłem mojego kosa do gniazda. Były tam 2 nie 1 małe kosy. Teraz siedzę dość daleko i patrzę, czy ktoś przyleci. Od 10 min cisza. Gniazdo jest 1m nad drzwiami wejsciowymi do domu, a więc powinny być przyzwyczajone do ludzi.
Lepiej nie czekać aż przylecą dorosłe, u mnie na działce parę metrów od altanki w dziupli w drzewie sikorka miała młode, jak widziała ludzi w pobliżu dziupli to do niej nie wchodziła tylko czekała na gałęzi.
Awatar użytkownika
andrzejdo
Posty: 17
Rejestracja: 4 lip 2010, o 10:31

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: andrzejdo »

Też do tego doszedłem i po 20 minutach wróciłem do domu (gniazdo jest u moich znajomych). Niestety dziś rano ok 8.00 pojechałem zobaczyć co się dzieje i w gnieździe były martwe ptaki. Gdy zacząłem je wyjmować okazało się, że jest ich 4, ale jeden żyje, choć jest dość słaby i trochę wyziębiony. Jeden najmniejszy musiał nie żyć już kilka dni. Mojego wziąłem znowu do domu ogrzałem, podkarmiłem i doszedł do siebie. Jestem prawie pewien, że przeżył mój wychowanek (jeszcze później przeanalizuję zdjęcia, żeby się upewnić). Świadczyłoby to, że gniazdo zostało opuszczone wcześniej, mój był przeze mnie podkarmiony, więc przeżył. Możliwe też, że to moja ingerencja spowodowała porzucenie gniazda przez rodziców. Jednak noc powinny przeżyć (podrzuciłem mojego ok 20-tej a zajrzałem po ok 12 godzinach - o 8-mej rano). Co o tym sądzicie?
A.
Awatar użytkownika
andrzejdo
Posty: 17
Rejestracja: 4 lip 2010, o 10:31

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: andrzejdo »

Przeanalizowałem zdjęcia i mam już 100% pewności, że pisklak, który przeżył noc w porzuconym gnieździe (po moim włożeniu go do tego gniazda) jest moim pisklakiem, znalezionym wcześniej na schodkach przed domem. Teraz ma się dobrze. Chętnie je komary, ugotowane białko i żółtko oraz pokarm według Jerzego Desselbergera i Krystyny Rogaczewskiej
zobacz-ten-plik.pdf
(29.17 KiB) Pobrany 32 razy
Kolejne fotki umieszczam na stronie mojego podopiecznego
W tej sytuacji wydaje mi się najbardziej prawdopodobne, że gniazdo zostało porzucone przez rodziców wcześniej. Mój pisklak przeżył, bo był podkarmiony przeze mnie.
A.
Awatar użytkownika
andrzejdo
Posty: 17
Rejestracja: 4 lip 2010, o 10:31

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: andrzejdo »

Pisklak ma się dobrze. Jak tak dalej pójdzie, utworzę nowy wątek pt Jak wychować pisklaka
Awatar użytkownika
Doginthefogg
Posty: 4
Rejestracja: 14 lip 2010, o 21:12

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: Doginthefogg »

Witam ! Jestem całkowicie nowy na tym forum a do zarejestrowania się tu u Was skłonił Mnie pisklak znaleziony (a raczej porzucony przez kogoś) w pudełku. Dlatego też podbijam temat. Oto zdjęcie :

Jeśli ktoś może niech w miarę szybko udzieli Mi informacji co to za ptak. Jestem kompletnym laikiem w tej dziedzinie, a chciałbym jakoś pomóc zwierzakowi.

Rady co do karmienia i przetrzymywania również mile widziane.


Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości