Pisklę do identyfikacji

WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: WojtekB »

Przydałoby się zdjęcie z profilu na obecną chwilę po zeszłorocznych doświadczeniach stwierdziłbym, że to pliszka (ale na pliszkę siwą już za późno), ale pewności nie mam. Bliskie zdjęcie profilu pozwoli na łatwiejsze określenie gatunku, a co za tym idzie poznanie jego diety
Awatar użytkownika
Doginthefogg
Posty: 4
Rejestracja: 14 lip 2010, o 21:12

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: Doginthefogg »

Tak na szybko zrobiłem te zdjęcia. Mam nadzieję, że chociaż trochę rozwieją wątpliwości. Nie mam za dobrego aparatu w telefonie a i oświetlenie dość kiepskie na tą chwilę.

Pisklę jest bardzo pobudzone, po przebudzeniu charakterystycznie odchyla bardzo mocno łebek do tyłu - zapewne do karmienia, ale to i ta dość duże wychylenie. Zdjęcie nr 2 trochę to obrazuje.

Na tą chwilę karmię pisklaka preparatem Nutridrink i otrębami owsianymi w nim zamoczonymi.

Został znaleziony we Wrocławiu w centrum miasta.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

[Link] Pisklę jerzyka

Post autor: WojtekB »

Bardzo młody jerzyk (Apus apus). Nie wolno go karmić otrębami

Pełen opis odchowu młodego jerzyka znajdziesz tu Pisklę Jerzyka.

Trzymać się wszystkich zaleceń z tych tematów i gdy osiągnie masę 45 g oraz rozpiętość skrzydeł co najmniej 160 mm będzie gotowy do powrotu na wolność
Awatar użytkownika
andrzejdo
Posty: 17
Rejestracja: 4 lip 2010, o 10:31

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: andrzejdo »

No i jak pisklak?
Mój jest już u mnie 2 tygodnie, zaczyna polatywać. Chowa się znakomicie. Starałem się rozpoznać gatunek i okazało się, że jest to naprawdę trudne. Młode mogą mieć upierzenie całkiem inne niż dorosłe. Wiele gatunków jest podobnych, dopóki nie przepierzą się. Mój jest prawdopodobnie, lerką, pleszką może jakimś skowronkiem.
Nie jestem znawcą, ale mam wątpliwości, czy rzeczywiście masz jerzyka. Jerzyki są ściśle owadożerne. Większość śpiewających ma bardziej urozmaicone menu.
Jutro na stronie mojego pisklaka umieszczę aktualne fotki.

Kod: Zaznacz cały

aded.pl/ptak/
Napisz co z Twoim podopiecznym.
Andrzej
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: WojtekB »

andrzejdo pisze:Nie jestem znawcą, ale mam wątpliwości, czy rzeczywiście masz jerzyka. Jerzyki są ściśle owadożerne. Większość śpiewających ma bardziej urozmaicone menu.
Wierz mi, że to jerzyk u kolegi Doginthefogg proporcja długości dzioba do jego szerokości mówi sama za siebie



Andrzejdo co do Twojego pisklaka to już mam wątpliwości i rzeczywiście masz rację, że można określić gatunek dopiero po opierzeniu się pisklaka zresztą po opierzeniu się też od razu ciężko określić (można rodzaj lub rodzinę, ale określenie konkretnego gatunku to już większy problem). A więc to nie jest ani szpak ani kos może jakaś muchołówka (Muscicapidae) rdzawe piórka mogą świadczyć o kopciuszku (Phoenicurus ochruros), ale poczekajmy aż malec całkowicie się opierzy
Awatar użytkownika
andrzejdo
Posty: 17
Rejestracja: 4 lip 2010, o 10:31

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: andrzejdo »

Tak przyjrzałem się i też obstawiam jerzyka (miałem kiedyś potrąconego młodego jerzyka). Poza tym wierzę w Twoje doświadczenie.
Chciałbym wiedzieć co u Doginthefogg. Z jerzykami jest dość trudno, chociaż sądząc z fotek, jego jerzyk miał ponad tydzień.
Poza tym bardzo dziękuję za wskazówki i pomoc. Mój ptaszek ma się znakomicie. Trochę się martwię co dalej. On chętnie polatuje, ale nie próbuje jeszcze sam jeść. Na leżące okruchy nie zwraca uwagi tylko krzyczy, żeby mu dawać. Chce samodzielnie latać, ale trzeba go karmić.
Awatar użytkownika
Doginthefogg
Posty: 4
Rejestracja: 14 lip 2010, o 21:12

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: Doginthefogg »

Witam po dłuższej nieobecności. Nie miałem za bardzo dostępu do neta. Nie to, że nie wierzyłem, ale chcąc dokładnie wiedzieć co i jak z takim dzieciakiem robić udałem się do Weterynarza, który potwierdził, że jest to 1,5 tygodniowy jerzyk. W obecnej chwili przebywa u Mojej Koleżanki, gdyż musiałem opuścić na weekend Wrocław, ale jestem w kontakcie telefonicznym. Chłopak ma się bardzo dobrze . jest bardzo głodny życia i rośnie jak na drożdżach. Bardzo żywo reaguje na krople wody z pipety. Problemem jest jego już dość duża chęć latania z resztą sam lekarz stwierdził, że to silne pisklę i nie został raczej z gniazda wyrzucony, a sam sobie pomógł w opuszczeniu rodzinnych pieleszy Jak tylko pojawię się w domu mogę wysłać kilka fotek jeśli chcecie.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: WojtekB »

WojtekB pisze:A więc to nie jest ani szpak ani kos może jakaś muchołówka (Muscicapidae) rdzawe piórka mogą świadczyć o kopciuszku, ale poczekajmy aż malec całkowicie się opierzy
I jeszcze to umiejscowienie gniazda - idealnie pasowałoby do kopciuszka
Doginthefogg pisze:Problemem jest jego już dość duża chęć latania z resztą sam lekarz stwierdził, że to silne pisklę i nie został raczej z gniazda wyrzucony, a sam sobie pomógł w opuszczeniu rodzinnych pieleszy
Widocznie dorosłe jerzyki założyły gniazdo gdzieś pod blaszanym dachem, który ma tendencje do szybkiego nagrzewania się i młody musiał się ratować przed usmażeniem (przynajmniej jedna z takich przyczyn wyskakiwania młodych jerzyków opisana jest w książce Ptaki Polski Andrzeja Kruszewicza).
Awatar użytkownika
andrzejdo
Posty: 17
Rejestracja: 4 lip 2010, o 10:31

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: andrzejdo »

Cieszę się z dobrych wieści o jerzyku. Napisz jak jest karmiony.
Mój pisklak ma się znakomicie!
Tak wyglądał, gdy go znalazłem:
1.jpg
a tak teraz (po 2 tygodniach):
2.jpg
więcej fotek jak zwykle na:

Kod: Zaznacz cały

aded.pl/ptak/
Pozdrawiam wszystkich miłośników przyrody!
Andrzej
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: WojtekB »

WojtekB pisze:I jeszcze to umiejscowienie gniazda - idealnie pasowałoby do kopciuszka
Ewentualnie pleszka (Phoenicurus phoenicurus) bardzo podobny gatunek do kopciuszka choć rzadziej gnieździ się w szczelinach budynku.
Awatar użytkownika
andrzejdo
Posty: 17
Rejestracja: 4 lip 2010, o 10:31

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: andrzejdo »

Dzięki! Znalazłem w necie fotkę młodej pleszki

Rzeczywiście podobna do mojej.
. niech Was nie dziwi mrówka .
Wychowałem się wśród myrmekologów i na mrówkach się znam.
Gdyby co, możecie pytać o różne rzeczy.
Nie pytajcie mnie tylko jak zabijać mrówki - nie odpowiem!
Awatar użytkownika
andrzejdo
Posty: 17
Rejestracja: 4 lip 2010, o 10:31

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: andrzejdo »

Nooo! Bardzo piękny jerzyk!
Czym go karmisz?
Mój pisklak już sam je i jest teraz taki:
1.jpg
Awatar użytkownika
Doginthefogg
Posty: 4
Rejestracja: 14 lip 2010, o 21:12

Re: Kto pomoże rozpoznać gatunek pisklaka?

Post autor: Doginthefogg »

Jerzyk jest karmiony cały czas kulkami z twarogu i gotowanego jajka. Od jutra przechodzi na dietę robaczaną
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości