Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
ymk

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: ymk »

adele pisze:A załóżmy tak:

Jestem rocznik 92, ale na 1 roku pielęgniarstwa, rezygnuję z tego kierunku na rzecz farmacji, potem znowu po roku przenoszę się na lekarski. To co wtedy? ile/za co bym płaciła?
Jeśli dobrze interpretuje prawo, to za 3 semestry.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: randomlogin »

Zakladajac, ze na obu tych kierunkach chciec zaliczac caly rok (czyli podejscie + zdanie nie tylko sesji zimowej, ale takze letniej) - zgadzam sie z powyzszym wyliczeniem.
kasia77
Posty: 89
Rejestracja: 17 lip 2012, o 19:56

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: kasia77 »

Informacje dla kandydatów na studia stacjonarne w WUM, w roku 2013,
w sprawie odpłatności za studiowanie na drugim kierunku studiów,
Odpłatność za studiowanie na drugim (kolejnym) kierunku studiów rozpoczętych
w roku akademickim 2013/2014 nie dotyczy osób, które:
1. ukończyły studia stacjonarne (bez odpłatności) rozpoczęte przed rokiem
akademickim 2011/2012
(osoby te: jeżeli rozpoczną kolejne studia, to wtedy otrzymają kredyt punktów ECTS, o którym
mowa w art. 164 ustawy),
2. kontynuują obecnie studia stacjonarne (bez odpłatności) rozpoczęte przed
1.10.2012
(osoby te: jeżeli rozpoczną kolejne studia, to wtedy otrzymają kredyt punktów ECTS, o którym
mowa w art. 164 ustawy),
Objaśnienia
Określenie „kontynuacja studiów” oznacza:
- studiowanie na kolejnych latach studiów: jednolitych, pierwszego stopnia lub drugiego stopnia,
- studiowanie na studiach drugiego stopnia po ukończeniu studiów pierwszego stopnia.
Określenie „studia stacjonarne (bez odpłatności)” oznacza studia w uczelni publicznej,
finansowane z budżetu państwa.
Studiowanie równoczesne na dwóch kierunkach wymaga uzyskania zgody odpowiednich dziekanow.

Na wum studentem stawales sie 26 wrzesnia 2012 za zmiane w 2013-2014 nie placisz
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: randomlogin »

Przeczytaj to co sama wkleilas. A teraz swoj wniosek. Jeszcze raz. Powtarzaj, az znajdziesz blad.

Ulatwienie, bo moze z powyzszego faktycznie to nie wynika (za MNiSW):
Student, który rozpoczął studia stacjonarne w uczelni publicznej w roku akademickim 2011/2012 albo w latach następnych i po zaliczeniu jednego lub kilku semestrów przerwał studia, a następnie ponownie podjął studia na innym albo tym samym kierunku studiów, otrzyma limit punktów ECTS uprawniający go do korzystania z zajęć bez wnoszenia opłat, ale pomniejszony o wykorzystane już wcześniej punkty ECTS.
Wiec owszem - zmieniajac otrzyma sie limit punktow. Po prostu limit mniejszy, niepelny, niepozwalajacy na ukoczenie calych studiow bezplatnie (ale jak najbardziej pozwalajacy na ich zaczecie).

EDIT: Napisalem jeszcze raz do Ministerstwa, linkujac do informacji ze strony WUM. Ciekawe czy tam ktos jeszcze pracuje i odpowiada na te pytania.
Awatar użytkownika
christina90
Posty: 94
Rejestracja: 16 lip 2012, o 17:50

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: christina90 »

Rano jak weszłam na forum, to się tak strasznie ucieszyłam, że nie będę musiała płacić. Ale po głębszym zastanowieniu faktycznie , nie ma szans w naszym przypadku na pominięcie opłat , no chyba ze stypendium rektora ( na to liczę ) choć słyszałam, że na niektórych uczelniach ( nie wiem czy na wszystkich) ma być tak, że jeśli ma się średnią za którą przysługuje stypendium rektora i zabraknie punktów ECTS to owszem można studiować w dalszym ciągu za darmo, ale kasy ze stypendium się nie dostanie. Niefajnie by było.
Awatar użytkownika
LadyJoker
Posty: 57
Rejestracja: 3 maja 2013, o 15:37

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: LadyJoker »

christina90- z twojego podpisu wynika, że teraz jesteś na pierwszym roku studiów więc na bank list z potwierdzeniem , że się dostałaś otrzymałaś wcześniej, niż 1.10.2012 tak? Jeśli tak to nawet jak rzucisz te studia nic nie płacisz

Ustawa ta obejmie w większości tych studentów, którzy teraz będą rozpoczynać studia.
Więc ja wciąż się zastanawiam co wy tak się tym przejmujecie, skoro was to nie dotyczy
avis
Posty: 182
Rejestracja: 10 lip 2012, o 22:51

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: avis »

Dzwoniłam dziś do Kato-pato, Zabrza i Krakowa.

Rzeczywiście sytuacja znowu się zmieniła chyba już 5 raz
Babeczka z UJ mówiła że rzeczywiście są 2 interpretacje ustawy przez MNISW
1 zgodna z tym co mówi randomlogin
2 taka że te osoby które podjęły naukę przed 1.10 .2012 maja jeszcze za darmo.

To samo dowiedziałam się z katowic że rzeczywiście była taka interpretacja, dlatego wszystkim mówili że jeżeli dostali się przed 1.10 2012 to jeszcze maja za darmo, problem polega na tym że ministerstwo zmienne jest

W zabrzu natomiast mi powiedzieli że punkty naliczają się od 2011 roku ale płatności do tego roku są zamrożone przez MNISW ze względu na duży nacisk studentów,

Z katowicami mam się kontaktować za kilka dni a do z karkowem początkiem czerwca.

Podsumowując jesteśmy na łasce MNISW jeżeli wejdzie interpretacja 1 płacimy jeżeli 2 mamy jeszcze za darmo.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: randomlogin »

[at] LadyJoker, OK, jeszcze raz:
Student, który rozpoczął studia stacjonarne w uczelni publicznej w roku akademickim 2011/2012 albo w latach następnych i po zaliczeniu jednego lub kilku semestrów przerwał studia, a następnie ponownie podjął studia na innym albo tym samym kierunku studiów, otrzyma limit punktów ECTS uprawniający go do korzystania z zajęć bez wnoszenia opłat, ale pomniejszony o wykorzystane już wcześniej punkty ECTS.
Czyli zuzywa sie punkty. Od 2011/12. Ma sie ich mniej. OK?
Teraz nastepny krok - magiczna data 1.10.2012:
Jesli zaczelo sie DRUGI kierunek studiow przed ta data to pomimo zuzycia czesci ECTSow studia te beda do konca swego trwania bezplatne. Tyle, jednorazowa furtka. To sie skonczylo, juz jest jednoznacznie po 1.10.2012 - a punkty zuzywaja sie od 1.10.2011.

EDIT:
[at] avis, w ktorym miejscu mozna znalezc ta druga interpretacje? Pytam zupelnie powaznie - nie bylby to pierwszy raz kiedy ministerstwo zmienia swoje zdanie (odnosnie tego na co mozna zuzyc te dodatkowe 30 punktow tez mieli rozne opinie, raz ze tylko na zajecia dodatkowe, raz ze tez na semestr innych studiow). I cieszylbym sie razem z wami gdyby tylko sie okazalo, ze jest tak jak piszecie i jak mowia niektore dziekanaty - ale poki co wszystkie informacje jakie znajduje w wiarygodnych zrodlach temu przecza.
avis
Posty: 182
Rejestracja: 10 lip 2012, o 22:51

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: avis »

christina90 to nie jest tak, jeśli byś ciągła
np biologie(1) i lekarski (2) to wtedy żeby mieć lekarski za darmo musiałabyś być w 10 % najlepszych studentów co roku.

Jeśli być rzuciła biologie po 1 roku i rozpoczęła Lekarski to na ostatnim roku nawet jakbyś miała średnią 5,00 to i tak byś musiała płacić dlatego że rzucenie jednych studiów na rzec drugich nie określ się mianem 2 kierunku.( tak mi tłumaczono w Zabrzu)
2 kierunek jest wtedy jeśli się ciągnie dwa naraz, lub jeśli ktoś ma skończony pierwszy i rozpoczyna drugi.
I wtedy te osoby jeśli są w 10% najlepszych to maja za darmo, rezygnacja z jednych studiów na rzec drugich nie określa się mianem 2 kierunku, więc nawet jeśli ktoś na ostatnim roku miałby stypendium rektora to i tak płacić musi.
Awatar użytkownika
christina90
Posty: 94
Rejestracja: 16 lip 2012, o 17:50

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: christina90 »

Super by było, gdyby rzeczywiście coś się w tej sprawie zmieniło i osoby przyjęte przed 1 października 2012 nie musiały płacić. Ale tak jak napisał randomlogin, z ustawy wynika,że będziemy musieli płacić. Na razie nie warto robić sobie nadziei bo ostatnią rzeczą na której zależy ministerstwu jest nasze dobro, i nie ma co liczyć, że wyciągną do nas rękę, raczej jeszcze w d. kopną.
Awatar użytkownika
zazu24
Posty: 612
Rejestracja: 6 maja 2011, o 16:45

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: zazu24 »

avis, informuj nas, jakie informacje będą Ci przekazywać uczelnie, okej? dzięki z góry i masz u mnie piwo za fatygę i dowiadywanie się
avis
Posty: 182
Rejestracja: 10 lip 2012, o 22:51

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: avis »

randomlogin, jak dzwoniłam po koniec kwietnia do kato i zabrza (wtedy chyba juz 10 raz z rzędu) to pytali się kiedy zostałam przyjęta na studia bo to kluczowa data, jeżeli przed 1.10.2012 to mam za darmo tym bardziej że podkreśliłam że zrezygnuje z 1 kierunku i chce rozpocząć inne studia a nie ciągnąć 2 naraz.

Dziś w dziekanacie lekarskiego w krakowie babka mi powiedziała że jednak będę musiała zapłacić za ostatni rok chyba ze nie zaliczę tego roku na analityce,( na pewno nie zrezygnuje bo nie poszło mi jakość zajebiście na maturze, byłoby zbyt duże ryzyko ) przycisnęłam ją i powiedziałam że od naszej uczelni dostałam informacje że jeżeli dostałam się przed 1.10.2012 , to mnie jeszcze płatności nie obowiązują, i ona potwierdziła mówiła że rzeczywiście MNISW ma taką interpretacje ale do końca nie wiadomo czy ja wprowadzą i oni nie wiedza do której mają się stosować i kazała zadzwonić na początku czerwca.

Generalnie to nie rzucałabym się o nic gdybym od początku wiedziała na czym stoję , ale jak rozpoczęłam studia to nikt nic nie wiedział, nie dostałam żadnej umowy do podpisania chociaż powinna bo rozpoczęłam studia na nowych zasadach, w dziekanacie, w dziale rekrutacji w dziale ds studentów, mówili że oni nic nie wiedzą, że ustawa jest nie jednoznacznie napisana i że jesteśmy KRÓLIKAMI DOŚWIADZALNYMI i że będziemy płacić albo i nie bo kto to wie i że jest im przykro ( w dupie mam ze jest im przykro i nie jestem pierdolonym królikiem) , mówili żeby pisać do ministerstwa a ministerstwo że by kontaktować się z uczelnia na której mamy zamiar się dostać. to tak zwana metoda spychologi.

randomlogin problem że ustawa weszła w 1.10.2011 jednak została przesunięta o rok czyli 1.10.2012 a więc
Interpretacja 1: cała ustawa weszła w 2011r, część odnośnie 2 kierunku została przesunięta o rok
Interpretacja 2: cała ustawa została przesunięta o rok

Problem tez polega na tym że same władze uczelni nie wiedza co mają do końca zrobić.
epikryza
Posty: 8
Rejestracja: 25 sty 2011, o 21:13

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: epikryza »

Powiedzcie, czy dobrze rozumuję: osoby, które rozpoczęły PIERWSZE studia wcześniej niż w r.ak. 2011/12, mogą podjąć od października 2013 KOLEJNY kierunek i całkowicie bezpłatnie studiować go od początku do końca?
Ze strony WUM, przytoczonej kilka postów wcześniej wynika, iż ten kolejny kierunek będzie pierwszy w rozumieniu ustawy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości