Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
avis
Posty: 182
Rejestracja: 10 lip 2012, o 22:51

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: avis »

tak, bo prawo nie działa wstecz
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: randomlogin »

avis, jesli faktycznie sprawa sie rozbija o ustawa zostala przesunieta - to jest beznadziejna. Bo nikt arbitralnie nie podjal decyzji wprowadzamy ustawe rok pozniej. Ustawa to ustawa, zostala przeglosowana, podpisana z konkretna data wejscia w zycie i tyle - od tej pory obowiazuje. W zakresie, w ktorym zostawia wolna reke ministrowi (czyli generowanie tony aktow wykonawczych), to ja zostawia. W zakresie, ktory scisle definiuje - zaden minister tego nagle nie odwola.
Skad wiec historia rocznego przesuniecia? Bo w Ustawie byl od poczatku blad, bubel prawny. Intencja autorow bylo zapewnienie bezplatnego drugiego kierunku osobom zaczynajacym go w roku 2011/12 (zeby nie zostali oni zaskoczeni swiezo wprowadzonymi zmianami). Tylko zle to ujeli - dlatego do ustawy trafil zapis o osobach ktore zostaly przyjete na studia w roku 2011/12 zamiast na rok 2011/12. I tak jest od poczatku w ustawie, nikt nic nie zmienial. Tylko to jest to zasadnicza roznica - bo rok 2011/12 konczyl sie 30.09.2012 jesli ktos do tego czasu wpisal sie na studia, to byl zgodnie z zapisem ustawy przyjety w roku 2011/12 - i nie mialo znaczenia, ze na 2012/13. Zauwazyl to Samorzad Studentow, napisal do ministerstwa, ministerstwo przyznalo racje. W SAMEJ USTAWIE NIC SIE NIE ZMIENILO. Wiec ustawa jako calosc weszla w zycie wtedy kiedy weszla - 1.10.2011r., i w ramach tej ustawy byl zapis o zawieszeniu zapisu o odplatnosci za drugi kierunek dla osob przyjetych przed 1.10.2012r.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2013, o 17:50 przez randomlogin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
christina90
Posty: 94
Rejestracja: 16 lip 2012, o 17:50

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: christina90 »

No to koniec. Byłam pewna, że jak będę mieć wysoką średnią to za te dwa brakujące lata nie będę musiała płacić. Ale rzeczywiście w ustawie chyba tego nie ma , a przynajmniej ja nie znalazłam. Więc nie ma żadnego wyjścia. Choć z drugiej strony trudno mi uwierzyć żeby osobie z bardzo wysoką średnią kazali płacić, w takiej sytuacji to nawet list do prezydenta można by było napisać, ale trzeba by być rzeczywiście świetnym na roku i jeszcze pewnie uczelnie reprezentować na różnych konkursach itp. żeby to coś dało. W takim razie muszę zrezygnować z poprawy matury w przyszłym roku, bo takim geniuszem żeby mieć średnią 5,00 i np wygrać scapula aurea nie jestem. A na opłaty za 4 semestry nie stać mnie choćbym nie wiem co robiła. Na zmiany w ustawie nie ma co liczyć, na 100% każą nam płacić.
Szkoda, teraz muszę skończyć studia które mnie nie interesują i pracować w zawodzie który bardzo szybko znienawidzę. Trudno mi to sobie nawet wyobrazić.
ymk

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: ymk »

christina90 pisze:No to koniec. Byłam pewna, że jak będę mieć wysoką średnią to za te dwa brakujące lata nie będę musiała płacić. Ale rzeczywiście w ustawie chyba tego nie ma , a przynajmniej ja nie znalazłam. Więc nie ma żadnego wyjścia. Choć z drugiej strony trudno mi uwierzyć żeby osobie z bardzo wysoką średnią kazali płacić, w takiej sytuacji to nawet list do prezydenta można by było napisać, ale trzeba by być rzeczywiście świetnym na roku i jeszcze pewnie uczelnie reprezentować na różnych konkursach itp. żeby to coś dało. W takim razie muszę zrezygnować z poprawy matury w przyszłym roku, bo takim geniuszem żeby mieć średnią 5,00 i np wygrać scapula aurea nie jestem. A na opłaty za 4 semestry nie stać mnie choćbym nie wiem co robiła. Na zmiany w ustawie nie ma co liczyć, na 100% każą nam płacić.
Szkoda, teraz muszę skończyć studia które mnie nie interesują i pracować w zawodzie który bardzo szybko znienawidzę. Trudno mi to sobie nawet wyobrazić.
Po prostu zrezygnuj ze studiów teraz i po kłopocie.
Awatar użytkownika
czoko93
Posty: 6
Rejestracja: 21 maja 2013, o 16:11

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: czoko93 »

Hej wszystkim , a co z taką sytuacją, kiedy zaczęłam studia w październiku 2012, po paru tygodanich zrezygnowałam, gdyż nie był to mój wymarzony kierunek (weterynaria). niestety nie udało mi sie raczej poprawic matury w tym roku, wiec planuje iść na analitykę med. teraz, a za rok znowu poprawiać mature, tyle, że jak zrezygnuje np po roku studiów i pójde na tą wetę to co z opłatami? będę płacić za cały rok wety? nie rozumiem tych wszyskich opłat!
ymk

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: ymk »

czoko93 pisze:Hej wszystkim , a co z taką sytuacją, kiedy zaczęłam studia w październiku 2012, po paru tygodanich zrezygnowałam, gdyż nie był to mój wymarzony kierunek (weterynaria). niestety nie udało mi sie raczej poprawic matury w tym roku, wiec planuje iść na analitykę med. teraz, a za rok znowu poprawiać mature, tyle, że jak zrezygnuje np po roku studiów i pójde na tą wetę to co z opłatami? będę płacić za cały rok wety? nie rozumiem tych wszyskich opłat!
Radzę więc na stronie ministerstwa przeczytać odpowiednią ustawę, jeśli jesteś leniuchem to poprzednie 3 strony wątku.
Awatar użytkownika
christina90
Posty: 94
Rejestracja: 16 lip 2012, o 17:50

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: christina90 »

A co mi to da i tak za 2 semestry bym musiała zapłacić, a z resztą u mnie nie ma szans na znalezienie pracy i co będe rok w domu na utrzymaniu rodziców siedzieć? Gdyby mieli pieniądze to może bym tak zrobiła, ale oni też ledwo wiążą koniec z końcem, a tak to przynajmniej mam stypendium i trochę ich odciąże.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: randomlogin »

Nie za 2, a za 1.* A jesli zrezygnujesz teraz, przed sesja, tylko ze zdana zimowa, to za 0.*



*- prawdopodobnie, ministerstwu ufac 100% nie mozna - ale tak sami twierdza. Jesli nawet nie, to i tak mozesz to zredukowac do 1.
ymk

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: ymk »

christina90 pisze:A co mi to da i tak za 2 semestry bym musiała zapłacić, a z resztą u mnie nie ma szans na znalezienie pracy i co będe rok w domu na utrzymaniu rodziców siedzieć? Gdyby mieli pieniądze to może bym tak zrobiła, ale oni też ledwo wiążą koniec z końcem, a tak to przynajmniej mam stypendium i trochę ich odciąże.
Na tematy finansowe Ci nie poradzę. Za 2 semestry nie będziesz musiała płacić, ludzi, nauczcie się szukać informacji dla siebie, a nie polegacie na ciulach którzy nie mają co robić i odświeżają co 15 minut aktywne wątki czy ktś nie napisał czegoś głupiego, mówie o sobie. 30 punktów (czyli semestr) jest dla każdego darmowy:, jak nie podejdziesz do 2 sesji to też za 2 semestr Ci nie naliczają, więc nic nie zapłacisz jak za rok pójdziesz na inne studia.
Awatar użytkownika
czoko93
Posty: 6
Rejestracja: 21 maja 2013, o 16:11

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: czoko93 »

chodzi mi jeśli zrezygnuje za rok z analityki w razie gdy dostane sie na wete to czy obejmują mnie opłaty, zaczelam przeciez studiowac w październiku 2012 . z niektórych wypowiedzi wnioskują, że nie będę musała płacić, a z innych , że tak! (((
ymk

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: ymk »

czoko93 pisze:chodzi mi jeśli zrezygnuje za rok z analityki w razie gdy dostane sie na wete to czy obejmują mnie opłaty, zaczelam przeciez studiowac w październiku 2012 . z niektórych wypowiedzi wnioskują, że nie będę musała płacić, a z innych , że tak! (((
No więc musisz wybrać komu uwierzyć lub przeczytac ustawę.

Zaraz, Ty chcesz iść na analityke za rok, więc nawet gdybyś kierowała się poradami tych innych to z nich nie wynika, ze nie płacisz jak zaczniesz studia w 2013 i przeniesiesz się w 2014/
Awatar użytkownika
czoko93
Posty: 6
Rejestracja: 21 maja 2013, o 16:11

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: czoko93 »

październik 2012- zaczełam studia, które rzuciłam po paru tygodniach-opłaty mnie nie obejmują,
październik 2013- ropzpoczynam analityke med. którą rzucę po roku, w razie gdy dostanę się na wetę w 2014 haha
Dobra nigdzie nie mogę tego znaleźć, jak ktoś będzie łaskawy niech mi pomoże.
ymk

Re: Matura 2013 - ktoś ze starszaków?

Post autor: ymk »

czoko93 pisze:październik 2012- zaczełam studia, które rzuciłam po paru tygodniach-opłaty mnie nie obejmują,
październik 2013- ropzpoczynam analityke med. którą rzucę po roku, w razie gdy dostanę się na wetę w 2014 haha
Dobra nigdzie nie mogę tego znaleźć, jak ktoś będzie łaskawy niech mi pomoże.
Będziesz musiała płacić, ale pewność można zystać po zobaczeniu dokumentu i przeczytaniu go.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości