Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
iglo
Posty: 397
Rejestracja: 8 maja 2012, o 15:26

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: iglo »

avis, Koszt studiów na drugim kierunku jest taki sam jak cena niestacjo nie może być większy, mniejszy nie będzie bo uczelnia z własnej kasy nie będzie dopłacać do studenta."

Tak tylko jaka cena jest brana pod uwagę? Ta, która jest przy przyjęciu na studia? Czyli np. koszt roku na niestacjo przy przyjeciu 30.000. czyli za ostatni rok płacimy te 30.000 czy może pod uwagę brana jest cena jak będzie za te 6 lat? Bo jak pytałem dzisiaj w dziekanacie to babka powiedziala ze nie wie bo rektor moze sobie zrobic aneks do umowy
_włóczykij
Posty: 1578
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 21:18

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: _włóczykij »

Mam nadzieję wielką jednak, że to prawda, że jak ktoś studiuje kierunek w trybie licencjackim, to jak pójdzie na magisterskie, to płacić nie będzie musiał!
Awatar użytkownika
iglo
Posty: 397
Rejestracja: 8 maja 2012, o 15:26

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: iglo »

Do kiedy muszę zrezygnować z I kierunku studiów by na II kierunku płacić tylko za wykorzystane punkty ECTS a nie za całość? Przed przyjęciem na II kierunek czy do 30 września?
avis
Posty: 182
Rejestracja: 10 lip 2012, o 22:51

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: avis »

powinno być tak jak przy niestacjonarnych tzn obowiązuje się stawka w roku w którym Cię przyjęli nie wiem czy uczelnia może sobie taki aneks strzelić i czy to nie będzie nadużycie bo w obecnej chwili podnieśli czesne o 4 tys. więc za te 5 lata będzie trzeba za rok leku zapłacić pewnie około 40 tys jak nie więc a 2 lata to koło 80 - 100 tys.

Generalnie oni wychodzą z założenia że jeżeli Ci zależy żeby ten kierunek skończyć to pieniądze znajdziesz.

Wg mnie to podchodzi pod nadużycie ze strony uczelni i jeśli tak w rzeczywistości będzie trzeba gdzieś to zgłosić .

Osoby które rozpoczęły studia niestacjo w 2010 roku płaciły za rok 24000 tys( i płacą tak do końca studiów) osoby które rozpoczną studia w tym roku płaca już 30 tys za rok i tak do końca studiów więc
z ectsami powinno być tak samo, wytnie się że osoba z 2010 obecnie kończy 3 rok i wbija na 4 i będzie płacić o 6 tys mniej niż osoba która w tym roku rozpocznie studia , a teoretycznie materiał jest ten sam tylko uczelni kasy brakuje.

powinno być w umowie że zużyłeś 60 ptk ects i w roku 2013 ects wynosi np 500 zł więc jesteś na ostatnim roku zobowiązany zapłacić 30 tys a nie zużyłeś 60 ectesó H*J wie ile będzie będzie kosztował ects za 5 lat i H*j wie ile będziesz płacić
Awatar użytkownika
iglo
Posty: 397
Rejestracja: 8 maja 2012, o 15:26

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: iglo »

Dzięki, a wie ktoś co z tym:
iglo pisze:Do kiedy muszę zrezygnować z I kierunku studiów by na II kierunku płacić tylko za wykorzystane punkty ECTS a nie za całość? Przed przyjęciem na II kierunek czy do 30 września?
?
aniulka019
Posty: 77
Rejestracja: 2 lut 2013, o 12:50

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: aniulka019 »

Świetne pytanie iglo, ja pytałam w Umed Łódź i powiedzieli mi, że po prostu przed 1 października. Jak zanosiłam dokumenty i się jeszcze raz zapytałam to nieogarniająca Pani powiedziała noo, jak najszybciej", gdy zaczęłam dopytywać czy obowiązują mnie jakieś terminy to zorientowałam się, że ta kobieta tam tylko sprawdza zawartość teczek z dokumentami i nie ma o niczym zielonego pojęcia ja chyba zrobię to na początku września. Szkoda legitki, bo trzeba oddać, chociaż zawsze można. zgubić
Awatar użytkownika
iglo
Posty: 397
Rejestracja: 8 maja 2012, o 15:26

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: iglo »

aniulka019, Ja pytałem w dziekanacie w Katowicach czy do 30 września to babka niezbyt zorientowana przytaknęła tylko twierdząco, ale pewny nie jestem Może ktoś pytał u źródła czyli w ministerstwie?
Awatar użytkownika
iglo
Posty: 397
Rejestracja: 8 maja 2012, o 15:26

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: iglo »

Bo czytając ustawę znalazłem taki fragment: 19) immatrykulacja - akt przyjęcia w poczet studentów uczelni"

Czyli z tego wynika, że niby do 30 września bo immatrykulacja jest zazwyczaj około tej daty, ale w Pl nigdy nic nie wiadomo
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

Formalnie - do momentu skladania oswiadczenia, bo musi byc zgodne ze stanem faktycznym. W praktyce nikt tego nie sprawdza o ile nie jest meganadgorliwy, bo srednio jest jak.
avis
Posty: 182
Rejestracja: 10 lip 2012, o 22:51

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: avis »

Mam nadzieję wielką jednak, że to prawda, że jak ktoś studiuje kierunek w trybie licencjackim, to jak pójdzie na magisterskie, to płacić nie będzie musiał!
nie liczyłabym na to bo ministerstwo ma na ten temat inne zdanie, uczelnia a właściwie PANIE Z DZIEKANATU które były na szkoleniu jakiś rok temu twierdzą co innego i wmawiają studentom różne ciekawe rzeczy, problem polega na tym że dziekanat nie utrzymuje kontaktu z rektoratem a o wszystkim decyduje rektor z senatem uczelni a oni podejmą decyzje korzystne finansowo dla uczelni czyli zgodne z mnisterstwem. A Ty do nikogo nie będziesz mogła mieć pretensji, wytłumaczą Ci na spokojnie ze ustawa jest nie jednoznacznie napisana i że im się tak wydawało i były pewne że ich interpretacja była właściwa a że okazało się inaczej no cóż nawet panie z dziekanatu mogą się mylić.

Iglo z tego co ja się dowiadywałam a było to około lutego to dostałam inf że trzeba mieć czysta sytuacje w momencie składania dokumentów. teraz mogło to ulec zmianie.
_włóczykij
Posty: 1578
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 21:18

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: _włóczykij »

Będę się tym martwić za 5 czy 6 lat do tego czasu mogą miliard razy zmienić tą zacną ustawę.
paulisssia
Posty: 24
Rejestracja: 17 lip 2012, o 20:05

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: paulisssia »

Wszystko się okaże za 3 lata, gorzej bo ja decyzję muszę podjąć teraz
Jeżeli chodzi o tą panią to rano urządziła mi bardzo przyjemną pobudkę tym bardziej że jeszcze tydzień temu nie wiem czy ta sama pani z dziekanatu twierdziła, że muszę zapłacić za 2 lata . Moje marzanie to jakiś kruczek prawny na to
iglo pisze: Tak tylko jaka cena jest brana pod uwagę? Ta, która jest przy przyjęciu na studia? Czyli np. koszt roku na niestacjo przy przyjeciu 30.000. czyli za ostatni rok płacimy te 30.000 czy może pod uwagę brana jest cena jak będzie za te 6 lat? Bo jak pytałem dzisiaj w dziekanacie to babka powiedziala ze nie wie bo rektor moze sobie zrobic aneks do umowy
Z tego co się dowiadywałam to na PUM to jest kwota, która będzie za te np. 6 lat czyli prawdopodobnie wyższa niż teraz , o ile nikt nie wie . Przy czym jedna z pań twierdziła że cena nie może wzrosnąć w skali roku o więcej niż 2% dla osób które studiują na kolejnych latach.
asklepios23
Posty: 126
Rejestracja: 14 sie 2012, o 11:23

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: asklepios23 »

Mojemu koledze, ktory jest w podobnej sytuacji jak ja tj. W roku 2012/2013 rozpoczecie studiow 2 stopnia magisterskich(traktowane jako 1 kierunek)) po uzyskaniu (zaliczeniu) ok 40 pkt ECTS rezygnacja z tych studiow na rzecz studiow jednolitych magisterskich- 6lat (traktowane jako 2 kierunek) dali odpowiedz z ministerstwa, ze zostalo mu tylko 80 pkt ECTS do wykorzystania za darmo na studiach jednolitych magisterskich (2 kierunek). Bo on na studia dostal 120pkt ECTS i wykorzystal 40 czyli ma jeszcze 80. (nie wazne ze nowe studia maja 360 pkt ECTS on juz dostal limit 120. bez sensu)
Ja pisalem 3 razy i nie dostalem odpowiedzi
W takim razie to jakas parodia by byla, bo jest napisane w ustawie, ze student na 2 kierunku dostaje nowy limit pkt pomniejszony o liczbe zuzytych pkt ECTS.
Co Wy na to?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości