Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
avis
Posty: 182
Rejestracja: 10 lip 2012, o 22:51

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: avis »

Mojemu koledze, ktory jest w podobnej sytuacji jak ja tj. W roku 2012/2013 rozpoczecie studiow 2 stopnia magisterskich(traktowane jako 1 kierunek))
magisterka która jest kontynuacją studiów lic. nie jest 2 kierunkiem wg mnisterstwa tak przynajmniej było do tej pory.
zostalo mu tylko 80 pkt ECTS do wykorzystania za darmo na studiach jednolitych magisterskich (2 kierunek). Bo on na studia dostal 120pkt ECTS i wykorzystal 40 czyli ma jeszcze 80 nie wazne ze nowe studia maja 360 pkt ECTS on juz dostal limit 120. bez sensu)
to się kupy nie trzyma
Ja pisalem 3 razy i nie dostalem odpowiedzi
powodzenia ja na odpowiedź ze strony mnisw czekałam 5 miesięcy i mi napisali żebym zapytała się uczelni na której mam zamiar studiować
W takim razie to jakas parodia by byla,
większość osób zaczyna się orientować w jakim gó$^nie się znajdują
asklepios23
Posty: 126
Rejestracja: 14 sie 2012, o 11:23

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: asklepios23 »

Cytuj:
Mojemu koledze, ktory jest w podobnej sytuacji jak ja tj. W roku 2012/2013 rozpoczecie studiow 2 stopnia magisterskich(traktowane jako 1 kierunek))

Cytuj:
magisterka która jest kontynuacją studiów lic. nie jest 2 kierunkiem wg mnisterstwa tak przynajmniej było do tej pory.

avis:
nie jest drugim, ale mimo ze jest kontunuacja studiow I stopnia rozpoczetych przed wejsciem w zycie ustawy np. w 2009 roku to punkty zjada czyli jest traktowana jako 1 kierunek.
Czy sadzisz inaczej?
avis
Posty: 182
Rejestracja: 10 lip 2012, o 22:51

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: avis »

nie jest drugim, ale mimo ze jest kontunuacja studiow I stopnia rozpoczetych przed wejsciem w zycie ustawy np. w 2009 roku to punkty zjada czyli jest traktowana jako 1 kierunek.
Czy sadzisz inaczej?
Pytanie
1
:
Absolwent studiów II stopnia rozpoczętych w roku 2011/2012, w 2013/2014
podejmie studia na innym kierunku. Czy w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym,
kierunek rozpoczę
ty w roku 2013/2014 będzie pierwszym kierunkiem, czy płatnym drugim
kierunkiem, czy też bezpłatnym drugim kierunkiem, gdzie limit punktów ECTS zostanie
pomniejszony o punkty wykorzystane na studiach rozpoczętych w 2011/2012? Czy studia
magisterskie należy
traktować, jako kontynuację studiów w rozumieniu ustawy Prawo
o szkolnictwie wyższym?
Odpowiedź
MNiSW:
Dla absolwenta studiów drugiego stopnia, rozpoczętych w roku 2011/2012, kolejny kierunek
studiów, podjęty w roku akademickim 2013/2014 będzi
e drugim, płatnym kierunkiem studiów,
chyba, że student spełni kryteria do otrzymania stypendium rektora dla najlepszych studentów,
o którym mowa w art. 181 ust. 1 ustawy
Prawo o szkolnictwie wyższym
(Dz. U. z 2012 r. poz.
572, z późno zm.).
Każdy student ma bowiem prawo do podjęcia studiów bez wnoszenia opłat na drugim kierunku
studiów stacjonarnych w uczelni publicznej. Student ma jednak prawo do kontynuowania bez
wnoszenia opłat studiów na drugim kierunku studiów stacjonarnych w uczelni pub
licznej, jeżeli
w poprzednim roku studiów spełnił kryteria do otrzymania stypendium rektora dla nąjlepszych
studentów. Jeżeli na pierwszym roku studiów na drugim kierunku nie spełnił wspomnianych
kryteriów obowiązany jest wnieść opłatę również za pierwszy
rok studiów. Stypendium rektora
dla najlepszych studentów może otrzymać student, który uzyskał za rok studiów wysoką średnią
ocen lub posiada osiągnięcia naukowe, artystyczne lub wysokie wyniki sportowe we
współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym. Sz
czegółowe kryteria przyznawania
stypendium rektora dla najlepszych studentów ustala rektor w porozumieniu z uczelnianym
organem samorządu studenckiego.
W opinii Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego do kontynuacji studiów pierwszego
stopnia na studiac
h drugiego stopnia, należy stosować regulację art. 170a ustawy
Prawo
o szkolnictwie wyższym.
W związku z powyższym studia stacjonarne drugiego stopnia na jednym
kierunku będą studiami bezpłatnymi, w przypadku studiów drugiego stopnia na dru
gim kierunku
ewentualne zwolnienie z opłat będzie uzależnione od wyników w nauce.
Należy także zwrócić uwagę, że możliwość bezpłatnego podjęcia od roku akademickiego
2012/2013 studiów stacjonarnych pierwszego stopnia na więcej niż jednym kierunku studiów
wynikała wyłącznie z zastosowania przepisów przejściowych

Z tego by wynikało że jeśli byś skończył magisterkę i poszedł na lek to musiał byś płacić za cały lek chyba że załapiesz się na stypendium rektora, jeśli przerwiesz magisterkę i pójdziesz na lek to powinni od puli 360 ptk odjąć to co zużyłeś na obecnej magisterce.

Jak się nazywa osoba od której twój kolega dostał odp ?
asklepios23
Posty: 126
Rejestracja: 14 sie 2012, o 11:23

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: asklepios23 »

Ta odpowiedz byla udzielona juz dosc dawno temu. Mam nawet tego maila od niego, ale wolalbym jednak nie rzucac nazwiskami na forum.
Ajjjj to prawo
W rekrutacji przy skladaniu papierow na lek nie kazali mi nawet tych zuzytych pktow wpisywac bo uznali ze tak bedzie najbezpieczniej.
Awatar użytkownika
iglo
Posty: 397
Rejestracja: 8 maja 2012, o 15:26

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: iglo »

Ja dzisiaj dzwoniłem do ministerstwa kiedy można zrezygnować z I kierunku by nie płacić za cały drugi kierunek, ale tylko za zużyte punkty ECTS i kazali mi napisać e-mail
aniulka019
Posty: 77
Rejestracja: 2 lut 2013, o 12:50

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: aniulka019 »

.na którego Ci nie odpiszą.
olasz
Posty: 30
Rejestracja: 16 wrz 2011, o 20:22

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: olasz »

wie ktoś może czy w Łodzi nadal twierdzą że osoby, które zaczęły studia w 2011 roku nie muszą płacić za wykorzystane ectsy?

a co do tego kiedy trzeba zrezygnować w Warszawie powiedzieli mi, że w momencie podpisywania umowy z nową uczelnią muszę być już skreślona z listy studentów na pierwszym kierunku
Awatar użytkownika
christina90
Posty: 94
Rejestracja: 16 lip 2012, o 17:50

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: christina90 »

olasz pisze:.na którego Ci nie odpiszą.
albo odpiszą całkiem nie na temat tak jak mnie
_włóczykij
Posty: 1578
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 21:18

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: _włóczykij »

To jest straszne. Powinni np. w wiadomościach czy ogólnie w TV ogłosić jak ta ustawa ma tak na prawdę wyglądać. Bo dużo osób się wypowiada, ale też w 100% nie są pewni.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

Po co w TV, jeszcze ktos by nie obejrzal czy cos, zreszta to by dlugo trwalo. Poza tym to nie jest zmiana, ktora dotyczy wszystkich, wiec bez sensu wychodzic z nia do ogolu odbiorcow. Ale wystarczyloby slowo pisane, na stronie ministerstwa - jak kogos to dotyczy, to sobie znajdzie. Ja wiem, ze wszystkich mozliwych wariantow jest sporo - ale kurde, jest to jednak skonczona liczba, a chyba prosciej napisac jak jest we wszystkich (a nie tylko prostych) sytuacjach RAZ i to opublikowac - niz kazdemu z osobna odpowiadac na emaila (a oni to wbrew pozorom robia - maja ogromne kolejki, wiec z opoznieniem, ale to robia.). Tego moja logika nie ogarnia.
_włóczykij
Posty: 1578
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 21:18

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: _włóczykij »

No dokładnie. Bo ja spotkałam się na forum, że ta ustawa nie obowiązuję osób, które są na studiach licencjackich a potem idą na magisterskie. Potem słyszę co innego, a znowu, że jednak tak jest. I bądź tu człowieku mądry.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

Akurat o to o czym teraz piszesz sam pytalem, a pani z ktora rozmawialem jeszcze poszla swojego szefostwa zapytac zeby dac 100% odpowiedz. Takiej opcji wg ministerstwa nie ma i oni nigdy nie twierdzili, ze jest. Zreszta spojrz na wzor oswiadczenia jakie sie sklada przy podejmowaniu teraz studiow (wlasnie wedlug wzoru ministerstwa) - wpisuje sie tylko zuzyte ECTSy, a nikt nie pyta o to, na jakim trybie studiow sie je zuzylo.
(EDIT: tzn jesli jako magisterskie masz na mysli jednolite, na drugiego stopnia wiadomo ze po pierwszym stopniu mozna pojsc - zreszta w FAQ opublikowanym przez UMB jest chyba odpowiedz (ministerstwa) na taka sytuacje. albo na ich wlasnej stronie.)
_włóczykij
Posty: 1578
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 21:18

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: _włóczykij »

Ok, dzięki. Czyli już podsumowując moją sytuacje:

Jestem po 1 roku na pielęgniarstwie (60 pkt w plecy) idę na drugi rok, poprawiam maturę dostaję się na medycynę. Jeżeli nie przystąpię do sesji letniej, to płacę za rok studiów medycyny, ale to na 5 roku. Ale jeżeli przystąpię do sesji, to płacę tylko za rok ?

Bo może być tak, że np. w 1 semestrze jest więcej pkt. do uzyskania niż w 2 i na odwrót?
no bo ja np w 1 semestrze teraz miałam ok. 5 pkt a w drugim 55 punktów esctów!

Więc chyba nie można mówić, że jeżeli za rok dostanę się na lekarski, to zapłacę za 1 rok lekarskiego (załóżmy, że zrezygnuję po 1 roku - głównie nie przystąpię do egzaminów w sesji letniej bo zaliczenia też się liczą) - bo może być to O WIELE mniej. Bo zapłaciłabym za wykorzystane punkty w 1 semestrze na 2 roku, których może być też bardzo mało a nie 30 (tak jak to było w tym drugim roku), no i do tego zaliczenia z 2 semestru (a zaliczenia swoją drogą mają mało punktów )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości