Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

Skasowalo mi odp.
Co do 15k - no moze, skads kojarzylem to 20, wiec zapytalem.

A wtedy twoja sytuacja sie zmienia zaleznie od stanu faktycznego w danej chwili, bedzie taki mix. Najpierw jestes na dwoch kierunkach, wiec jestes traktowana jak osoba na dwoch kierunkach, czyli placisz za drugi o ile nie jestes wsrod najlepszych na tym drugim wlasnie. Potem przerywasz/wyrzucaja cie z pierwszego, wiec skladasz nowe oswiadczenie, i przestajesz placic za drugi - az do momentu kiedy skoncza sie tobie darmowe ECTSy, przez to, ze wykorzystalas je na pierwszym kierunku, wtedy placisz za nie.
Tak widzi to takze MNiSW.
kropeczka200
Posty: 8
Rejestracja: 18 cze 2013, o 22:47

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: kropeczka200 »

Aaa, dziękuję bardzo za odpowiedź. Czyli i tak czy siak nie jest fajnie. A kwotę za 2 kierunek oraz warunki (30 ECTS zapasu) rozumiem, że każda uczelnia ustala sobie indywidualnie ?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

Nie, 30 ECTS jest narzucone hmm. polodgornie. Nie wynika wprost z tresci ustawy (to znaczy sam fakt ich istnienia wynika, tylko nie to, czy moga zostac zuzyte przy zmianie kierunku), ale wynika z oficjalnej interpretacji ministerstwa (vide wypowiedzi ministry Kudryckiej, bo to ona siedziala za sterami jak ten temat goracy). Po prostu to nie znaczy, ze wszystkie uczelnie sie do tego stosuja.

A wysokosc oplat tak - kazda uczelnia wedle uznania, tak samo jak za niestacjonarne.
DiscendiCupiditate
Posty: 12
Rejestracja: 25 lis 2011, o 12:54

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: DiscendiCupiditate »

Hej, bo mam wątpliwości teraz.
Jestem na drugim roku biologii, więc zacząłem studiować 2012/2013 i byłem przekonany że będę musiał zapłacić. Szukałem jakichś informacji na forum prawny jeszcze, a tam coś takiego.

Od Ministerstwa:
"Szanowna Pani,
uprzejmie wyjaśniam, że studiami na pierwszym kierunku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej (w rozumieniu przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym dotyczących odpłatności za drugi kierunek studiów) są studia rozpoczęte w roku akademickim 2012/2013 z decyzją wydaną po 30 września 2012 r. oraz w latach następnych. Studentów przyjętych na studia przed dniem wejścia w życie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz studentów przyjętych na studia na rok akademicki 2011/2012, a także na rok akademicki 2012/2013, wobec których decyzja o przyjęciu na studia została wydana w roku akademickim 2011/2012 (tj. do 30 września 2012 r.) nie dotyczą przepisy o odpłatności za drugi kierunek studiów."
Jak to w końcu jest, bo już nie wiem, mogę sobie zrobić licencjat i się przenieść czy nie mogę ?

Tutaj jest napisane że niby o kolejny rok się przesuwa

Kod: Zaznacz cały

wiki.psrp.org.pl/Odp%C5%82atno%C5%9B%C4%87_za_drugi_kierunek
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

To jest nowa, sprzed doslownie kilku miesiecy, interpretacja. Jeszcze rok temu twierdzili co innego - tez mam odpowiedzi z ministerstwa na potwierdzenie. Co beda twierdzili za rok w zwiazku z tym trudno powiedziec. W kazdym razie ta nowa wersja ma srednie oparcie w jakichs przepisach - z drugiej strony kogo sluchac jak nie MNiSW.
DiscendiCupiditate
Posty: 12
Rejestracja: 25 lis 2011, o 12:54

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: DiscendiCupiditate »

W takim mogę sobie spokojnie skończyć za rok licencjat i się przenieść, bez stresu i podjąć nowy kierunek ? To teraz nie mam odliczanych punktów z tej puli do wykorzystania ? Tylko będą mi je odliczać jak podejmę kierunek np: w tym roku lub następnym ? jak to działa ?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

To zalezy czy wierzysz w nowa interpretacje. Bo ona nie ma zadnego glebszego oparcia w przepisach i waliduja ja glownie to, ze tak mowi MNiSW. Co ciekawe nawet na oswiadczeniu wedlug wzoru tegoz samego ministerstwa podana jest inna data graniczna - chyba, ze juz ja zmienili. Ja przestalem sie tym glebiej interesowac rok temu, kiedy zauwazylem, ze oni sami nie wiedza czego chca. W kazdym razie jesli wierzysz, to z punktu zuzywania ECTS twoj obecny kierunek nie istnieje.

randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

Panie, Panowie, doczekalismy sie - przestalem to sprawdzac zupelnie straciwszy cierpliwosc do zagadnienia, wpadlem na strone TK troche przypadkiem, i okazalo sie, ze sprawa rozwiaze sie ostatecznie za 2 tygodnie:

Podmiot inicjujący postępowanie: Grupa posłów na Sejm RP
Miejsce: sala rozpraw Trybunału Konstytucyjnego
Data rozprawy: 5.VI.2014 godz.: 9.00

Trybunał Konstytucyjny rozpozna wniosek o zbadanie zgodności art. 99 ust. 1 pkt 1a i 1b oraz ust. 1b, a także art. 170a ustawy z dnia 27 lipca 2005 roku - Prawo o szkolnictwie wyższym, w brzmieniu ustalonym w art. 1 ustawy z dnia 18 marca 2011 roku o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych ustaw z art. 2 i art. 70 ust. 2 Konstytucji RP.
Stworek
Posty: 229
Rejestracja: 30 paź 2009, o 18:00

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: Stworek »

W środę dostałam informację od Ministerstwa, że osoby, które otrzymały decyzję dostania się ma studia przed 30.09.2012r. mogą studiować 2.kierunek całkowicie bezpłatnie. Taką samą odpowiedź otrzymałam również od uczelni medycznej w Bydgoszczy.

Stworek
Posty: 229
Rejestracja: 30 paź 2009, o 18:00

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: Stworek »

studiami na pierwszym kierunku studiów stacjonarnych w uczelni publicznej (w rozumieniu przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym dotyczących odpłatności za drugi kierunek studiów) są studia rozpoczęte w roku akademickim 2012/2013 z decyzją wydaną po 30 września 2012 r. oraz w latach następnych. Studentów przyjętych na studia przed dniem wejścia w życie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz studentów przyjętych na studia na rok akademicki 2011/2012, a także na rok akademicki 2012/2013, wobec których decyzja o przyjęciu na studia została wydana w roku akademickim 2011/2012 (tj. do 30 września 2012 r.) nie dotyczą przepisy o odpłatności za drugi kierunek studiów.

Odpowiadając na wątpliwości zawsze podkreślamy, że osoby, które podjęły studia po 1 października 2012 r. (decyzja o przyjęciu na studia wydana po 30 września 2012 r.), zaczynają kształcenie z „czystym kontem”, a ich poprzednie kierunki studiów nie są w ogóle brane pod uwagę przy ustalaniu przez uczelnię ewentualnej odpłatności za studia.

W opisanej przez Panią sytuacji, studia stacjonarne, które planuje Pani podjąć na kierunku farmacja, będą Pani bezpłatnym kierunkiem studiów (pierwszym w rozumieniu przepisów znowelizowanej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym).

Z poważaniem



treść odpowiedzi.

randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

Tak, wiem, patrz pare postow wyzej - zmienili zdanie kilka miesiecy temu. Tresc odpowiedzi, ktore wskazuja na co innego, a ktore ja dostawalem, tez sa w tym watku - po prostu sie po drodze zdezaktualizowaly.
Natomiast TK zajmie sie tym, czy W OGOLE mozna skonstruowac system tak, ze za costam trzeba placic.
Awatar użytkownika
maninblack
Posty: 415
Rejestracja: 2 maja 2010, o 11:15

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: maninblack »

Czyli jak zostalem przyjety na studia w roku akademickim 2011/2012 (decyzja przed 30 wrzesnia 2012 roku) i w tym roku skoncze licencjat i rozpoczne nowe studia od pazdziernika tego roku to nie bede nic placil za poprzednie 3 lata?

randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

Wedlug ludziow z ministerstwa - dokladnie tak. Zreszta o tych zaczynajacych w 2011/12 to juz wczesniej mieli przeblyski, ze moze oni jednak nie, po prostu sami nie byli pewni. Teraz wyraznie sa, i to jeszcze rozciagneli to na nastepny rok.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości