Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
larissa90
Posty: 299
Rejestracja: 27 maja 2014, o 20:03

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: larissa90 »

Tak wiem, rozpoczełam poprzednie studia przed 30 września 2012 roku i wiem, ze biorąc pod uwagę obecna interpretację ministerstwa za studia, które podejmę teraz nie bedę musiała płacić. Chodzi mi o to, ze na oświadczeniu studenta o spełnianiu warunków do podjęcia i kontynuowania studiów stacjonarnych w uczelni publicznej bez wnoszenia opłat, nie została zmieniona data od której są naliczane ects, nadal jest rok akademicki 2011/2012 i późniejsze, tak jak było we wcześniejszej interpretacji ustawy przez ministerstwo, a oświadczenie to należy , przynajmniej na tych uczelniach na które chcę się rekrutawać, dostarczyć razem z innymi dokumentami już po dostaniu się na studia, czyli moze nawet w lipcu. Powinno to zostać zaktualizowane, bo inaczej to nie mam pojęcia co w tym oświadczeniu zaznaczyć.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

Tylko oswiadczenie jest afair zalacznikiem do jakiegostam rozporzadzenia. A ten 2012 to radosna niedawna interpretacja ministerstwa bez pokrycia w przepisach - pewnie stad roznice.

Awatar użytkownika
larissa90
Posty: 299
Rejestracja: 27 maja 2014, o 20:03

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: larissa90 »

No ale jeśli jest to obecnie oficjalna interpretacja ministerstwa i uczelnie też to w taki sposób interpretują, bo chyba nawet muszą, skoro ministerstwo to narzuca, a przynajmniej mam nadzieję,ze tak jest, a nie każdy sobie rzepkę skrobie, to powinni to jakoś pozmieniać w tych oświadczeniach, żeby był wilk syty i owca cała. Pociesza mnie w tym wszystkim jedynie fakt, że w systemie Polon, który nalicza punkty ects mam czyste konto, a mój poprzedni kierunek jest zapisany jako nie dotyczy, bo gdybym miała tam coś naliczone to poważnie bym się tego wszystkiego obawiała.
Davidvia0
Posty: 11
Rejestracja: 13 sie 2010, o 21:30

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: Davidvia0 »

Ja proponuję pisać bezpośrednio do uczelni. Dziekanat AGH poinformował mnie, że 2. kierunek mam za darmo (zgodnie z MNiSW). Napisałem jeszcze do kilku uczelni i czekam na odpowiedzi.

A propos - jak działa ten system pol-on? Bo chciałbym sprawdzić jak jestem tam wpisany, ale nie mam żadnych danych do logowania. To jest jakiś system wewnętrzny, który działa tylko dla niektórych uczelni?
Awatar użytkownika
larissa90
Posty: 299
Rejestracja: 27 maja 2014, o 20:03

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: larissa90 »

Na mojej byłej uczelni ten system, jest na usosie, wystarczy sie zalogować normalnie na usosa i tam jest zakładka pol-on. Ale nie wiem czy tak jest na wszystkich uczelniach. To znaczy on jest chyba ogólnopolski i wszystkie uczelnie z niego korzystają, tylko nie wiem czy wszystkie umożliwiają wgląd do niego studentom, choć moim zdaniem powinny.
promyczek14175
Posty: 1524
Rejestracja: 5 cze 2012, o 10:47

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: promyczek14175 »

Czyli jak ja rozpoczęłam studia w roku akademickim 2012/13 (umowa z uczelnią podpisana 28 września 2012), to też mam drugi kierunek za friko w takim razie?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

.no wg tej - podkreslmy to: mocno watpliwej, ale poki co przez nich uznawanej, czy raczej wyznawanej - interpretacji jak najbardziej tak. Pytanie jak masz wypelnic oswiadczenie, w ktorych data graniczna jest inna, i pytanie co jak sie im odwidzi. Ot, burdel na kolkach z tym wszystkim i tyle.
-Lenka-
Posty: 29
Rejestracja: 15 paź 2013, o 15:19

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: -Lenka- »

Witam, chcę zmienić studia, proszę o pomoc, bo pani w dziekanacie trochę mi namieszała w głowie. Jest rok akademicki 2013/14 który jest moim pierwszym rokiem studiów. Zaliczyłam sesję zimową, jestem w trakcie letniej. Teraz kilka pytań:
1.Zaliczyłam ćwiczenia z chemii i mikrobiologii jednak nie podeszłam do egzaminów-jeszcze. Czy pkty ECTS już jakieś się mi naliczyły za zaliczenie ćwiczeń? Czy nie podchodząc do egzaminów nie straciłam ECTSów za dany przedmiot?
2. Czy lepiej jest złożyć teraz rezygnację ze studiów czy nic się nie stanie jak zrobię to we wrześniu? bo mam plan w razie w pozostania na dotychczasowych studiach i zaliczenie we wrześniu egzaminów.
3. Pani w dziekanacie mocno zaznaczała że jeżeli podjęłam studia w 2013/14 roku to procedura naliczania ECTSów wygląda inaczej. Ale ciężko mi było wyciągnąć konkretne informacje, tak jak by nie chciała nic powiedzieć. Ja rozumiem to tak: Mam 30pkt na zapas-ok wykorzystałam w sesji zimowej, ale zaczęłam sesję letnią i wykorzystałam 15 punktów-to już na moje konto. Teraz jak pojdę na inne studia to bardzo możliwe że będą mi kazali zapłacić za te 15 pkt wg ich stawki za 1 pkt, tak? Czy jest jeszcze coś co pominęłam? Lub źle zrozumiałam?

Bardzo mocno proszę o odpowiedź
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

1. To zalezy tylko i wylacznie od twojej uczelni, wiec nikt tutaj tobie tego nie napisze. Czasem ECTS sa przypisane do przedmiotu jako calosci - wtedy zuzywaja sie dopiero po zaliczeniu wszystkiego, cwiczen i egzaminu, ale czasem sa przypisane oddzielnie do cwiczen i oddzielnie do wykladu/zaliczenia - wtedy zaliczenie cwiczen oczywiscie czesc zuzyje. To powie tobie tylko twoj wlasny dziekanat.

2. Nic sie nie stanie. Musisz zrezygnowac przed pojsciem na nowy kierunek, spokojnie teraz mozesz czekac. Ba, zaleznie od regulaminu na twojej uczelnie prawdopodobnie mozesz sie. hmm. rozchorowac, i przedstawic w dziekanacie odpowiednie zwolnienie + podanie (konkretne formalnosci znowu zaleza od uczelni) i miec w ewentualnym wrzesniu pierwsze terminy.

3. Nie mam pojecia co pani miala na mysli, nawet nie probuje sie domyslac. Natomiast na twoje konto jest cale 45 punktow, najpewniej tak masz wpisane w polon. Egzekwowac te darmowe 30 bedziesz musiala juz na nowym kierunku. I tak samo tak jak piszesz placisz za 15 (zakladajac wydyskutowanie powyzszych 30) wg stawki obowiazujacej na drugim kierunku.
tizgane
Posty: 2
Rejestracja: 5 cze 2014, o 09:46

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: tizgane »

No dobrze, czekamy na rozstrzygnięcie TK oraz na potwierdzenie nowej interpretacji ministerstwa, ale gdyby te dwie opcje nie wypaliły, to mam pytanie:

Jestem na drugim roku jednolitych magisterskich (prawo) i zużyłem do tej pory oficjalnie 90 ects (3 semestry) i za dwa tygodnie podchodzę do sesji czwartego semestru. Jeśli zaliczę, zużyję w sumie 120 ects. Jak wygladała bedize moja sytuacja, jesli zdecyduję się zrobić przerwę roczną na maturę i nastepnie podjąć sie studiów na PW? Za co tam zapłacę? Bo jesli liczyć to tylko ectsami, to z mojej puli 330 ects stracę 120, zostanie więc 210 - czyli tyle, ile potrzebuję by zrobić inża (7 semestrów x 30 ects), a płacić musiałbym jedynie za mgr. Czy moja interpretacja jest słuszna? Pozdrawiam
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

.nie do konca rozumiem matematyke, ktora sie poslugujesz, ale w tamtym roku MNiSW twierdzilo, ze w takiej sytuacji punkty zuzyte na studiach jednolitych odliczane beda od punktow przeznaczonych na studia 1 stopnia, a nie na studia 2 stopnia. Wiec mialbys zaplacic za czesc inzyniera, a potem mial darmowa magisterke. Ale im sie ostatnio zmienil punkt widzenia na czesc rzeczy, wiec za aktualnosc tego stanowiska nie recze.
-Lenka-
Posty: 29
Rejestracja: 15 paź 2013, o 15:19

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: -Lenka- »

randomlogin pisze:1. To zalezy tylko i wylacznie od twojej uczelni, wiec nikt tutaj tobie tego nie napisze. Czasem ECTS sa przypisane do przedmiotu jako calosci - wtedy zuzywaja sie dopiero po zaliczeniu wszystkiego, cwiczen i egzaminu, ale czasem sa przypisane oddzielnie do cwiczen i oddzielnie do wykladu/zaliczenia - wtedy zaliczenie cwiczen oczywiscie czesc zuzyje. To powie tobie tylko twoj wlasny dziekanat.

2. Nic sie nie stanie. Musisz zrezygnowac przed pojsciem na nowy kierunek, spokojnie teraz mozesz czekac. Ba, zaleznie od regulaminu na twojej uczelnie prawdopodobnie mozesz sie. hmm. rozchorowac, i przedstawic w dziekanacie odpowiednie zwolnienie + podanie (konkretne formalnosci znowu zaleza od uczelni) i miec w ewentualnym wrzesniu pierwsze terminy.

3. Nie mam pojecia co pani miala na mysli, nawet nie probuje sie domyslac. Natomiast na twoje konto jest cale 45 punktow, najpewniej tak masz wpisane w polon. Egzekwowac te darmowe 30 bedziesz musiala juz na nowym kierunku. I tak samo tak jak piszesz placisz za 15 (zakladajac wydyskutowanie powyzszych 30) wg stawki obowiazujacej na drugim kierunku.
Dziękuję za długą odpowiedź a już wiem, przedmiot na UM we Wrocławiu jest nliczany tylko po zaliczeniu egzaminu, pozdrawiam
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

Mam nadzieje, ze sledzicie transmisje z ogloszenia wyroku w TK.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości