pływak

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
ufo
Posty: 5
Rejestracja: 30 cze 2010, o 14:46

pływak

Post autor: ufo »

witam wszystkich serdecznie,
czy ktoś z was może mi powiedzieć co to za zwierz

dodam, że to coś wyłowiłem z basenu. nie była to akcja ratunkowa. woda w basenie jest chlorowana, ten robak pływał w niej bez żadnego problemu. schodził na same dno ( 2 metry głębokości ) i spokojnie wracał do góry. w wodzie jest szybki, co sprawiło mi kłopot by go wydostać na suchy ląd.

jeśli ktoś zna nazwę tego coś i wie z jakiej rodziny to pochodzi będę bardzo wdzięczny za info.
pozdrawiam, krzysiek.
Załączniki
DSC08968.jpg
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: pływak

Post autor: WojtekB »

Jakiś Corixa lub Sigara (komputer w pracy nie pozwala mi na szybkie wyszukiwanie). Być może wioślak punktowany (Corixa punctata).
ufo
Posty: 5
Rejestracja: 30 cze 2010, o 14:46

Re: pływak

Post autor: ufo »

WojtekB, szacun
trafiłeś w dziesiątkę z tym wioślakiem punktowym
zastanawia mnie tylko jedna rzecz, skąd u niego ta czerwona bańka na czole znalazłem parę innych fotografii ale nigdzie nie widziałem tej bańki. i jeszcze jedno, nigdzie nie wyczytałem, że żeruje on w chlorowanej wodzie
no ale najważniejsze, że wiem już teraz co to jest.
jakbyś miał więcej informacji na ten temat, będę wdzięczny za wszystko
jeszcze raz dzięki
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: pływak

Post autor: WojtekB »

Co do pojawienia się w chlorowanej wodzie - odpowiedź tutaj znajdziesz:

Kod: Zaznacz cały

oczkowodne.net/strony/pluskwiaki.php
Wioślak (Corixidae)

Co do czerwonej banki - być może wydawał dźwięk:
Wikipedia.pl pisze:Samce niektórych wioślaków w tym punktowanego wydają dźwięki pocierając przednią kończyną o krawędź głowy. Magazynuje powietrze pod pokrywami, które wypycha go pod wodą do powierzchni dla tego musi przytrzymać się dna, patyczków lub roślin. Najbardziej przydatne mu w tym są środkowe odnóża. Powietrze pobiera wystawiając pokrywy skrzydłowe nad wodę. Owad aktywny całą dobę.

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Corixa_punctata#Ciekawostki
Wioślak punktowany - Ciekawostki

Ewentualnie znalazłem podobnego owada - Hesperocorixa lobata:

Kod: Zaznacz cały

pbase.com/tmurray74/image/95137156
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: pływak

Post autor: pio91 »

ufo pisze:
zastanawia mnie tylko jedna rzecz, skąd u niego ta czerwona bańka na czole
To prawdopodobnie jakiś gatunek wodopójki, muszą napić się one w stanie larwalnym krwi odpowiedniego żywiciela.
ufo pisze: znalazłem parę innych fotografii ale nigdzie nie widziałem tej bańki. i jeszcze jedno, nigdzie nie wyczytałem, że żeruje on w chlorowanej wodzie
A ja wyczytałem na jakimś forum, że żyją w chlorowanych basenach.
ufo
Posty: 5
Rejestracja: 30 cze 2010, o 14:46

Re: pływak

Post autor: ufo »

ten Hesperocorixa lobata jest też podobny do mojego". jedyna zauważalna różnica jest taka, że wioślak punktowany ma z przodu cienkie łapy a hesperocorixa lobata grube/owłosione. ale to chyba będzie to samo = ta sama rodzina, korpus identyczny. już myślałem, że te czerwona bańka była spowodowana wyciągnięciem go z wody ale dziś złapałem jego kumpla, chyba, i nie widziadłem tej bańki".
okey, dzięki za info, teraz wiem, że te małe zwierzątka są mi bardzo potrzebne, wyżerają glony i algi z basenu. zostawię je w spokoju niech się rozmnażają
pozdrawiam, krzysiek
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: pływak

Post autor: WojtekB »

pio34 pisze:To prawdopodobnie jakiś gatunek wodopójki, muszą napić się one w stanie larwalnym krwi odpowiedniego żywiciela.
Pewnie tak
pio34 pisze:A ja wyczytałem na jakimś forum, że żyją w chlorowanych basenach.
W tym linku co wrzuciłem jest napisane:
Do rodziny wioślakowatych (Corixidae) należy około 40 gatunków z 10 rodzajów. Występują one w wodach różnego typu, osiągając w zalezności od gatunku od 5 do 15 mm. Spotyka się je głównie w strefie przybrzeżnej, nie zraża ich też woda zasolona. Okazy przedstawione na zdjęciach złapałem w ogrodowym basenie kąpielowym z wodą uzdatnianą chemicznie.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 3 gości